רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

טיפול זוגי

ייעוץ זוגי במרכז

זוגיות היא פרי קשר וחיבור בין שניים, ועם הזמן והשנים היא צומחת ומסתעפת. זוגיות עשויה להתרחב ולהצמיח גם משפחה וילדים, המסמנים צמיחה מחד, ואתגרים, קשיים ושאלות מאידך. זוגות רבים חווים במהלך שנות הזוגיות התפתחות משותפת, אך לעתים גם משברים, שחיקה, קשיים בתקשורת, חוסר הבנה הדדית, מחסור באינטימיות, מעט עניין משותף, פערים, מחלוקות ועוד.

אם כך, כיצד זוגיות יכולה להרוויח מתהליך טיפול זוגי, מתי כדאי לגשת אליו ולמי הוא מתאים?

טיפול זוגי מתאים לכל זוג או אדם המצוי בזוגיות מכל סוג, בשלביה השונים – בתחילת קשר זוגי; בשלבי מיסוד הקשר ולקראת חתונה; במהלך חיי הנישואים; במעבר מחיי זוג לחיי משפחה עם הולדת הילדים; לזוגות שמצויים בזוגיות שנייה; לאחד מבני הזוג במקרים שבהם בן הזוג אינו מעוניין בטיפול ועוד.

טיפול זוגי מתאים לזוגות בכל גיל ובכל מצב משפחתי, לזוגות להט"ב, לזוגות עם ילדים או בלעדיהם, לזוגות שמנהלים זוגיות פתוחה, הורות משותפת, וכמובן לזוגות שחווים משבר בזוגיות או עומדים להתגרש.

בעוד שייעוץ זוגי עוסק לרוב במחלוקות נקודתיות ועכשוויות בחיי הזוגיות, הטיפול הזוגי עוסק בבעיות הקיימות ביחסים הזוגיים, ביניהן רגשות, ומערכת יחסים דינמית ומשתנה, והוא מהווה לרוב תהליך טיפולי שנמשך לאורך זמן.

מעוניינים שנצור קשר?

איך מתבצע טיפול זוגי ולמי הוא מתאים?

מתי מומלץ להתחיל תהליך טיפול זוגי?

טיפול זוגי בעת משבר – טיפול זוגי אפשרי ומתאים בשלבים שונים בחיים הזוגיים. טיפול זוגי מצטייר פעמים רבות כתהליך שאליו כדאי לפנות כאשר צץ משבר בזוגיות, מתרחשת בגידה, קיימות בעיות בתקשורת, קיימת אי התאמה זוגית, או כאשר עולה צורך או קושי. אלו הם כמובן מקרים שבהם כדאי לפנות לקבלת טיפול זוגי, אך ניתן לעשות זאת גם בצמתים שונים נוספים לאורך הדרך הזוגית: כאשר אחד מבני הזוג או שניהם חווים קושי, מועקה, תסכול או תחושה של חוסר מובנות; כאשר רוצים לחדש ולחזק את הקשר; או כאשר אחד ממרכיבי הקשר, למשל אינטימיות מינית, אינו עובד כשורה.

מומלץ לפנות לטיפול זוגי כאשר יש תחושה פנימית או אינטואיציה שמשהו אינו כשורה, שיש קושי לדבר על דברים. כל אחד מבני הזוג לומד להכיר את בן\בת זוגו היטב, וכאשר מתבוננים פנימה ניתן לעתים לחוש היכן ממוקם בן הזוג מבחינה רגשית. תחושות אלו עשויות להוביל לרצון לבטא רגשות, לברר מה קורה. ייעוץ זוגי הנו מרחב שמאפשר שיח מסוג זה, מאפשר פתיחה של ערוצי תקשורת תוך מתן ליווי מקצועי ומנוסה שמאפשר שיח קצת שונה ממה שמורגלים בבית.

במקרים של אירועים משמעותיים שמשפיעים על הזוגיות – זוגיות טובה מורכבת מרגעים רבים לאורך רצף החיים. כאשר נתקלים באירועים משני חיים או אירועים משמעותיים, כדוגמת אובדן של הורה או אדם יקר, הולדת ילד, אירוע משפחתי משמח אך מלחיץ, בניית בית, מחלה ממושכת, פיטורין ואבטלה, תאונה וכדומה, עולה לעתים צורך להתייעץ, להתארגן מחדש, להבין את משמעות השינויים והטלטלות על המערכת הזוגית.

בתחילת הקשר – זוגות בשלבי זוגיות התחלתיים, המעוניינים לבנות זוגיות איתנה, לברר שאלות וקשיים שעולים, להתגבר על פחד מאינטימיות וביסוס קשר, ולגשר על פערים שצצים במערכת הזוגית הטרייה.

לקראת מיסוד הזוגיות – זוגות שמצויים לקראת מיסוד הקשר הזוגי, לקראת חתונה או מייד לאחריה, פונים לטיפול זוגי על מנת לבסס מערכת זוגית יציבה, להתמודד עם מתחים ולחצים סביב מיסוד הקשר ואירוע החתונה, לברר את העמדות, הצרכים והרצונות של כל אחד מבני הזוג וליצור תקשורת מיטבית שבה יש מקום וביטוי לשני בני הזוג.

בעת בעיות בחיי הנישואין, בעיות במיניות ועם התרחבות התא הזוגי למשפחה – חיי הנישואין מביאים שותפות ונחת רבה, אך גם רגעי משבר ומצוקה, ולעתים גם קשיי הסתגלות של אחד מבני הזוג, או שניהם, להתרחבות המשפחה. זהו זמן טוב לפנות לקבלת ייעוץ זוגי.

לקראת פרידה או גירושין – במקרים שבהם הקשר הזוגי נשחק ופרידה או גירושין עולים על הפרק, חשוב לפנות, לברר וללבן את המצב. טיפול זוגי לפני גירושין מעניק לכל אחד מבני הזוג מקום בטוח לביטוי מלא, בירור המצב, ובחינת האפשרויות העומדות על הפרק. טיפול זוגי יוצר לעתים אינטימיות מחודשת ותקשורת טובה, ומסייע ליצור תהליכי היפרדות בהסכמה, תוך יעוץ מקצועי ותמיכה.

טיפול זוגי לאחר בגידה – אחד הדברים המטלטלים בקשר זוגי הוא הגילוי כי אחד הצדדים היה מעורב בפרשיה רומנטית מהצד. בין אם מדובר בסטוץ או ברומן מתמשך, הידיעה כי האדם שהתחייב לחיות איתך את כל חייכם המשותפים שבר את ההתחייבות מעוררת המון רגשות קשים, ודורשת שיקום של האמון ומערכת היחסים הזוגית. לא פעם, בני הזוג מגיעים לטיפול זוגי אחרי בגידה עם מטענים רגשיים שנוצרו עוד קודם לבגידה ועם הפניית אצבע מאשימה לצד השני. בטיפול הזוגי אנו מעמיקים אל שורש הבעיה, מנסים לרפא את הפצע ולאפשר לזוגיות להתאושש ולצמוח על קרקע משוקמת. במידה ותוצאות הבגידה בלתי הפיכות ובני הזוג מחליטים לפרק את החבילה הזוגית, הטיפול הזוגי מאפשר להם לעשות זאת באופן מכבד ותוך שיתוף פעולה ביניהם.

מה מתרחש במסגרת טיפול זוגי?

טיפול זוגי מתקיים בנוכחות שני בני הזוג ומטפל מקצועי שהוכשר והוסמך לטיפול זוגי. במקרים מסוימים, מתקיים הטיפול בנוכחות המטפל ואחד מבני הזוג בלבד. הטיפול מתנהל בעיקרו בשיחה, ומשלב התבוננות בדפוסי התנהלות זוגית ומשפחתית, קשיים ואתגרים, יצירת אפיקים של תקשורת מועילה, היכרות עם רגשות וצרכים של בן/ת הזוג, חידוש האינטימיות, גישור ופתרון קונפליקטים.

הטיפול הזוגי המוצע על ידי מכון תל אביב לפסיכותרפיה מתקיים בקליניקה שלנו בתל-אביב, נערך בפרטיות מלאה, ומלווה בהכלה, הבנה ותמיכה מקצועית מלאה, תוך שאיפה ורצון לאפשר מרחב אינטימי לשיקום היחסים במידה ומעוניינים בכך, וניסיון להעלות על הפרק נושאים שהיו רגישים מכדי לגעת בהם ללא עזרה חיצונית לפני כן.

איתמר פסקל

איתמר פסקל

מטפל זוגי ופסיכולוג קליני

לאיתמר פסקל ניסיון במתן טיפול זוגי לזוגות הנמצאים במשבר או מעוניינים לשפר את התקשורת הזוגית שלהם בכל שלב במערכת היחסים. בתהליך הייעוץ הזוגי איתמר מביא איתו לא רק את יכולותיו וניסיונו כמטפל זוגי אלא גם את הכשרתו רבת השנים כפסיכולוג. כך הוא נוגע בשורשן של בעיות ומסייע לבני הזוג להבין דפוסים שמגיעים מילדותם ומשועתקים למערכות היחסים, קונפליקטים לא פתורים ובעיות נוספות שעומדות כמכשול בדרך אל האושר שלהם.

כרמית וגשל

ד"ר כרמית וגשל

מטפלת זוגית ופסיכולוגית קלינית מומחית

ד"ר כרמית וגשל היא מטפלת זוגית בעלת רקורד מכובד בתחום של טיפול זוגי. ד"ר וגשל מאמינה כי ייעוץ זוגי הוא אמצעי עבור בני זוג למצוא אפיק תקשורת חדש עבורם, על קרקע נייטרלית, שבה כל ניסיונות העבר שכשלו לא נחשבים עוד. הסביבה הטיפולית מאפשרת לבני הזוג לנסות ולצמוח מתוך משבר ולתקשר, ותהליך ייעוץ זוגי טוב יכול אף לשקם טראומות בחיי הנישואין כגון בגידה או אובדן שמזעזעים את המערכת הזוגית.

טיפול זוגי – המלצות למתלבטים

מערכת יחסים זוגית היא מערכת מסועפת ואינטנסיבית, ושזורים בה בדרך כלל רגשות, תקוות, רצונות וצרכים רבים. בשל המורכבות של המערכת הזוגית, הצורך המתמיד בתקשורת והבנה, יש להשקיע משאבים רבים ומאמץ בטיפוח הקשר. אף מערכת זוגית אינה חפה מקשיים ומשברים, ועל מנת ליישב אותם ולהצמיח את הזוגיות, מומלץ לפנות לטיפול זוגי. טיפול זוגי מסייע בפיתוח תקשורת משותפת, טיפוח הזוגיות וניסיון להתגבר יחד על קשיים.

מאחר וזוגיות היא מערכת אינטנסיבית ומשתנה, לא תמיד ברור לבני זוג מתי כדאי לפנות לקבלת טיפול זוגי. ישנם זוגות שמבקשים לפתור את הקשיים בעצמם, ולהימנע מלהכניס גורם נוסף לקשר. במקרים של התלבטות, נוכל לתת מענה באמצעות טיפול זוגי, על מנת לפוגג את המתח והחשש הכרוכים בפנייה לגורם מקצועי.

במכון תל אביב לפסיכותרפיה מטפלים זוגיים מוסמכים ומנוסים, השואפים לנווט, לדייק ולסייע לזוגות שפוסעים בדרך הזוגית לצלוח את המסע. צוות המכון מזמין אתכם, זוגות שמעוניינים בהתחלת טיפול זוגי בתל-אביב, לפנות אלינו לקבלת פרטים נוספים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר