רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
שאלות ותשובות
מה זה פסיכותרפיה?

מה זה פסיכותרפיה?

טיפול פסיכותרפיה

פסיכותרפיה בהגדרתה המילונית היא שיטה המרפאה או מקילה על הפרעות נפשיות או רגשיות. זוהי הגדרה לכלל סוגי ההתערבויות הנפשיות (שאינן פסיכיאטריות), אשר מטרתן לשפר את איכות החיים והתפקוד או לפתור בעיות נקודתיות בקרב המטופלים הפונים לטיפול. במאמר זה ננסה לענות על השאלה מה זה פסיכותרפיה.

ביוונית פסיכו= נפש, תרפיה= טיפול. פסיכותרפיה, או בשמה הנוסף טיפול רגשי, מטרתה לטפל ולסייע במשברים, מצוקות והפרעות על ידי אמצעים שונים, אשר חלקם צמחו מהפסיכולוגיה. רוב שיטות הטיפול ניעשות באמצעות שיח בין המטפל למטופל.

 

 

 

במה עוסקת פסיכותרפיה?

כיום תחום בריאות הנפש הינו תחום בולט שזכה למודעות גדולה בקרב העולם המערבי. ישנן מיני גישות שונות לטיפול בנפש האדם. הסטיגמה שיש על טיפול פסיכולוגי כבר הולכת ודועכת, ורבים מהאנשים פונים לטיפול פסיכותרפי, לסיוע ותמיכה בחיי היום יום העמוסים. ובכן לשאלתינו, מה זה פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה עוסקת במכאובי הנפש, בקשיים שמתעוררים ובלבטים כאלה ואחרים. זהו טיפול אשר בעיקרו עוסק בהבעת רגשות ומחשבות, על ידי ביטויי דמיון ורבדים מודעים וגם כאלה שאינם מודעים. מטרת הטיפול היא להביא לשיפור במצב הנפשי, החברתי וההתנהגותי של האדם.

בנוסף, הפסיכותרפיה חותרת להסיר מועקות פסיכולוגיות באמצעות דיבור ולא על ידי נטילת תרופות. הפסיכותרפיה משמשת בדרך כלל לטיפול בבעיות פסיכולוגיות אשר הצטברו במרוצת השנים. הטיפול בדרך כלל יהיה ממושך, החל מכמה חודשים ולעיתים אף כמה שנים. כיום כל מטפל, נשען על תיאוריות מסויימות אך באופן יותר גמיש ופתוח בכדי להיענות לצרכיהם של המטופלים השונים.

אדם אינו צריך פסיכותרפיה אם הוא אינו רוצה בה. התהליך הטיפולי הוא לעיתים מטלטל. במידה ואין רצון להתמודדות והתגברות מצד המטופל, למעשה אין התהליך יעיל ומסייע. כאשר אדם מתקשה להתגבר על משבר בחיים, או שמא סובל ממצוקה ממושכת או כאשר אינו חש שבע רצון מחייו, והוא מעוניין לפעול בכדי להשיג שינוי ולשפר את מצבו, הטיפול הפסיכותרפי יכול לעזור, לעיתים אף מקצה לקצה.

מעוניינים שנצור קשר?

מי עוסק בפסיכותרפיה?

מי שעוסק בעיקר בפסיכותרפיה הוא פסיכולוג קליני. מקצועו הוא לאבחן ולטפל באנשים אשר סובלים מהפרעות נפשיות או ממצוקות וקשיים בחיי היום יום. אותם אנשים בדרך כלל דורשים התייחסות וטיפול.

ישנם מטפלים בגישות שונות שעברו הכשרה בפסיכותרפיה. ביניהם עובדים סוציאלים, פסיכיאטרים, פסיכותרפיסטים ועוד מטפלים מסוגים שונים. ההכשרות של בעלי המקצוע השונות, נבדלות זו מזו בדגשים וברמת העומק שהן נותנות בתחומים השונים. מומלץ לדעת למי פונים כאשר מחפשים פסיכותרפיסט, שיתאים לסיבת הפנייה ולאישיות. וכן להבין קצת מה זה פסיכותרפיה כאשר רוצים להתחיל בתהליך טיפולי עמוק וממושך.

הטיפול הרגשי נמצא אפקטיבי כאשר נוצרים יחסי אמון בין המטפל למטופל. כאשר אין התכוונות אמיתית לשינוי מצד המטופל, קשה מאוד לייצר יחסים בהם יצופו דפוסים דומיננטיים באישיות, אשר באים על ידי ביטוי בעולמו של המטופל ומפריעים לו לנהל אורח חיים בריא ומתפקד.

 

גישות בפסיכותרפיה

ישנן גישות טיפוליות רבות, וזהו תחום שהולך ומתפתח בעיקר בעולם המערבי. כאמור, חשוב ביותר שאדם שזקוק לעזרה וטיפול, ידע לאן לפנות ויבין את הגישות השונות כדי לדעת היכן מרגיש בנוח יותר ומהי הגישה אליה הוא מתחבר. בדרך כלל כל מטפל ישלב טכניקות וישען על תיאוריות שונות ומגוונות, בהתאם לצרכים שעולים בקרב המטופל. ולכן חשוב ביותר להבין את הגישות הנפוצות והעיקריות בפסיכותרפיה:

פסיכותרפיה פסיכודינמית

פסיכותרפיה פסיכודינמית למעשה מתמקדת בתכנים הלא מודעים בנפש, במקורם, בעיקר בקשרים מוקדמים בילדות, בפרט אל מול ההורים. המטפל הדינמי עוזר למטופל להבין את דפוסי מערכות היחסים בחייו ואת התנהגויותיו בהווה, על בסיס אותם קשרים מוקדמים בילדותו. המטופל הוא זה שבוחר את התכנים שברצונו להבין ולדון בהם בפגישות, המטפל מנסה לרדת לעומקם של הדברים, לשאול שאלות, לחבר את המטופל לרגשות, למחשבות ולהתנהגויות השונות שהתעוררו, ולתת פרשנויות ביחד עם המטופל, לגבי מהותם של הדברים בחייו. הטיפול הדינמי הוא לרוב טיפול ארוך טווח, ונוצר בין המטפל למטופל קשר משמעותי. קשר עליו יושבים כל השינויים החלים אצל המטופל.

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית הינה שיטה טיפולית, אשר מיועדת בדרך כלל עבור קשיים מוגדרים ונקודתיים, כמו חרדות למשל. זהו טיפול מובנה, כאשר מטפל CBT מנחה את התמקדות הטיפול ועובד באמצעות כלים ותרגילים שונים, שעוזרים למטופל להתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות. המטרה ברורה והטיפול לרוב הינו קצר טווח.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא הטיפול הפופולרי לטיפול בחרדה. טיפול CBT מורכב מטכניקות פשוטות אשר מתמקדות בדפוסי חשיבה שליליים, שנקראים עיוותים קוגניטיביים, בהם אדם מדוכא נוהג להשתמש. הטיפול מתחיל על ידי הקמת סביבה תומכת עבור המטופל. חינוך המטופל כיצד חרדה עלולה להופיע, ובהמשך דיון בסוגים של חשיבה לקויה. בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, מושם דגש על המחשבות וההתנהגויות הקשורות לחרדה ולא על הרגשות עצמם. הרציונל הוא שעל ידי שינוי מחשבות והתנהגויות- הרגשות ישתנו גם הם.

בנוסף, ישנן גישות מודרניות כיום, וישנם טיפולים מגוונים אשר מטרתן להתאים כמה שיותר את סוג הטיפול לסוג המטופל או סוג הבעיה. כיום ניתן למצוא טיפול זוגי, טיפול באומנויות, פסיכותרפיה אקזיסטנציאלית, פסיכותרפיה הוליסטית, פסיכותרפיה גופנית ועוד ועוד…

כאמור, בהתייחס לשאלה מה זה פסיכותרפיה – פסיכותרפיה איננה מיועדת רק לאנשים אשר סובלים ממחלה נפשית, כפי שהיה נהוג לחשוב בעבר. כיום התחום של טיפול פסיכותרפי נמצא בתנופה, בהכרה ובמודעות בו, ההולכת וגוברת. הטיפול מתאים לכל אדם אשר רוצה להיכנס לעובי הקורה של נפשו, לעומק רגשותיו ומחשבותיו ולשפר את תפקודו ואיכות חייו. בנוסף, הפסיכותרפיה עוזרת גם בתהליכים ממושכים וארוכי טווח בכדי ליצור שינוי אמיתי ולסייע לאדם להכיר את עצמו על חוזקותיו וחולשתיו, וגם בתהליכים ממוקדים, כאשר מדובר בבעיה מוגדרת ספציפית.

אצלנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה, מטפלים שונים, בגישות שונות, ניתן להתקשר להתייעץ עם מנהל המכון, בכדי להתאים את סוג הטיפול והמטפל כמה שניתן, בהתאם לבעיה או סיבת הפנייה, וכמובן בהתאם לאישיות ולצרכים השונים של כל אדם. הטיפול מתאים לכל הגילאים, בכל תקופה בחיים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו