רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול נפשי

טיפול נפשי

ישנם מצבים שונים בהם אנשים פונים לטיפול נפשי. המקרה הברור ביותר הוא פניה לטיפול בעקבות מצבים נפשיים מוגדרים שפוגעים באופן ניכר בתפקוד. למשל, מצבים של דיכאון, חרדה, הפרעות אישיות, הפרעות אכילה וכדומה.

במקרים אחרים, הפנייה לטיפול נפשי תהיה על רקע של התמודדות עם מצבי חיים מאתגרים כמו התמודדות עם מצבי אבל ואובדן, גירושין, פיטורין, קשיים בזוגיות וכדומה, וכן התמודדות עם קשיים רגשיים פחות מוגדרים כדוגמת עומס ומתח נפשיים, בדידות, קשיים ביצירת מערכות יחסים, ערך עצמי ירוד וכו'.

במקרים אלו, הפגיעה בתפקוד הממשי במציאות לא תהיה בהכרח מורגשת וברורה, אך התפקוד עלול להסתכם בתפקוד בסיסי ויומיומי שנשאר ברמה הישרדותית. לכך עלולות להתלוות תחושות של תקיעות בחיים, ריקנות, דכדוך וחוסר סיפוק. במצבים אלו האדם עלול להרגיש שהוא נמצא באי ספיקה, או במקרים אחרים שהוא כמו ״נוסע בניוטרל״ – לא מצליח להביא את עצמו לכדי ביטוי ולממש את עצמו בעולם.

מה המטרות של הטיפול הנפשי?

המטרה הראשונית והברורה ביותר של טיפול נפשי היא הפחתת המצוקה הרגשית הנתונה והשבה של האיזון הנפשי והתפקוד התקין של האדם.

יחד עם זאת, מעבר להחזרת האיזון, פעמים רבות טיפולים חותרים גם למציאת כוחות מקדמים שיסייעו למטופל להגשים את עצמיותו ואת הפוטנציאל הגלום בו.

בנוסף לכך, ישנם גם סוגי טיפולים שאינם מתמקדים בבעיה ספציפית, ומטרתם היא לאפשר לאדם להכיר את עצמו ברבדים העמוקים ביותר על מנת להתיר קונפליקטים פנימיים לא מודעים ומתוך כך להגביר את תחושת החופש והחירות הפנימית שלו.

מעוניינים שנצור קשר?

אילו סוגי טיפולים קיימים ואיך לבחור טיפול נפשי שמתאים לכם?

ישנו מגוון גדול מאוד של טיפולים פסיכולוגיים המוצעים כיום. ננסה לעשות קצת סדר בבלגן.

הטיפול הפסיכודינמי

שורשיו נעוצים עמוק בפסיכואנליזה שיוסדה על ידי זיגמונד פרויד במהלך המאה ה-20. מדובר בטיפול פסיכולוגי בו המטפל והמטופל יושבים זה מול זה ומשוחחים.

טיפול פסיכודינמי נע בין הרמה התמיכתית במצבים של משברים נפשיים אקוטיים, כמו למשל מצבי אובדנות ודיכאון קשים, ועד לרמה של הגברת התובנה והמודעות לקונפליקטים נפשיים עמוקים ולא מודעים שעומדים בבסיסם של דפוסים רגשיים מזיקים המייצרים סבל וכאב נפשי.

טיפולים מסוג זה מכוונים למעשה לייצר שינויים ארוכי טווח במבנה האישיותי של האדם. הטיפול הדינמי הוא טיפול ארוך טווח (שנע בין מספר חודשים ועד לשנים רבות) ומתאים הן לאנשים עם בעיה ספציפית וממוקדת והן לאנשים עם קשיים נרחבים יותר.

טיפולים קוגניטיביים-התנהגותיים (Cognitive-Behavioral Therapy – CBT)

בניגוד לטיפול הדינמי, טיפולי CBT הם טיפולים קצרי טווח (בממוצע 8-16 פגישות) וממוקדי סימפטומים. ככאלו, הם ממוקדים לבעיה ספציפית עמה מגיע המטופל ומטרתם להפחית את התסמינים מעוררי המצוקה.

הטיפול מתבצע פעמים רבות על פי פרוטוקולים מובנים שהינם מבוססי מחקר, ונמצא יעיל במיוחד בטיפול מצבים של חרדה ופוביות ספציפיות.

ברמה הקוגניטיבית, מטרתו לסייע למטופל לזהות דפוסי חשיבה מזיקים ולאמץ במקומם דפוסים בריאים יותר. ברמה ההתנהגותית, מטרתו לסייע למטופל להפסיק להימנע ממצבים המעוררים בו פחד אשר תורמים לשימור ההפרעה, ולחשוף אותו אליהם בהדרגה תוך לימוד והקנייה של טכניקות התמודדות מתאימות.

טיפולי "הגל השלישי"

טיפולים שצמחו מתוך הגישה הקונטיבית התנהגותית אך משלבים גם כלים מהעולמות של הטיפול הדינמי, המיינדפולנס והמדיטציה. מאפיין מרכזי של הגישה הוא שהן שמות דגש על קבלה ועיבוד של החוויה הרגשית לצד מיקוד ביצירת שינוי בתפיסת העולם הרחבה יותר של המטופל (במקום בשינוי של מחשבות ספציפיות כפי שנהוג בטיפולי CBT קלאסיים).

בתוך אסכולה זו ניתן למצוא את הסכמה-תרפיה, תרפיית קבלה ומחויבות (ACT), טיפול מבוסס חמלה (CFT), טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) ועוד. הטיפול מתאים למגוון הפרעות מצב רוח, אישיות, משברי חיים ועוד.

פסיכולוגים קליניים במכון:

איתמר פסקל

איתמר פסקל

פסיכולוג קליני

פסיכולוג קליני מומחה, מנהל המכון, עוסק בפסיכותרפיה במבוגרים, בטיפול זוגי, הדרכת הורים וטיפול פסיכולוגי בבני נוער. (מספר רישיון פסיכולוג 7876, מספר רישיון מומחה 27887). משמש כקב"ן (קצין בריאות נפש) בשירות מילואים.

כרמית וגשל

ד"ר כרמית וגשל

פסיכולוגית קלינית

פסיכולוגית קלינית מומחית (מספר רישיון פסיכולוג 7868), עוסקת בטיפול במבוגרים על ידי טיפולים פרטניים, זוגיים וקבוצתיים. בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית ובעלת ניסיון טיפולי של 11 שנים במטופלים במגוון גילאים, תרבויות, מצבים אישיים וקשיים רגשיים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר