רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים
סוגי חרדות

סוגי חרדות

טיפול בחרדות

אילו סוגי חרדות קיימים?

קיימים סוגים רבים של חרדה, למשל פחדים שונים, חרדה מפני חפצים או מצבים מסויימים, בין הפחדים הנפוצים: פחד מגובה, פחד ממקומות סגורים, פחד ממעליות ועוד. במידה ומופיעים סימנים גופניים המאפיינים חרדה וכן תחושה עוצמתית של פחד, בפתאומיות, ללא סיבה נראית לעין – תתכן קיומה של הפרעה הפרעת פאניקה או התקף חרדה.

ישנם סוגים נוספים של חרדות שונות כגון חרדה חברתיתהפרעה אובססיבית קומפלסיביתהפרעה פוסט-טראומטית ובתחום הלימודים חרדת בחינות.

מעוניינים שנצור קשר?

סוגי חרדות נפוצות

חרדה מוכללת

חרדה מוכללת היא פחד תמידי מכל מה שיכול להשתבש בחיים. זהו פחד שאינו ממוקד בסוג אחד של איום, אלא בכלל הסכנות וההשתבשויות שעלולות לקרות בחיי היומיום. אדם שחי עם חרדה מוכללת נמצא בחשש ודאגה עמוקה לעצמו ולמשפחתו מפני הסתבכויות, שיבושים ואף רע מכך.

ההתעסקות בדאגות תופסת נפח רחב ממחשבותיו ומנהלת את הבחירות וההתנהגות בחיים. אנשים שחיים עם אדם בעל חרדה מוכללת לרוב מתואר כאדם שסובל מחרדות קשות, וזאת משום שהן באות לידי ביטוי בתחומי חיים שונים ולא מתמקדות באיום ספציפי.

חרדה חברתית

חרדה חברתית היא פחד משהות במצבים חברתיים בכללי או במצבים ספציפיים. חרדה חברתית היא אחת החרדות המגבילות ביותר שכן היא קשורה במצב חיים שכיח. זהו פחד מנוכחות בסיטואציות חברתיות שאין לו כל הגיון או סיבה שמצדיקה את הפחד.

חרדות ופחדים חברתיים מלווים במחשבות על ביקרות והשפלה חברתית, פחד מכך שאחרים יתרשמו מהאדם באופן שלילי, חשש להיות דחוי על ידי אנשים, קושי לעשות פעולות מסויימות בחברה. חרדה חברתית נמנית בין סוגי חרדות שמגבילות מאוד! הלוקים בה יתאמצו לצמצם את החיכוך שלהם עם העולם החברתי עד כמה שניתן.

חרדת פוסט-טראומה

חרדה פוסט טראומטית הינה חרדה שהתפתחה בעקבות אירוע טראומטי קיצוני כגון – פיגוע, קרב, אונס, תאונת דרכים ודומיהם. חווית האירוע זכורה בגוף ובמח, והאדם מפתח מצב רגשי חרדתי לכל מה שמעורר את הזכרונות הללו לחיים.

אדם עם חרדת פוסט טראומה אינו רוצה לדבר על שאירע, נמנע מלהזכירו, וזאת משום שברגע שהוא נזכר באירוע הוא חווה את חווית האירוע בגופו ובמוחו בשנית. הוא חי בעוררות ודריכות יתרה, מרגיש שחייו לא מתקדמים ושאינו יכול לעבור הלאה, נדמה כי הזמן נעצר. האדם חווה חוסר שקט, מתח, חוסר ריכוז, קשיי שינה, נרגזות, סיוטים ופלאשבקים של האירוע, ללא טיפול מאוד קשה להתגבר על חרדת פוסט טראומה.

חרדת פוביה ספציפית

זוהי חרדה שבה הפחד ממוקד במשהו ספציפי כגון: בעלי חיים, חרקים, נחשים, טיסות, מחטים ובדיקות רפואיות ודומיהם. זהו פחד עז שמתקשר לסכנה גדולה וסיכוי לאבד את החיים. אדם שחי עם חרדת פוביה ספציפית משתדל כל חייו להימנע מהגורם המאיים.

בחלק מהפוביות יותר קל להימנע כמו במקרה של פחד מטיסות, אך במקרים אחרים כמו פוביה מחרקים קשה יותר להמנע כיוון שהמפגש עם הגורם המאיים הוא לא תמיד בשליטת האדם עצמו. סוגי חרדות ספציפיות בדרך כלל ידועות לסובבים את האדם והחברה מגלה רגישות גדולה כלפיהם. הטיפול בסוגי חרדות שכאלו הוא בעיקר טיפול CBT שהוכח כמאוד יעיל ברוב המקרים.

חרדה טורדנית כפייתית – OCD

זו היא חרדה שמאופיינת בקיומן של מחשבות מעוררות חרדה, המחשבות הן בלתי נשלטות וחוזרות שוב ושוב.

מחשבות אלו יוצרות דפוסי התנהגות חזרתיים בהתאם. למשל אדם שעסוק בחשיבה אובססיביות על האפשרות שלו להידבק במחלות וזיהומים מהסביבה מפתח התנהגות כפייתית של שטיפת ידיים והרגלי נקיון נוקשים.

חשוב לציין כי בחרדה טורדנית כפייתית מופיעות מחשבות שלא תמיד הגיוניות, ואינן עומדות בקנה מידה מציאותי, ולכן על האדם ליצור בחייו את ההתנהלות והטקסים ש"ישמרו" עליו מפני האיום וירגיעו פחדים וחרדות שבתוכו. גם עבור OCD טיפול CBT מוכיח את יעילותו המירבית.

קלסטרופוביה

לאנשים שסובלים מקלסטרופוביה יש חרדות קשות משהייה בחלל סגור או חלל שלמשך זמן מסויים לא ניתן לצאת ממנו. חללים כגון – מטוס, ממד, מעלית, אוטובוס, אולם קולנוע, מכונה רפואית שנכנסים אליה וכו'. הפחד משהות בחלל הוא בלתי נשלטת, ומעורר התקף חרדה מאוד מהר, שמתבטא בלחץ בחזה, דופק מהיר, הזעה, קוצר נשימה.

סוגי חרדות הקשורים בהתנהלות בעולם החיצוני כגון זו, מאוד מגבילים את האדם בבחירותיו, ומורידים את איכות החיים שכן לא תמיד ניתן להערך מראש ולדעת באיזה חלל אתה הולך לשהות כשאתה יוצא אל מרחבים ציבוריים לא מוכרים.

אגורפוביה

אנשים שסובלים מאגרופובייה חשים פחד עמוק, בלבול וחוסר אונים כאשר הם נמצאים במקומות הומי אדם כגון קניון, פארקים, כנסים, בתי ספר, אוניברסיטאות, מרכזי קניות, תחבורה ציבורית. מקורו של הפחד בדרך כלל קשור בפחד מכך שכשהם יצטרכו עזרה מאיזו שהיא סיבה היא לא תהיה משגת מעומס האנשים, ההמולה וההתרחשות.

אדם שסובל מאגורפוביה מפתח פחדים וחרדות מכל פעילות הקשורה במקומות הומי אדם והוא ימנע כמעט באופן גורף מהשתתפות בפעילות כזו שכן הוא גם בסיכון לקבל התקף חרדה בשהותו שם. סוגי חרדות כאגורפוביה מגבילים את האדם מהתנהלות חופשית בעולם ויכתיבו את ההתנהגות והבחירות שהאדם עושה.

חרדת בחינות

חרדות ופחדים מסיטואציית "הערכת ביצועים" נקראת חרדת בחינות, והיא יכולה ללוות אדם מהיותו ילד בבית הספר ועד היותו בוגר בשוק העבודה. חרדת בחינות  מופעלת אצל האדם עוד הרבה לפני ה"מבחן" עצמו, כאשר האדם מתכונן למבחן או רק חושב על סיטואצייה עתידית של מבחן.

חרדת הבחינות פוגעת בתפקוד בכל השלבים, לפני הבחינה פוגעת ביכולת להיות פנוי רגשית אך ורק ללמידה עצמה, במהלך הבחינה יכולה לגרום לחוסר תפקוד קיצוני, בו האדם אינו זוכר, לא מצליח לכתוב, מרגיש משותק, ולאחר הבחינה היא מנציחה את החרדה בעקבות חוסר התפקוד. כיוון שאנו חיים בעולם מאוד תחתרותי והשוואתי בו בהרבה פעמים בחיים נצטרך לעבור בחינות והערכות כדאי מאוד לטפל בחרדת בחינות בעזרת טיפול CBT שהוכח כמאוד עוזר לחרדה זו.

מה זו חרדה ואיך מתבצע הטיפול? הפסיכולוג איתמר פסקל מסביר:

סובל מחרדות? פנה אלינו לעזרה

במכון אנו עוסקים בכל סוגי החרדות ופוגשים אנשים רבים שחלקם סובלים מכמה חרדות במקביל. התמיכה  באדם שסובל מחרדות היא מאוד אישית, מדוויקת לדרך שבה הוא פועל וחושב ולקצב שלו. אם אתה חושב שאתה סובל מאחת החרדות הללו או אחרת אתה מוזמן ליצור קשר ולהתייעץ איתנו, נשמח לעזור לך להתמודד עם החרדה ולהפחית את השפעתה על חייך.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו