רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים
זוגיות טובה: כללים חשובים לזוגיות מוצלחת

זוגיות טובה: כללים חשובים לזוגיות מוצלחת

איך מתמודדים עם פרידה?

על מנת שיחסי זוגיות יהיו טובים ופוריים יש להקנות להם ביטחון באמצעות יציבות (ברמות שונות), באמצעות תקשורת זוגית טובה, יכולת לשיח רגשי, אינטימיות, כבוד והערכה הדדיים, תמיכה רגשית בעת הצורך ובאופן כללי מתן תחושה כי נמצאים ונוכחים אחד עבור השני.

זוגיות טובה היא בעיקר תחושה פנימית עמוקה של כל אחד מבני הזוג. זו תחושה שמורכבת מרבדים רבים: משיכה, אינטימיות, רגש, הערכה ועוד, וכמו כן דפוסי עבר של כל אחד מבני הזוג עמם הוא מגיע לזוגיות ובאים לידי ביטוי בדינמיקה ובקשר שנוצר.

אין זוג שממש מתאים בצורה מושלמת, תמיד קיימות בעיות שונות, קשיים ואתגרים. השאלה היא כיצד זוג מתמודד עם הנושאים השונים שעל הפרק באופן ש"רואה" את הצד השני כחלק מהדדיות ושותפות שנדרשת בזוגיות.

מעוניינים שנצור קשר?

הכי חשוב בזוגיות בריאה: לדעת לריב

בזוגיות קיים פוטנציאל למתח רב, לכל אחד מבני הזוג צרכים ורצונות שונים ומגוונים ויש להתחשב ולבוא אחד לקראת השניה. קל מאוד לריב ולהתווכח על דברים גם הקטנים ביותר, אך חשוב מאוד גם ברגעים של אי הסכמה לשמור אחד על השני, לדעת איך להסביר, איך להביא את הדעה והרצון באופן שהשני יהיה מסוגל לגשת לכך.

חלק מהכלים הם כנות ופתיחות, לדעת לדבר את הקושי עוד לפני ובמהלך העניין שבגינו ישנה אי הסכמה. שכל אחד מבני הזוג ידע ויבין את הרצון של האחר.

במהלך ריב מופיעים רגשות רבים: עלבון, פגיעות, תחושת אשמה, כעס. עלבון, לדוגמה, הוא רגש שעשוי להופיע פעמים רבות, ורצוי לדעת כיצד להתמודד איתו. להבין על העצמי מתי אני כרגע נעלב, האם אני כרגע מבטא משהו מהעבר שלי, למשל תחושת ילד לא מספיק אהוב, או לא מספיק ראוי – ותחושה זו מושלכת על הזוגיות ומופיעה בעת מריבה.

זוגיות עשויה להיות מרחב שמחזק ומקרב, אך גם כזה שמרחיק ומבודד. בתקופות מלחיצות ומאתגרות בחיים שיווי המשקל משתנה ועלולים להיווצר חיכוכים ואי הסכמות. ברגעים אלו של ריב אנו נמדדים כיצד אנחנו יכולים באמת להקשיב לאחר, לתת תחושה שאתם שם, גם כשקשה, לבטוח אחד בשני, לתת תחושה שאתם רואים שלאחר לא קל ושומעים אותו ואתם שם יחד איתו.

מהי אינטימיות זוגית? ואיך יוצרים אותה? צפו:

האם זוג חייב לגמרי להתאים אחד לשני?

לא. למעשה לא קיימת תשובה מדוייקת לשאלה זו, המציאות היא שהתשובה קשורה לאישיות של כל אחד מבני הזוג, השיח שנוצר, יכולת משותפת לראות את מה שנוצר וקיים ולא רק מה שחסר, להתמודד עם רגשות אשמה, עלבון ופגיעה.

לכל זוג נטייה ודינמיקה הנובעת לא רק מאישיות כל אחד ומעברו, אלא גם מהשילוב בין שניים, כיצד אתם משפיעים אחת על השנייה. האם רואים יותר את מה שחסר בעיניים ביקורתיות ושיפוטיות? האם לוקחים אחריות על מה שנאמר או שתוקפים בלי לראות רגע מה קורה באמת לצד השני? להרגיש עלבון או אשמה?

זוגות מתנהגים באופן שונה במקרים שונים, וחשוב להבין שלחיות יחד בשניים כרוך בנתינה והקרבה מסויימת, לא ניתן להיות במרחב שבו רק אחד מקבל את רצונותיו ומספק את צרכיו והאחר נמצא רק בנתינה. מצב לא מאוזן זה עשוי ליצור מתח רב.

המסע לזוגיות בריאה

ישנן דרכים רבות לעבוד על זוגיות. טיפול זוגי היא אחת מהן. טיפול זוגי הוא מרחב בו ניתן לשוחח באופן פתוח וכנה ככל הניתן על הקשיים, האתגרים, לראות כיצד דפוסי העבר והאישיות של כל אחד מבני הזוג באה לידי ביטוי בשיח, כיצד ניתן "לראות" אחד את השניה, ולייצר שיח של דיון על הדברים ופחות ויכוחים הכוללים פגיעה, אשמה ועלבון.

בטיפול זוגי יכול המטפל לפתוח ערוצי תקשורת, לברר היכן כל אחד ממוקם ומה הוא רוצה בזוגיות ואיך הוא מרגיש שם. לייצר דרכי תקשורת טובות יותר שיכולות להכיל גם רגעים קשים, להקשיב יותר ולכעוס פחות. יש לקחת בחשבון כי לעיתים נדרשת עבודה אישית במקביל לטיפול הזוגי, בין אם באופן אישי ובין אם באמצעות טיפול פרטני.

אז מהי זוגיות טובה ומוצלחת?

זוגיות בריאה מתבטאת ברגשות ותחושות חיוביים, מחוייבות הדדית אינטימית ועמוקה, שיתוף ושיח פתוח. זוגיות בריאה היא קודם כל זוגיות שבה מדברים אחד עם השני. זה לא אומר שלא רבים, אך מדברים את אי ההסכמות, מבררים מה קורה אחד עם השני, מבררים מהן הדרכים לספק צרכים ורצונות אחד אצל השניה וכדומה.

זוגיות מסוג זה עשויה להוות קרקע פוריה לתחושת ביטחון וצמיחה אישית, גם לילדים. טיפול זוגי מסייע ליצור דינמיקה טובה יותר והתמודדות יעילה ופתוחה יותר. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר על מנת לקבל פרטים נוספים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר