רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול CBT
טיפול CBT לילדים ומתבגרים

טיפול CBT לילדים ומתבגרים

טיפול רגשי בילדים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy) – או בקיצור, טיפול CBT לילדים – הוא טיפול שמטרתו לעזור בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות המקשים על המטופל בהתנהלותו והתנהגותו היומיומית. בשונה מסוגי טיפול אחרים, טיפול CBT הינו קצר מועד ומכוון מטרה, ונועד לעזור בפתרון בעיות ממוקדות כגון פוביות שונות, חרדות, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), פוסט-טראומה, קשיים חברתיים ועוד.

במסגרת טיפול CBT ישנה התייחסות למחשבות, לאמונות והפרשנויות המשפיעים על המטופל. המטרה היא לסייע למטופל לעבור ממחשבה או אמונה שלילית לחשיבה יעילה ומציאותית יותר. למשל מ-"לעולם לא אצליח במבחן" ל-"אני יכול להצליח אם אלמד היטב", או "הצלחתי כבר בעבר וייתכן שאוכל להצליח גם הפעם".

לצד זאת, נלמדות דרכי הרפייה שונות המאפשרות שליטה רבה יותר בחרדה או ברגשות שליליים אחרים. בנוסף לכך, במסגרת הטיפול ישנו שימוש בחשיפה הדרגתית ומבוקרת לגורם המאיים, המאפשר התמודדות איתו במקום הימנעות ממנו, ומאפשר לחזק התנהגויות חדשות ויעילות יותר.

מעוניינים שנצור קשר?

טיפול CBT לילדים הסובלים מחרדות ופחדים

פחדים של ילדים הינם תופעה נורמלית וטבעית לגמרי, ויש להם מטרה הישרדותית, כאשר כל גיל מאופיין בסוגי פחדים שונים. לדוגמה אצל תינוקות נראה פחדים מרעשים חזקים או נפילה. החל מגיל שלוש לערך, כאשר היכולת המילולית מתפתחת טוב יותר ומתבססת גם ההבנה החברתית, הפחדים השונים עשויים להתרחב ולשלב מציאות ודמיון – למשל פחד מדמויות מפחידות, פחד ממקומות חשוכים וכו'.

פחד מופיע אל מול איום ממשי ומציאותי. למשל, היתקלות בחיה מסוכנת כנמר או בכלב שחושף שיניים. לעומת זאת, חרדה אינה תלויה בקיום של איום מציאותי וממשי, והיא לרוב אינה רציונלית.

פחד עלול לעורר אצל כל אדם אחת משלוש תגובות עיקריות: בריחה, לחימה או קיפאון. כאשר יש איום ממשי, תגובות אלה הן הישרדותיות ולרוב נעלמות עם הפסקת האיום. לעומת זאת, תגובות אלה יכולות להתרחש גם בעת חרדה שלרוב מתמשכת יותר מתחושת הפחד ומתקיימת ללא איום ממשי. במקרה זה יש חשיבות להרגעת תגובות אלה המשפיעות על תפקוד הילד.

במהלך הטיפול ירכוש ילדכם כלים להתמודדות עם מצבים המעוררים אצלו חרדות וקשיים רגשיים – כגון קושי בעמידה מול קהל, ניהול סיטואציות חברתיות, או מצבים המעוררים פוביות מסוימות. כלים אלו יאפשרו לו להתמודד טוב יותר עם דפוסים שליליים ולאמץ דרכי מחשבה והתנהגות חלופיות.

איך תורם הטיפול לילדים ובני נוער?

ילדים ומתבגרים מתמודדים יום-יום עם אתגרים רבים. עליהם להסתגל לשינויים נפשיים וגופניים תכופים, לתמרן סיטואציות חברתיות מורכבות, ולהתמודד עם סביבה לימודית דורשנית. ילדים ובני נוער עשויים להפיק תועלת רבה מטיפול CBT.

בגילאי הילדות, טיפול CBT כולל הדרכה הורית בכדי לאפשר להורים ללמוד את עקרונות הטיפול ולסייע לילדים בבית. בגיל ההתבגרות, בני הנוער לרוב בשלים מספיק להבין וליישם את עקרונות השיטה. עם זאת, לרוב ובהתאם לגיל הנער ונכונותו, יתקיימו גם מפגשים עם ההורים שעשויים לסייע לאחר שעות הטיפול וליישם את הנלמד גם בבית.

עקב האוריינטציה המעשית שלו, טיפול CBT מהווה אפשרות טיפולית מצוינת עבור ילדים. הגמישות ויכולת ההסתגלות של ילדים מאפשרות להם לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות בקלות יחסית, דבר העשוי להקל עליהם בתמרון מצבים רגשיים קשים או מאיימים. טיפול CBT לילדים עשוי לעזור לילדכם לפתח דרכי התמודדות טובות ובריאות אשר ילוו אותו גם לאורך חייו הבוגרים.

למי מתאים טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול CBT עשוי להועיל לילדים ומתבגרים המתמודדים עם קשת רחבה של קשיים התנהגותיים ונפשיים. ככלל, הטיפול מתמקד בדפוסי הפרשנות של הילד למצבים מסוימים אשר מעוררים אצלו קשיים או חרדות, ועוזר לנתבם מחדש, תוך למידת התנהגות מתאימה יותר.

למשל, אם ילדכם נתקף חרדה מניהול אינטראקציות חברתיות באירוע מרובה משתתפים, כמו מסיבת יום הולדת, או אם הוא נוטה לפרש ביקורת – כמו הערה מהמורה או ציון נמוך מהרגיל – כפגיעה בערכו העצמי, טיפול CBT יעזור לו לפרש מחדש את המצבים הללו בצורה יותר יעילה ומציאותית.

טיפול CBT לילדים ומתבגרים יעיל מול חרדות שמציפות וגורמות לילד להתנהג באופן פחות מתמודד ולהימנע מסיטואציות שונות (כגון יציאה למסיבות כיתה, הימנעות מכניסה לבית בו יש כלב ועוד). הטיפול מתאים לילדים הזקוקים לכלים להתמודדות עם פוביות, חרדות וחשיבה שלילית הגורמת להם לחוות את העולם באופן שלילי.

בעוד פחדים הם כאמור חלק נורמלי וטבעי מהתפתחותו הנפשית של הילד, ונובעים מהמודעות הגוברת שלו לסביבתו, כדאי ואף רצוי לפנות לטיפול כאשר הם מתחילים לדמות יותר לחרדה תוך שיבוש התפקוד של הילד, או גורמים לו להימנע מסיטואציות מסוימות בכל מחיר.

בעיות וקשיים הרלוונטיים לטיפול CBT כוללים:

  • פוסט-טראומה
  • חרדות מסוגים שונים (חרדה חברתית, חרדת בחינות, חרדה כללית ועוד)
  • OCD
  • פוביות שונות (פוביה מכלבים, פוביה ממים ועוד)
  • קשיים רגשיים ו/או חברתיים
  • בעיות התנהגות

איך מתבצע הטיפול בילדים ונוער?

טיפול CBT מתבצע במספר שלבים. ראשית, מבררים לעומק יחד עם המטפל, בשיתוף הילד והוריו, מהי הבעיה עימה מתמודד הילד, מתי התחילה וכיצד משפיעה על חייו. לאחר מכן, מגדירים את מטרת הטיפול ולאיזו תוצאה נרצה להגיע.

בשלב הבא של הטיפול ישנה עבודה על זיהוי רגשות ומחשבות שמשפיעים על התנהגות הילד, תוך למידת שיום רגשות והבדל בין רגש למחשבה. כמו כן, מודדים את עוצמת החרדה בכדי להמחיש עד כמה היא משפיעה על הילד ולהשוות לעוצמת החרדה שחשים לאחר שלומדים להתמודד עמה.

כל זאת נעשה באופן משחקי, על ידי שימוש בכרטיסיות משחק, תצלומים של חיות, ציור, מדחום רגשות וחרדה ועוד, בכדי שהילד יוכל להתחבר לטיפול ביתר קלות. לאחר זיהוי המחשבות, עובדים על חשיבה מציאותית ויעילה יותר.
כמו כן, הילדים והוריהם לומדים שיטות הרפייה שונות ומתבקשים לתרגל אותן בבית, על מנת שיהיו שמישות בעת המצב המאיים.

במרבית המקרים, נעשית חשיפה הדרגתית ומבוקרת לגורם המאיים בחדר הטיפול ואף מחוצה לו בליווי המטפל, כאשר המשך העבודה נעשית בבית עם ההורים.

ישנה חשיבות רבה לעבודה בבית בכדי ליישם את השימוש בכלים הנרכשים בטיפול. לכן, בגילאים צעירים מתקיימות הדרכות הורים קבועות, המאפשרות להורים להשתמש בכלים אלה עם ילדיהם.

טיפול CBT לילדים מנצל את יכולת הלמידה של הילד כדי לאפשר לו ללמוד ממודלים חיוביים של התמודדות. הדגש הוא חווייתי ומעשי, באמצעות התנסויות מבוקרות שנעשות בהדרגה וברגישות. המטרה היא לגרום לילדכם להרגיש בנח ככל שניתן ולפתח דרכי התמודדות באמצעות חיזוקים חיוביים ובסביבה תומכת. הורים וחברי משפחה הינם חלק אינטגרלי מהטיפול, שניתן להפכו לחוויה בונה ואף מהנה.

האם טיפול CBT עשוי להתאים לילד שלי?

אם ילדכם מתמודד עם קשיים בבית הספר או בבית – קשיים חברתיים, חרדות שונות, נטייה לדיכאון, OCD, טראומה, בעיות התנהגות, ביטחון עצמי ירוד או אפילו חששות לגבי ביצועיו בלימודים – טיפול CBT עשוי לשפר לו את איכות החיים בצורה ניכרת ולהקנות לו כלים שילוו אותו לאורך חייו.

אנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה מציעים טיפול CBT לילדים ממוקד מטרה וקצר מועד. אם יש לכם שאלות, לבטים או תהיות לגבי הטיפול והאם הוא עשוי להתאים לילדכם, צרו עמנו קשר! נשמח לענות על כל שאלה ולייעץ.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר