רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
מחלות נפש נפוצות והטיפול בהן

מחלות נפש נפוצות והטיפול בהן

טיפול נפשי

מחלות נפש אלה הן תופעות החורגות מן הנורמה, כאשר תופעות אלה מתייחסות התנהגותי או נפשי, וכמובן גם שילוב של שניהם. מחלת נפש היא מושג מהעולם הקליני, כאשר האבחון והטיפול יכולים להתבצע על ידי פסיכיאטר בלבד. מגוון ההפרעות והמחלות השונות שנכנסות תחת הכיפה הרחבה של מחלות נפש הוא רב, ולאורך זמן ניתן לראות גם כי קיימת סטיית גבולות בהגדרות אלה. מהנפוצות אנו פוגשים במחלת הסכיזופרניה והפרעת המאניה דיפרסיה.

 

מעוניינים שנצור קשר?

סכיזופרניה

סכיזופרניה היא מחלה פסיכוטית במסגרתה יש הבדלים ואי תאימות בין מצב הנפש, הרובד ההתנהגותי והמנטלי. חולי סכיזופרניה סובלים מאילוזיות ודילוזיות, קשיי ריכוז ומעקב אחר חוט המחשבה ועוד. המחלה פורצת בגילאים חמש עשרה עד עשרים וחמש אצל גברים ומעשרים וחמש אצל נשים. מרגע התפרצות המחלה שקודם לה תקופת מעבר שמאופיינת בהתנהגות מוזרה של החולה – אין הוא חש בשוני שהתרחש אצלו.

כחמישית מחולי סכיזופרניה חווים שיפור משמעותי מטיפול תרופתי הכולל תרופות פסיכוטיות ולעיתים תרופות אנטי חרדתיות בליווי טיפול פסיכולוגי וקוגנטיבי התנהגותי. במקרים קשים של סכיזופרניה נעשה שימוש במכות חשמל ואישפוז קבוע.

מאניה דיפרסיה

מחלה נוספת השייכת אל משפחת מחלות הנפש זוהי מחלת המאניה דיפרסיה. כשלושה אחוזים מהאוכלוסיה סובלים מוריאציה של מחלת הדיכאון אשר נקראת מאניה דיפרסיה, כאשר בשונה מדיכאון קליני רגיל במקרה זה יש צד נוסף למחלה – צד המאניה.

הקוטב המאני הוא ההיפך מהקוטב הדיכאוני בו האדם מרגיש יוצא מן הכלל, חסין לחלוטין מכל סכנה ואופוריה מוחלטת. מדובר על מחלה שהופעתה הינה עם נטייה משפחתית וחוסר טיפול בה פוגע לא רק באדם עצמו אלא גם בסביבת מחייתו.

מחלת המאניה דיפרסיה מורכבת מגלים חוזרים של מאניה ושל דיפרסיה, כאשר במצב של מאניה החולים נוטים לקיצוניות ועלולים להוות סכנה לעצמם ולציבור. הם אינם מודעים לבעיה ולעיתים נדרשים לאישפוז בכפייה. הסבירות לחזרה של גלי מאניה גבוהים לאחר הגל הראשון וללא טיפול ראוי.

הטיפול במאניה דיפרסיה, במדומה לטיפול במחלות נפש אחרות הינו טיפול תרופתי הכולל ליתיום, נוגדי דיכאון, מייצבי מצב רוח, כדורי שינה וכיוצא בזה. סוג הכדורים מתייחסים לשלב בו נמצא החולה, על בסיס אבחונו של המטפל הפסיכיאטר.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר