רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים מקצועיים
מושגים בפסיכואנליזה

מושגים בפסיכואנליזה

פסיכואנליזה פרוידיאנית

במאמר זה נרחיב על מושגים בפסיכואנליזה.

דחף החיים – דחף להתפתחות לשימור העצמי (אכילה) ולשימור המין (סקס).

דחף המוות – קבעון רגרסיה והצטמצמות, התוקפנות מופנית כלפי איום חיצוני כדי לאפשר למוות לקרות בזמן הטיבעי שלו התוקפנות משרתת את שני הדחפים .

תוקפנות עצמית – נסיון להרס ופגיעה בהתפתחות בשירות בשירות תדחף המוות. תוקפנות הגנתית כלפי חוץ בשירות שימור העצמי ודחף החיים.
נשיכת השד היא מחוסר סיפוק אך היא נחווית כתוקפנות וכל זה בשירות ההתפתחות ודחף החיים.

חרדת סימן- חרדה שמתעוררת לפני שעולה קונפליקט ומאותת שצריך להתגונן מפניו. איזשהו תוכן מאיים עומד על סף התודעה. בגלל העוררות אפשר להתגוננן בכל מיני צורות – מנגונני הגנה. החרדה היא סימן שכדאי לגייס הגנות.
מתי לא תופיע חרדת סימן?
א. בקונפליקט המקורי – כשהטראומה עצמה קוראת עדיין אין מנגונני הגנה ואין חרדת סימן.
ב. חרדות בעלות אופי אוניברסלי תחושתי. כמו רעש וטעם

סופר אגו – יש חלקים מודעים ולא מודעים ב סופר אגו יש הפנמות ואיסורים שנוצרים לפני שיש לנו שפה. את כיוון שלא ניתן לייצג אותם בשפה הם לא מודעים. החלק המודע הוא זה שניתן להמשיג אותו.
החלק המודע של הסופר אגו כשור לדחיית סיפוקים לעתיד.
החלק הלא מודע קשור לאי דחיית סיפוק למשהו שקורה בהווה לא מרגישיש אותו אבל מרגישים את הרגשות שמתלווים אליו.

לפרויד התחילה להיות בעיה לסביר תופעות לפי המיקום שלהם בתודעה : מודע תת מודע, לא מודע. ברמה הלא מודעת שי רצונוות שהם סותרים שניהם לא מודעים ויש ביניהם קונפליקט. המודל הטופוגרפי לא מסביר את זה.
הוא הבחין גם ברגשות יותר מורכבים שהמודל הטופוגרפי לא יכל להסבירם ולכן הוא התחיל לחשוב על הפונקציה שהרגש ממלא . הוא חשב על מודל שידבר על הייצוג של הפונקציות.

העברה -זה מה שקורה בין מטפל למטופל. זה לא אומר שמחוץ לטיפול אין שחסור של קשרים עם אנשים אחרים.

התנגדות והגנה – התנגדות היא סוג של הגנה. הגנה מפני צכנים שמאיימים, הגנה מפני שינוי והיא קוראית בטיפול. התנגדות היא בשירות של קבעון הקונפליקט. יש הגנות שלא ממלאות את הפונקציה הזו.

נוירוזת העברה – במאמר שיחזור הקונפליקט בין מטפל למטופל. אח"כ הוא מדבר על נוירוזת העברה בתור חוסר יכולת לפתח העברה בטיפול פציאנטים שלא יכולים להיכנס לטיפול.

השלכה – כל מה שיכול לעורר חרדה. למשל בחורה שאומרת שכל הבנות "משכיבות" יכול להיות שהיא חרדה שגם היא כזאת.

קתרזיס – יש פורקן של רגשות בתוך המצב ההיפנוטי אבל מה שמשתחרר זה הקישור לתודעה. זה קורה בשלב העירות יש תהליך שהמטפל מלווה את המטופל דרך מה שחווה בטראנס ההיפנוטי.

סוגסטיה – נטייה ומוכנות להשפעה ושכנוע. זו היכולת להכנס למצב תודעה אחר ולתפקד במצב זה על פי הוראות של משהו אחר. גם אח"כ במצב עירות זו היכולת להשתכנע או לקבל את התהליך שהמטפך מתאר לו.

Acting out – קורה רק בטיפול. זו זבירה של המסגרת הטיפולית. זבירה של חוקי הטיפול והקודים ההתנהגותיים. זה לא אומר שמחוף לטיפול אין אקטינג אאוט פרויד יקרא לזה בזם אחר משום שהוא מתייחס רק לטיפול.[

Undoing – יכול להיות גם מחשבתי וגם מנטאלי ולא בהכרח ריטואלי. זה מנגנון הגנה שיש בו מרכיב לא מודע (למרות שמדובר במחשבה מנטאלית). המחשבה שחושבים מכסה על חרדה לא מודעת.

חלומות – תוכן לטנטי (קונפליקט מאיים)  עבודת חלום  תכן מניפסטי  רוויזיה משנית  זיכרון של חלום
בין התוכן המניפסטי ללטנטי מתווכת עבודת החלום. בין התוכן המניפסטי של החלום לזכרון של החלום מתווכת רויזיה משנית.
אם התוכן המניפסטי יהיה יצוד של אמא ואבא ביחד אבל בזכרון של החלום נסכור שהייתה דמות שהיא או אמא או אבא . זו כבר חשיבה ראציונאלית.

פונקציה של מלוי משאלה – יש בחלום עצמו סיפוק של משאלה הסיפוק הזה לא אפשרי ברמה של החיים המודעים ובלתי נסבל ברמה המודעת.

חזרתיות – פרויד ראה חזרתיות של חלומות כהתמודדות עם קונפליקט ברמה של החלום זוהי רמה נשלטת יותר מהמציאות תופעה זו נפוצה במקרים של טראומה.

מושגים בפסיכואנליזה- הקשורים למלני קליין

הזדהות השלכתית
לפי קליין זהו מדובר במנגנון הגנה. לקחת משהו שלי ולהפקיד אותו בידי משהו אחר. הקליניאנם התייחסו יותר לחלק של האמא. פנטזיה דרך ארגון החשבה. לכן לאובייקטים יש פחות חשיבות.בהשלכה – אין קשר למושלך בהזדהות השלכתית יש קשר
byon & ogdan-אומרים שיש חשיבות גם למקבל בהזדהות השלכתית מה שקליין לא מדברת עליו. המטפל מבצע את העיבוד של המסר שקיבל. הוא מזדהה עם החלק הזה אך לא מפנים אותו.
הוא חש את זה. ואז מבצעים את העיבוד. לכן יש חשיבות לרמה הפסיכולוגית של המקבל. המשליך מפנים את המסר של המקבל הוא יכול לבלוע את זה. יש שתי רמות הרמה הגבוה היא רמה של הפנמ ה הרמה הנמוכה היא "בליעה של המסר".
פרויד מדבר בעיקר על הפנמה , לוקחים מציאות נתונה ומפנימים אותה ולכן האובייקט שיש לי נאמן למציאות.
קליין טוענת שמשליכים חלק מהעצמי החוצה ואז מפנימים אותו בחזרה אז זו לא המציאות כמו שהיא. (אסימילציה).
בגלל ההשלכה כל אחד חווה את המציאות אחרת לפי פרויד האובייקט הפנימי מאד דומה לאובייקט החיצוני לפי קליין לא.Jelousy- envy
Envy – 
יותר פרימיטיבי מ J אני רוצה משהו שיש למישהו אחר והוא לא יכול לתת לי אותו. הדרך היחידה לקבל את זה להרוס את זה.

Jelousy – 
תמיד מערב משולש שני אחים רוצים את אהבת האם למשל. האם יכולה לתת אותה אהבה לשניהם. ילד מקנא באחיו בתכונה שבו שגורמת לאם לאהוב את האח השני. זה משהו שהאחר יכול לתת הJ יכול להכיל E.gratitiude – זה הצד השני של Envy אפשר לקנא למטפל ולנסות להרוס אותו מהצד השני להכיר תודה על כך שהמטפל מצוין. קליין אומרת שכולנו נולדים עם envy המודעות אליה היא כבר חצי הדרך לפתרון.ההגנות בפוזיציות – ההבדל הגדול בין הפוזיציות זה באופנות חשיבה ביחסי אובייקט ובהגנות.
בפוזיציה הסיכוזיאדית – הן כאלו שגורמות לטשטוש גבולות בין האני והאחר. ספליט ,השלכה, הכחשה, דיסאינטגרציה, התפרקות של האגו.
בפונקציה הדפרסיבית – ההגנות יותר בוגרות, יותר הדחקה פחות השלכה. יצירתיות וסובלימציה. משום שהחרדה העיקרית שהאובייקט האהוב יהרס על ידי יצירתיות במובן של תיקון. באבל יש תחושה שאי אפשר לתקן את האדם שמת  דכאון. כשמאבדים משהו חשוב לעיתים רואים פרך של יצירתיות כידי לתקן את האובייקט.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו