רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול נפשי

טיפול נפשי

ההבנה שטיפול נפשי דרך שיחה עם אדם אחר, "מקצועי", יכולה לעזור להקל, היא הבנה בת שנים רבות אך קיבלה יתר תוקף במאה שנים האחרונות מאז ימי הפסיכואנליזה של זיגמונד פרויד. ידע רב נצבר על טיפול נפשי במספר רב של גישות וטכניקות טיפוליות. מרבית הטיפולים הפסיכולוגים הנהוגים כיום אכן נמצאו מחקרית כעוזרים לקשיים רגשיים שונים, וידוע כי יש להתאים טיפול מתאים לקושי נפשי מסויים, ומעבר לכך צריכה להיות התאמה בין המטפל ולמטופל.

פעמים רבות חוסר הכרות עם עולם הטיפול הפסיכולוגי והפנמת הדימוי של הפסיכולוג כפי שהיא מוצגת בתרבות הפופוליסטית עשויה ליצור התלבטות וחששות רבים לפנות לטיפול נפשי. מומלץ מאוד להתקשר ולברר פרטים ואף ךהגיע לפגישת היכרות ולראות עם מי משוחחים, האם מדובר באדם נעים, מכיל, מסייע בטבעו שאכן יוצר תחושה שהגעתם למקום הנכון.

פונים רבים המגיעים לטיפול פסיכולוגי שואלים האם הטיפול יכול לעזור להם? זו שאלה מורכבת שיש לה בדרך כלל תושבה מאוד סובייקטיבית. הצלחת טיפול נפשי, טיפול פסיכותרפי למעשה, תלויה אמנם במטפל וביכולותיו אך לא רק. גם למטופל יש חלק האם הטיפול יצליח. לדגמה האם קיימת יכולת להתמסר לטיפול וליצור אמון בסיסי? האם קיימת למטופל יכולת להיעזר, ולהיות לעתים סבלני עד שתהליכים יקרמו עור וגידים.

מעוניינים שנצור קשר?

סוגי טיפול נפשי

קיימים סוגי טיפולים רבים, לדוגמה טיפול פסיכותרפי, טיפול CBT (קוגניטיבי התנהגותי), טיפול בילדים באמצעות משחק, פסיכואנליזה, טיפול זוגי, טיפול קבוצתי ועוד. כל אחד מסוגי טיפול אלו מיועד לתת מענה לקשיים נפשיים מסויימים. להלן סקירה מהירה של סוגי הטיפול המרכזיים:

טיפול פסיכותרפי

טיפול מסוג זה עוסק לא רק בהסרת סימפטומים שגורמים למצוקה רגשית, אלא גם בחיזוק היכולות האישיות והמשאבים הקיימים, העצמה וחיזוק העצמי. טיפול פסיכודינמי עוסק לא רק בכאן ועכשיו, במצוקה המיידית, אלא מסתכל גם על האדם בכללותו, על הפוטנציאל שלו, יכולותיו, תכונותיו השונות וכו'. למשל טיפול פסיכודינמי יתמודד עם שאלות דימוי עצמי, מיניות, ובכלל הבנה מדוייקת יותר של העצמי. חלק ממטרת הטיפול היא יצירת גמישות וחופש נפשי רחבים יותר להתמודד עם אתגרי החיים.

פסיכואנליזה

טיפול פסיכולוגי מסוג זה מאמין כי קיימים דחפים המניעים את נפש האדם, דחפי מיניות ורצון להתאחד עם האחר מצד אחד, ודחפי תוקפנות והרס מצד שני. על מנת לשמור על מסגרת החברה וקיומה, קיים אילוץ כלל חברתי נורמטיבי לדכא דחפים אלו על ידי הטלת סנקציות ועל כן היחיד מתמודד בחייו עם קונפליקטים. הדרך להתמודד עם קונפליקטים אלו היא באמצעות תהליך סובלימציה (עידון) בה מוצא היחיד דרכים לבטא את דחפיו בדרכים מקובלות חברתית (יצירה, ספורט וכו').

טיפול CBT

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול פסיכולוגי המתבסס על הנחה התנהגותית שהפרעות נפשיות הינן דפוסי התנהגות לא יעילים שנלמדו במהלך החיים. הטיפול ההתנהגותי עוסק בשינוי ההתנהגות באמצעות כלים כגון התניה קלאסית וחיזוקים חיוביים ושליליים.
המרכיב הקוגניטיבי מבוסס על ההנחה שדפוסי חשיבה משפיעים על ההתנהגות. טיפול זה גורס שמקור ההפרעה הנפשית בסיסו בדפוסי חשיבה מעוותים. טיפול זה מתמקד בזיהוי דפוסי החשיבה מעוותים ולימוד דפוסים סתגלניים במקומם. הדגש הוא על תהליכים פנימיים של המטופל, ולא על ההתנהגות בלבד.

טיפול קבוצתי

זהו טיפול פסיכולוגי המונה יותר ממטופל אחד ומתייחס לכל סוג טיפול המועבר בפורמט קבוצתי של מספר משתתפים. פעמים רבות מדובר למעשה בטיפול פסיכודינמי קבוצתי, בו משתמשים בקשרים הרגשיים בין חברי הקבוצה ובתהליכים קבוצתיים כאמצעי ליצירת תהליכי התפתחות ושינוי אצל משתתפי הקבוצה. הכלי המרכזי הוא התבוננות ביחסים הבינאישיים והדינמיקה שנוצרת בתוך הקבוצה, שיקוף של תהליכים ודפוסים ושיתוף.
הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר לכל שאלה.

פסיכולוגים קליניים במכון:

איתמר פסקל

איתמר פסקל

פסיכולוג קליני

פסיכולוג קליני מומחה, מנהל המכון, עוסק בפסיכותרפיה במבוגרים, בטיפול זוגי, הדרכת הורים וטיפול פסיכולוגי בבני נוער. (מספר רישיון פסיכולוג 7876, מספר רישיון מומחה 27887). משמש כקב"ן (קצין בריאות נפש) בשירות מילואים.

כרמית וגשל

ד"ר כרמית וגשל

פסיכולוגית קלינית

פסיכולוגית קלינית מומחית (מספר רישיון פסיכולוג 7868), עוסקת בטיפול במבוגרים על ידי טיפולים פרטניים, זוגיים וקבוצתיים. בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית ובעלת ניסיון טיפולי של 11 שנים במטופלים במגוון גילאים, תרבויות, מצבים אישיים וקשיים רגשיים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו