רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
טיפול בסכיזופרניה

טיפול בסכיזופרניה

סכיזופרניה

סכיזופרניה היא הפרעת נפשית קשה, אשר פוגעת ביכולת להבין ולפרש את המציאות ובאה לידי ביטוי בדרך כלל במחשבות שווא, הזיות ובהפרעות בהתנהגות ובדרכי החשיבה והתפיסה.

הגורם למחלת הסכיזופרניה אינו ברור. ככל הנראה מדובר בשילוב של גורמים סביבתיים וגנטיים. הקושי בהתמודדות עם הסכיזופרניה היא החוויה שההפרעה משתלטת על האדם והוא כבר אינו מי שהיה פעם. אנשים שסובלים מהמחלה, נוטים להיות מוזרים, בעלי מחשבות לא רציונליות, הלוצינציות ודלוזיות חריפות שקשה להבין מהצד. כל אלה גורמים קושי לאדם עצמו וגם לסביבתו.

אדם שסובל מסכיזופרניה מאבד את הקשר עם המציאות שמסביבו, והוא חי בעולם מפורק ומאיים. ישנם חולים שמודעים למצבם – מה שמקל על הטיפול הנפשי בהם, וישנם חולים אשר אינם מודעים למצבים, הם חיים בעולם כביכול מקביל, מבלי להבין מדוע הסביבה מתייחסת אליהם כמו שהיא מתייחסת.

כ- 0.7 % מהאוכלוסייה סובלים מסכיזופרניה. תפוצתה של המחלה בקרב גברים ונשים היא שווה, כאשר הסימפטומים פורצים לרוב לפני גיל עשרים וחמש. אנשים החולים בסכיזופרניה נוטים לסבול יותר מבעיות רפואיות, כמו סוכרת, איידס, מחלות לב וריאות, השמנת יתר ועוד… חלק מהתחלואה קשורה בתופעות הלוואי של התרופות האנטי פסיכוטיות. בנוסף, נמצאים חולים בסכיזופרניה בסיכון מוגבר לאובדנות ונטייה להתמכרות.

מעוניינים שנצור קשר?

סימפטומים לאבחון סכיזופרניה

ישנם סוגים שונים של סכיזופרניה, הם מובחנים זה מזה בסימפטומים ובעצמה שלהם. מחלקים את הסימפטומים לשני סוגים:

  • סימפטומים חיוביים: סימפטומים הנחשבים אבנורמליים. בקבוצת סימפטומים אלה נכללות מחשבות שווא, דלוזיות, הלוצינציות, תנועות והתנהגויות מוזרות וחריגות.
  • סמפטומים שליליים: סימפטומים הנחשבים לירידה ו\או דעיכה של התנהגות נורמלית. בקבוצה זו נכללים דיבור לא מאורגן, השטחה רגשית וירידה ניכרת בתנועתיות של הגוף.

על מנת לאבחן סכיזופרניה יש לבצע אבחנה מקצועית של לפחות שניים מבין הסימפטומים, אשר מתקיימים על פני תקופה של חודש לפחות:

  • הלוצינציות: הלוצינציה היא תפיסה חושית אמיתית, כאשר הגירוי אינו באמת מתקיים במציאות. מדובר בכל אחד מהחושים, אך ההלוצינציה הנפוצה ביותר היא זו השמיעתית.
  • דלוזיות: דלוזיה הנה מחשבת שווא, מחשבה שהאדם מאמין שקיימת למרות שאין כל קשר במציאות.
  • דיבור לא מאורגן: סימפטום שמשקף חשיבה מסורבלת ולא מאורגנת. קשה להבין אדם המדבר בצורה באופן כזה.
  • התנהגות חריגה: התנהגות לא מאורגנת יכולה להתבטא בהופעה חיצונית מוזרה, ניכרת לעין, בגדים שלא תואמים למזג האוויר, התנהגות מינית חריגה, אלימות לא צפויה וקושי בתפקוד היום יומי. לעתים ההתנהגות קטטונית וזה מתבטא בירידה משמעותית בחיבור למציאות ובתגובתיות לסביבה.
  • סימפטומים שליליים: סימפטומים אלה כוללים השטחה רגשית בולטת, דעיכה ניכרת בחיוניות. הסימפטומים השליליים פוגעים באופן משמעותי בתפקוד החברתי, התעסוקתי והשוטף של החולה.

סוגי סכיזופרניה

סכיזופרניה פרנואידית: בסכיזופרניה הפרנואידית בולטים הסימפטומים החיוביים, אשר מתרכז בדרך כלל סביב נושא אחד. הוא עשוי להיות פרנואידי ומוגזם. והמצוקה שמעוררים הסימפטומים מביאה לחרדה. לעתים אנשים הסובלים מסכיזופרניה פרנואידית עלולים להיות מסוכנים לעצמם ו\או לסביבה, מפני שהם מתקשים להבחין בין מחשבת שווא למציאות.

סכיזופרניה קטטונית: בסכיזופרניה קטטונית בולטים הסימפטומים השליליים. ניתן להבחין בירידה רמת הפעילות או בפעילות יתר של תנועתיות הגוף. מי שמאובחן בסכיזופרניה הזו יתקשה ליזום תנועה או דיבור והמוטוריקה שלו תהיה חסרת מטרה ומוזרה. בדרך כלל יהיה בעלי רגש שטוח חסר התאמה למציאות.

סכיזופרניה הבפרנית – לא מאורגנת: בסכיזופרניה הבפרנית ישנם גם סימפטומים חיוביים וגם סימפטומים שליליים. אין איזשהו נושא מרכזי סביבו הסימפטומים מופיעים. ניתן יהיה להבחין בדיבור לא מאורגן, התנהגות חריגה שאינה תואמת מציאות ומחשבות שווא מתחלפות ומשונות בדרך כלל.

סכיזופרניה סכיזו אפקטיבית: בסכיזופרניה סכיזו אפקטיבית מדובר בשילוב של סכיזופרניה מסוג כלשהו, עם סימפטומים של הפרעת מצב רוח (כגון דיכאון, מאניה ועוד) שתי ההפרעות מתקיימות בו זמנית והאבחון של סכיזופרניה זו יהיה לאחר תקופת זמן משמעותית שהסימפטומים מתקיימים.

סכיזופרניה רזידואלית: סכיזופרניה רזידואלית למעשה היא סכיזופרניה מכל סוג, אשר נמצאת בנסיגה. מצב רזידואלי יאובחן לאחר אפיזודה פסיכוטית.

טיפול בסכיזופרניה

לפסיכיאטריה תפקיד מרכזי בטיפול בסכיזופרניה, ומטרת הטיפול הפסיכיאטרי היא לצמצם את הסימפטומים הפסיכוטיים. כל חולה המאובחן בסכיזופרניה, יגיב בצורה שונה לתרופות השונות. לעתים ישנו צורך להחליף כמה פעמים תרופה, או לשלב בין כמה תרופות בכדי להגיע למינון המתאים ביותר עבור אדם.

במסגרת טיפול פסיכיאטרי בסכיזופרניה משתמשים בתרופות ממשפחת ה-ssri או ממשפחת הבנזודיאזפינים. בתרופות אנטי פסיכוטיות (מהדור הישן) כמו לפונקס והלידול, שנחשבות ליעילות אך מלוות בתופעות לוואי רבות. האטומין הנה תרופה נוספת, שהשימוש בה בארץ הוא מועט יחסית.

בנוסף, ישנן תרופות אנטי פסיכוטיות אטיפיות (מהדור החדש) הן כוללות את קלוזפין, זיפרקסה וריספרדל תרופות אלו מלוות בהרבה פחות תופעות לוואי מהתרופות הישנות. חשוב לציין כי לתרופות אנטי פסיכוטיות לוקח תקופת זמן של כמה שבועות עד שהן משפיעות באופן המרבי.

בתקופה זו בדרך כלל משתמשים לצד התרופות האנטי-פסיכוטיות גם בתרופות נלוות שמטרתן להפחית את תופעות הלוואי. חלק מהתרופות דורשות השגחה רפואית ומעקב. חשוב לציין כי רוב התרופות האנטי פסיכוטיות נותנות מענה בעיקר לסימפטומים החיוביים (ולא לסימפטומים השליליים).

כיצד פועלות תרופות לטיפול בסכיזופרניה

כל אחת מן התרופות, משפיעה על מערכת העצבים באופן ישיר ומסייעת לווסת אותה. יש הסוברים כי הגורם העיקרי לסכיזופרניה הוא חוסר איזון פנימי במוח, ולכן התרופות הפסיכיאטריות ברובן גורמות לשיבוש מסוים בהולכה הכימי של סיבי העצב ובכך מופחתות התחושות והרגשות אשר עוברות דרך תאי העצב עצמם.

על תרופות לסכיזופרניה

אחת מהתרופות הנפוצות ביותר כיום לטיפול בסכיזופרניה היא ההלידול, היא מבוססת על פנותיאזין. היא יעילה במיוחד עבור טיפול למקרים בהם ישנם סימפטומים חיוביים כמו הזיות לדוגמה. ופחות מתאימה במקרים בהם ישנם סימפטומים שליליים, כמו הסתגרות ושיטוח רגשי.

על פי מחקרים, נמצא כי תרופת ההלידול עוזרת לשפר את התפקוד הכללי של החולים בסכיזופרניה, ונמצא כי תופעות הלוואי הנלוות לה, מועטות בהרבה, בהשוואה לתרופות אחרות.

תרופה פסיכיאטרית נוספת היא הקלוזפין, היא מתאימה בין היתר למקרים כמו סכיזופרניה. התרופה מוצעת לסובלים מסכיזופרניה כאשר תרופות אחרות לא סייעו לשיפור במצב ולא היו אפקטיביים מספיק. התרופה הקלוזפין עובדת בעיקר על המערכת הלימבית במוח, היא עוזרת בעיקר לסימפטומים השליליים, על ידי העלאת רמות הדופמין במוח.

תופעות הלוואי לטיפול תרופתי לסכיזופרניה

התרופות הפסיכיאטריות לטיפול בסכיזופרניה, בדומה לתרופות הניתנות כטיפול בכל מחלה נפשית אחרת, נלוות תופעות לוואי שונות, שחשוב לקחת לתשומת הלב לפני נטילתן. אחד החסרונות הבולטים של התרופה קלוזפין, למשל, הן תופעות הלוואי החזקות שמתלוות אליה. היא עלולה לפגוע בכדוריות הדם הלבנות (שהן חלק מהותי במערכת החיסונית) ואף יכולה לגרום לירידה משמעותית באנרגיה ולעייפות ניכרת. בין אם הומלץ ליטול אותה, או כל תרופה אחרת, חשוב מאוד לבחון את שלל האפשרויות ולוודא שיש מענה רפואי ומעקב צמוד של מומחה.

אצלנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה פסיכיאטרית מומחית, ד"ר שירה כהן, בעלת ניסיון של שנים בתחומים נרחבים, ונותנת מענה ומעקב צמוד לכל אדם שפונה.

נושאים אחרים שעשויים לעניין אתכם:

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location
דברו איתנו