רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול CBT
טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון

דיכאון היא אחת מהפרעות מצב הרוח הכי נפוצות בעולם המערבי כיום. זהו מצב רגשי שעלול לשבש את איכות החיים ואת יכולת התפקוד של הסובל ממנה.

הגורמים לדיכאון לא תמיד ברורים וניתנים להסבר. לעיתים הוא מופיע אצל מבוגרים בנסיבות חיים מסויימות ולפעמים מתרחש אצל ילדים ללא כל סיבה מוחשית שנראית לעין. ניתן לראות שינויים שמתחוללים במישור הפיזיולוגי, במוח, כאשר ישנה ירידה ניכרת בכמות הנוירוטרנסמיטורים דופמין וסרטונין. אך לא ניתן לדעת עד היום אם השינויים הללו הם הגורם לדיכאון או שמא הם נגרמים כתוצאה מדיכאון.

מחקרים מצאו כי טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון יעיל במידה זהה לטיפול התרופתי בדיכאון. טיפול פסיכיאטרי בדיכאון על ידי תרופות נוגדות דיכאון נמצא יעיל ביותר, שכן הוא משפיע על הנוירוטרנסמיטורים במוח. בדרך כלל השילוב בין שני הטיפולים הללו מניב תוצאות מהירות וטובות.

מעוניינים שנצור קשר?

איך פועל הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בדיכאון?

הדיכאון, באופן כללי, הוא מצב בו האדם סובל, חש רגשות אשמה ולעיתים מאמין כי מגיע לו למות, ללא כל קשר להישגים שלו ולמצבו המציאותי. יחד עם זאת, ניתן לומר כי אחוזי ההחלמה מדיכאון הינם גבוהים ואפשריים בהחלט.

אנשים רבים נושאים על גבם הנחות נוקשות לגבי כיצד הם אמורים להיות. ההנחות הללו הן בעצם סטנדרטים שלרוב בלתי אפשרי לעמוד בהם. אדם שסובל מדיכאון, יציב לעצמו רף גבוה מדי במגוון מישורי החיים, ויאמין שעליו להצליח בכל מה שעושה, כי אם לא – יחוש כישלון. אדם שסוחב הנחות כאלה, הינו רגיש ופגיע יותר לדיכאון, מכיוון שהפרשנויות שהוא שם על אירועי חייו, בדרך כלל ישאפו לפרפקציוניזם.

דיכאון כולל מחשבות שליליות כלפי העצמי, העתיד ובכלל כלפי העולם. טיפול קוגניטיבי התנהגותי נותן מענה למחשבות אלו באמצעות עבודה על העיוותים השונים התרחשים במחשבה שגורמים לראות כך את המציאות. הטיפול נערך בין פעם לפעמיים בשבוע, בהתאם למצב המטופל וצרכיו, ועל פי תוכנית ברורה שנקבעה והותאמה לו, והיא ידועה לו מבעוד מועד.

כאשר מטפל CBT מתחיל את עבודתו עם מטופל אשר סובל מדיכאון, הוא מניח כי הרגשות שלו אינם נובעים מאירועים שקרו לו, אלא בעקבות מחשבות אוטומטיות שאותם אירועים מעוררים אצלו. כלומר, אלה לא האנשים, האירועים, או החיים, אשר גורמים לנו להרגיש טוב או רע, אלא הפרשנויות שאנו נותנים להם.

הרגש השלילי הינו תוצאה של חשיבה. ולכן, על מנת לצאת ממצוקה, אנו עוסקים בטיפול קוניגטיבי התנהגותי בדיכאון בניתוח ושינוי של דפוסי החשיבה. מחשבות שליליות מתעוררות באופן אוטומטי ועומדות בבסיס הנחות היסוד של אדם הסובל מדיכאון כלשהו. טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו סוג של טיפול פסיכולוגי אשר מתמקד בשינוי התפיסות המוטעות הללו ובאימוץ מחשבות חיוביות יותר, אשר מביאות לשיפור ניכר בסמפטומים הדכאוניים.

הצורה היעילה ביותר לשנות את הרגש וההתנהגות אשר גורמים לסבל רב היא קודם כל שינוי צורת החשיבה. מטרתו העיקרית של טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון, היא להחליף מחשבות אוטומטיות במחשבות מסתגלות ומותאמות יותר. המטרה של טיפול שכזה היא בעצם להגביר את רמת פעילותו של המטופל, ולהרחיב את הפעילויות המתגמלות שלו. בנוסף הטיפול מביא לבסוף לשיפור בהערכה העצמית של המטופל, בחיי החברה שלו, ובנקודות ההשקפה שלו על העולם.

חשוב לציין כי לאדם הסובל מדיכאון, ישנן יותר מחשבות שליליות שאינן תואמות מציאות מאשר מחשבות שליליות התואמות את המציאות ואת מצב חייו. המטפל לא מתווכח עם האמונות הללו של אותו מטופל, אלא מציע לו אפשרויות נוספות להסתכל דרכן על המציאות, וכן השקפות שונות שיכולות להחליף את המחשבות האוטומטיות שאינן מיטיבות עם אורח חייו.

מטפל קוגניטיבי התנהגותי עוזר למטופל להאיר את המחשבות והאמונות השליליות באור חיובי יותר, באמצעות עובדות מן השטח, אשר מסייעות לבחון את הקשר בין החשיבה הדכאונית למציאות. המטפל משתמש בכלים וטכניקות שונות כגון דיווח על פעילויות היום יום, דירוג רמת הסבל או מידת ההנאה מהפעילויות השונות, וכדומה. כך אט אט המטפל והמטופל מבינים את הנטיות וההרגלים של אותו אדם, לומדים לזהות אותם ובהמשך גם לשנותם.

טיפול CBT לדיכאון קל עד בינוני

דיכאון מתבטא בעיקר בהסתגרות ופאסיביות. האדם הסובל מדיכאון מתמקד ומתמסר לסבלו, ההגיון שלו לובש תפיסות ואמונות דכאוניות ולעיתים הקשר עם המציאות מתעמעם. ולכן, מי שרוצה להתגבר על הפרעת הדיכאון, מלבד פנייה לטיפול מתאים, צריך להחליט באופן מודע מה עליו לעשות כאן ועכשיו, מבלי להתמהמה ולחשוב על המצב הנוכחי, כמה קשה הוא ומורכב.

ניתן להתחיל בפעילויות יום יום נורמטיביות בשביל לצאת מהעמדה הפאסיבית קודם כל. נקיטת צעדים אקטיביים כלשהם, עשויים לשפר את תחושת הרווחה האישית. עצם נקיטת הצעדים הראשוניים הללו יאפשרו להסיט את תשומת הלב של האדם מהפנים אל החוץ.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון מאפשר את למידת המיומנויות, האסטרטגיות והטכניקות של שינוי דפוסי החשיבה וניהול ההתנהגויות והרגשות שתואמות יותר את המציאות ומיטיבות עם אורח חייו של האדם. כך בעצם הסמפטומים אט אט נרגעים, וצבירת הידע תאפשר למטופל להסתייע גם במניעה של דכאון בעתיד. המטופל ילמד להשיג שליטה טובה יותר בחייו וכמובן לתפקד באופן יעיל יותר בשגרת יום יומו.

אם את/ה נמצא/ת בדיכאון ולא מעוניין/ת להגיע לטיפול פסיכולוגי ארוך טווח ומעמיק או במידה והנך חושש/ת מטיפול תרופתי בדיכאון או שאינך מרוצה מתופעות לוואי הכרוכות בכך, טיפול CBT בדיכאון עשוי לספק שינוי במצב הנפשי בזמן קצר יחסית ובאופן ממוקד, וזאת על מנת להגיע להקלה ולתחושה נינוחה יותר.

יש מגוון רחב של טיפולים בדיכאון. וכמובן שיש צורך להתאים את סוג הטיפול למצוקתו של הפונה, לרצונותיו ולעוצמת הסמפטומים הדכאוניים מהם סובל. אך יש לציין כי התמודדות עם כל דיכאון שהוא, הינה התמודדות לא פשוטה ודורשת תמיכה רחבה, לשם טיפול מעמיק, וגם פסיכולוג מקצועי או מטפל מוסמך בכל שיטה שהיא, אינו מהווה תחליף למישור זה.

אנו מציעים במכון תל אביב לפסיכותרפיה טיפול CBT קצר מועד (בממוצע 15 מפגשים אך תלוי בתמונה הקלינית של כל מטופל באופן פרטני) וממוקד מטרה. טיפול CBT יעיל במיוחד עבור דיכאון קל עד בינוני. מדובר בטיפול פסיכולוגי בו נדרשת מעורבות אקטיבית של המטופל המתבטאת במשימות, שיעורי בית וכדומה. הצלחת הטיפול תלויה במידה רבה בשיתוף הפעולה של המטופל וכן פתיחות מחשבתית לרעיונות חדשים לגבי התנהגות ותפיסה עצמית.

המיקוד המרכזי בטיפול CBT בדיכאון הוא כיצד להתמודד מול הדיכאון. במהלך הטיפול נלמדים כלים כיצד להתמודד טוב יותר עם הדיכאון. במובן הקוגנטיבי הכלים שילמדו יעסקו בעיוותי חשיבה נפוצים בדיכאון שקשורים לייאוש, חשיבה שלילית ופסימיות, לעומת חשיבה חיובית ומקדמת. במובן ההתנהגותי ינתנו כלים הקשורים לחיזוקים חיוביים ושליליים להתנהגויות מסויימות, הבנה אילו התנהגויות קשורות לדיכאון כגון התכנסות בעצמי, התרחקות מסויימת מחברה וירידה תפקודית בתחומים שונים.

איתמר פסקל מסביר: על הטיפול בדיכאון קליני

דרכי טיפול בדיכאון קליני

הסיבה המרכזית שטיפול CBT אינו מתאים לדיכאון משמעותי, ובשמו המקצועי דיכאון קליני או מג'ורי, היא משום שנדרש שיתוף הפעולה המלא והאקטיבי מצד המטופל, הכולל בעיקר יישום משימות טיפוליות שונות. מטופל הסובל מדיכאון קליני יתאפיין בפאסיביות וקושי רב לשתף פעולה באופן יעיל ומשמעותי כפי שפורט קודם.

כאשר מדובר על דיכאון עמוק יותר כגון דיכאון קליני, במסגרתו האדם אינו מעוניין ואינו מסוגל לבצע פעולות שיסייעו לו לצאת ממצבו, כדאי לפנות לאפשרות של טיפול בעזרת תרופות נגד דיכאון, לעיתים בשילוב של טיפול פסיכודינמי. עם זאת, כאשר מדובר בדיכאון ברמה סבירה, כאשר המטופל מראה סימני נכונות לצאת ממצבו ולשתף פעולה עם גורמים שיסייעו לו, הרי שטיפול CBT הינו טיפול ממוקד ויעיל ביותר.

במכון שלנו מטפלים מומחים לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי בדיכאון, עם ניסיון רב של מעל עשר שנים. במידה והנך חש כי אתה סובל מאחד או יותר מהסמפטומים המוזכרים מעלה, או בכל שאלה בתחום, אנו ממליצים בחום ליצור איתנו קשר. אנו כאן להשיב על כל שאלה ובמידת הצורך לתאם  פגישת היכרות ראשונה עם המטפל שנמצא לנכון מתאים ביותר עבורכם.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר