רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
אישור בעל חיים לתמיכה נפשית – ESA – Emotional Support Animal

אישור בעל חיים לתמיכה נפשית – ESA – Emotional Support Animal

אישור בעל חיים לתמיכה רגשית הוא אישור שנרשם על ידי פסיכולוג או פסיכיאטר הקובע כי בעל חיים מסויים יכול לסייע לאדם עם מוגבלות או קושי רגשי כלשהו, ובכך לאפשר התמודדות טובה יותר.

לדוגמה, כלבים טיפוליים שעברו הכשרה ואימון מתאימים, עוזרים לילדים עם קשיים שונים. כלב מסוג זה, הקרוי "כלב נחיה רגשי", עשוי לסייע לכם להתמודד עם חרדה, וניתן לקבל אישור לכך על מנת שהכלב יוכל לדוגמה לעלות יחד אתכם לטיסה, וזאת על מנת להוריד את רמת החרדה.

בעל חיים לתמיכה רגשית בחרדת טיסה

אחת החרדות הנפוצות ביותר היא הפחד מטיסות, ההערכה כי 20-40% מהאוכלוסיה סובלים מהתופעה. במקרים רבים היא פוגעת בתפקוד היומיומי וגובה מחיר יקר מחיי הפנאי. הפחד מחלחל עוד בימים הקודמים לטיסה, משפיע גופנית וגורם לנדודי שינה, סיוטים, שלשולים והקאות.

בזמן הטיסה מתחילים התקפי חרדה, תופעות של בחילה, רעידות, דופק מהיר, גלי חום ופחד בלתי נשלט. בשל כך ישנם אלו הנמנעים מטיסות לחלוטין או שמנסים להגיע לשדה התעופה וחוזרים אחורה ברגע האחרון.

שימוש בבעל חיים לתמיכה רגשית כגורם מנחם ומרגיע בזמן הטיסה הוא יעיל, כאשר עצם נוכחותו מוריד בצורה משמעותית את רמת החרדה והתסמינים הנלווים. חיית המחמד מספקת חוויה של מיינדפולנס עבור האדם, תהליך המייצר נוכחות מרגיעה בכאן ועכשיו (הנדרשת במהלך טיסה). כמו כן המגע עם חיית המחמד מייצר אוקסיטוצין המסייע גם הוא להרגעה.

כמו כן, עצם הנוכחות של חיית המחמד, הקשר הרגשי שקיים, האהבה שמורעפת, הליטוף והמגע הנעים, כל אלו נחשבים לגורמים שעוזרים לשיפור מצב הרוח, וכמו כן, הדאגה והטיפול בחיית המחמד מספקת תחושה לאדם כי קיימת מטרה ותחושה של נחיצות, דבר העוזר מאוד לעסוק פחות בטיסה ובפחד ממנה.

מהו התהליך לקבלת אישור בעל חיים לתמיכה רגשית?

קבלת האישור מהווה למעשה תצהיר כי חיית המחמד שלכם תורמת לרווחתכם הנפשית בזמן הטיסה בעת השהות לצידכם בתא הנוסעים. הפסיכולוג או הפסיכיאטר יבחנו שאכן הנכם זקוקים לכך ושאכן מדובר בחרדת טיסה וקושי רגשי מהותי, כולל עבר של קשיים בנושא (לא ינתן אישור ללא רקע המתאים לכך).

חשוב לדעת שלכל חברת תעופה קיימים תנאים שונים לחיות המוגדרות כחיית תמיכה נפשית. באל-על לדוגמה רק כלב נחשב כחיית תמיכה רגשית ורק בטיסות לארה"ב ובחזרה. בחברות תעופה אחרות ישנן אפשרויות טיסה שונות ופרמטרים אחרים.

במכון תל-אביב לפסיכותרפיה ניתן לפנות ליעוץ פסיכיאטרי לפגישת הערכה שבעקבותיה באם יימצא לנכון, יינתן אישור מתאים. הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר לפרטים נוספים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר