רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
שאלות ותשובות
טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי

סוגי טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי עוסק בנפש. הוא מוכר גם בכינוי פסיכותרפיה ומטפל במגוון תחושות, רגשות, מצוקות, חרדות ומועקות שמקורן רגשי ו/או נפשי.

כאשר אדם חווה כאב מוחשי, באיבר כלשהו בגוף, הוא יפנה לרופא כדי לקבל טיפול רפואי פיזיולוגי. העקרון הזה פועל גם בטיפול בנפש. לעתים תעצומות הנפש הן כל כך חזקות שהם יכולות לגרום לחולשה, למצוקה ולפגיעה בתפקוד. וכך, ממש כמו בטיפול רפואי לגוף, גם הנפש מקבלת טיפול מיטיב ומחזק.

שיטות הטיפול הפסיכולוגי כמענה לנפש הסובלת הן מגוונות, אולם הדגש הוא על שימוש בכלים הקשורים לנפש, כמו שיחות, הקשבה, שיתוף וכדומה. במקרים מסוימים יכול הטיפול הפסיכולוגי להיות מלווה באמצעים נוספים, למשל תרופות, אולם מרכז הכובד של הטיפול הפסיכולוגי מתמקד בקשר האנושי בין המטפל למטופל, כאשר המטפל מחויב למתן סיוע למטופל, ללא שיפוט ובאופן מכיל.

כשאתם חווים מצוקה של הנפש, זה הזמן לפנות לגורם מקצועי כמו פסיכולוג או פסיכיאטר.

מעוניינים שנצור קשר?

אילו סוגים של טיפול פסיכולוגי קיימים?

קיימים מספר סוגי טיפול. הטיפולים המרכזיים כוללים, בין היתר, את הטיפולים הפסיכודינמיים ואת הטיפולים הקוגניטיביים התנהגותיים-CBT.

  • טיפול פסיכודינמי: מתאים למי שסובל מבעיות כלליות ומופשטות ולא מתמקדות בתחום ספציפי. למשל, למטופל שחווה חוסר סיפוק בחיים, או קושי במערכות יחסים, יתאים טיפול פסיכודינמי. למידע נוסף אודות טיפול פסיכודינמי.
  • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי: מתאים למי שסובל מתסמינים ספציפיים וממוקדים, כמו פוביות שונות, חרדות והתנהגות שמעכבת ומשבשת את אורח החיים. למידע נוסף קראו אודות טיפול CBT.
  • טיפול פסיכיאטרי: מסייע למטופלים הסובלים מהפרעה נפשית שמשפיעה על התפקוד ומשבשת את איכות החיים. קראו עוד על טיפול פסיכיאטרי.

מיהו פסיכולוג?

פסיכולוג קליני הוא איש מקצוע שסיים לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה ולימודי תואר שני בפסיכולוגיה קלינית. בסופו של התהליך עובר הפסיכולוג הקליני התמחות קלינית ולבסוף מבחן התמחות. משך ההתמחות הוא ארבע שנים.

פסיכולוג קליני עוסק בזיהוי וטיפול פסיכולוגי במגוון בעיות נפשיות, ביניהן חרדה, דכאון, הפרעות אישיות, ייעוץ במשברים, קשיים בזוגיות ועוד. ההתמקדות היא בתחומים נפשיים, רגשיים והתנהגותיים.

לרוב ישתמש כל פסיכולוג קליני עם אחת ממגוון הגישות הטיפוליות, לעתים עם יותר מאחת. לפני שפונים לפסיכולוג מומלץ להבין עם איזו מן הגישות הטיפוליות הוא מזוהה יותר ובאילו שיטות עבר הכשרה והתמחות, מאחר וההבדלים בין אותן שיטות טיפוליות הם שונים. כמו כן ישנם פסיכולוגים קליניים שהתמחו וצברו נסיון בטיפול בילדים ובני נוער, בעוד אחרים צברו נסיון בטיפול במבוגרים.

פסיכולוג קליני מבצע אבחון של ילדים, נוער ומבוגרים תוך שימוש בשיטות אבחון מגוונות, זאת על מנת לזהות את הבעיה, או בעיות, שאיתן הם מתמודדים.

מתי לפנות לפסיכולוג?

כשכואב, כשמטריד, כשמציק, וכאשר יש פגיעה של ממש בתפקוד, ביכולת לקבל החלטות, שגרת החיים משתבשת ומשפיעה על איכותם. כשעצוב, כשיש מצבים של חרדה משתקת, בלבול, חוסר יכולת לתפקד.

לעתים פונים לפסיכולוג כדי לאבחן מצב, למשל הורים שמבקשים לבדוק אפשרות של הפרעת קשב וריכוז אצל ילדם, או עקב בעיה נקודתית וספציפית שמשפיעה על הלך הרוח, למשל מות אדם קרוב וכדומה.

איך מתבצע הטיפול הפסיכולוגי?

מטופלים פונים אל הפסיכולוג כדי לקבל טיפול באמצעות פסיכותרפיה, כלומר, טיפול נפשי שמבוסס על שיחות בין המטופל למטפל. ישנם מספר זרמים טיפוליים, והפסיכולוג עשוי להשתמש באחד מהם, או לשלב מספר עקרונות ממספר גישות טיפוליות.

הטיפול הפסיכולוגי מתקיים, ברוב המקרים, בקליניקה. לרוב כל מפגש אורך בין 45 דקות ל-50 דקות. הסביבה היא נעימה, רגועה ודיסקרטית והמטופל והמטפל יושבים זה מול זה. בשיטת טיפול שמבוססת על פסיכואנליזה, עשוי המטופל לשכב על ספה בזמן שהמטפל יושב בסמוך אליו, או מולו.

במפגש הראשון, ולעתים גם בשני והשלישי מתבצעת הערכה. היא מכונה בעגה המקצועית "אינטייק". לאחר ההערכה הראשונית נבנית התוכנית הטיפולית. המטרה בכל התוכניות הטיפוליות ובכל הזרמים והגישות השונים היא תמיד אחת: להגיע לתוצאות, לשפר את הקיים ולשנות אותו, להחלים ולחזק את הנפש.

בטיפול נחשפים מימדים רבים של המטופל, חלקם אישיים, פרטיים ואינטימיים. הטיפול הוא דיסקרטי, מה גם שהפסיכולוג מחויב מהבחינה החוקית והאתית לשמור על חסיון המטופל.

מספר הפגישות בין המטפל למטופל אינו מוגדר מראש ואינו מוגבל, אלא אם מדובר מראש בטיפול קצר מועד, כמו בטיפולי CBT.

פסיכולוג קליני אינו רושם למטופל תרופות. התהליך שהוא עובר עם המטופל הוא באמצעות כלים אחרים, מבוססי טכניקות פסיכותרפיות, כמו ניתוח ההקשרים בין הרגשות, המחשבות וההתנהגויות באמצעות טיפול קוגניטיבי, ושיטות טיפוליות אחרות.

פסיכולוגים קליניים משתמשים לעיתים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, המנתח את הקשרים בין מחשבות, רגשות והתנהגויות, כדי לקדם את המטופל לעבר יעדיו. דוגמא נוספת היא טיפול דינמי, בו מתמקדת העבודה התרפויטית בלמידה על רבדים לא-מודעים הדורשים הכרה ועיבוד.

טיפולים מיטיבים על ידי מטפלים מומחים

המטפלים במכון תל אביב לפסיכותרפיה הם אנשי מקצוע מומחים בתחומם ובעלי השכלה ונסיון רלוונטיים למטופל. כל טיפול ניתן בהתאמה מלאה למצב המטופל ולאחר אבחון מקיף שיבדוק את סוג הטיפול המתאים והיעיל לו.

במכון ניתנים מגוון טיפולים הכוללים טיפול פסיכולוגי לילדים, טיפול פסיכיאטרי לילדים, טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי בחרדה, טיפול בדכאון, טיפול זוגי, טיפול להתמודדות עם גירושין, טיפול בהפרעות קשב וריכוז ועוד.

כל הטיפולים ניתנים לאחר אבחון המצב ובחינת הסימפטומים וההשפעה שלהם על חיי השגרה של המטופל, זאת כדי לבחור את הטיפול הנכון לו ולבנות תוכנית מיטיבה, מקלה ומבריאה.

טיפול פסיכולוגי במכון תל אביב לפסיכותרפיה מסייע במתן תמיכה נפשית לצד ייעוץ מקצועי במטרה לסייע לכל אדם לשפר את איכות חייו. באמצעות גישות טיפוליות, ידע תיאורטי ומעשי ונסיון רב בתחום, אנו נסייע לכם להתמודד ביעילות עם קשיים רגשיים, להתגבר על הבעיה ולטפל בנפש באמצעות הכלים והנסיון הרב שיש לצוות המטפלים במכון.

אנו מזמינים אתכם להכיר את הצוות המקצועי שלנו, הכולל פסיכולוגים קליניים, פסיכיאטרית מומחית, מומחים לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, מאבחנים ועובדים סוציאליים קליניים. הטיפול במכון ניתן לילדים, בני נוער ומבוגרים וכולל אבחון, יעוץ וליווי.

הטיפול הנפשי מסייע רבות לסובלים ממצוקות נפשיות. צרו עמנו קשר ונשמח לתאם מפגש ושיחת התייעצות, לצורך אבחון ובניית תוכנית הטיפול המתאימה לכם.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר