רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול במשבר נפשי
טיפול בנפגעי תקיפה מינית

טיפול בנפגעי תקיפה מינית

תקיפה מינית

תקיפה מינית, הינה הגדרה כוללת שורה של מעשי אלימות, הקשורים למגע בעל אופי מיני, בניגוד לרצון האדם בו נוגעים וללא הסכמתו. למרות שהמגע עצמו הינו באקטים מיניים, חשוב לציין כי תקיפה מינית היא לא סקס. היא אלימות קיצונית. גם אונס נכלל תחת הגדרה זו. וכל מגע מיני שאינו בהסכמה, אלא בכפייה. תקיפה, הטרדה או התעללות מינית הם אירועים טראומתיים, קשים מנשוא ובעלי השפעה נפשית ניכרת ביותר על הנפגעים\ות.

כמעט בכל מקרה של תקיפה מינית והתעללות מינית הקורבן מוגדר כנפגע טראומה, העלולה להתפתח ל PTSD הפרעה פוסט-טראומטית. ההפרעה מאופיינת בזכרונות חוזרים ונשנים של האירוע הטראומטי, עוררות יתר, הימנעות מכל מה שמזכיר את האירוע הקשה (למשל הימנעות מנסיעה באותו אוטובוס שקשור לאירוע, קושי בקיום יחסי מין גם זמן רב לאחר התרחשותו של האירוע). לכך מתווספות תחושות אשמה, השפלה, דיכאון, חוסר ישע ואימה.

לאחר פגיעה כה אנושה, יש ירידה משמעותית בתפיסת הדימוי העצמי והביטחון העצמי, שנאה עצמית, סלידה מהעצמי ותחושת חוסר ערך לעצמי. כל אלה עשויים להציף ולפגוע ביכולת לתפקד באופן תקין ועצמאי. כמו כן, פגיעה מתקיפה מינית או התעללות מינית מאופיינים בסודיות, והסתרה של מה שקרה.

למרות כל זאת, במקרים רבים, טיפול מתאים וטוב, עשוי לאפשר לנפגע\ת להמשיך בחיים טובים ומספקים ולהתגבר על החוויה הקשה. פגיעה מינית הינה ברקע פונים ופונות רבים, לטיפול פסיכולוגי. ולעיתים קרובות הינה שורש הסיבה לקשיים פסיכולוגיים ורגשיים המופיעים לאורך החיים.

פנייה לטיפול פסיכולוגי, מהווה התרה של סבכי ההסתרה והשתיקה. הטיפול מאפשר לראשונה הזדמנות להפחתת הרגשות העצומים המתעוררים עקב הפגיעה, כגון בושה, אשמה ובדידות. קיימים כיום טיפולים מגוונים לטיפול בנפגעי טראומה מינית וגם שנים לאחר הפגיעה, יש בכוחו של הטיפול להקל ולתרום לרווחה הנפשית של נשים וגברים שסובלים מאותם השלכות.

אם אתה או מישהו יקר לך חווה תקיפה מינית, טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לו להקל על מכאוביו, לשקם את הבטחון העצמי שלו ולהחזיר את השליטה לחייו. פנה כעת למכון תל אביב לפסיכותרפיה, ונשמח לסייע לך בצעדים הראשונים להחלמה. 

מעוניינים שנצור קשר?

השלכותיה של תקיפה מינית על הנפש והגוף

 

תקיפות מיניות שכיחות במידה רבה, על פי נתוני מחקרים מהעולם המערבי, אחת מכל ארבע נשים ואחד מכל חמישה גברים הינו קורבן לפגיעה מינית בילדות. אחת מבין שבע נשים ואחד מכל אחד עשר גברים היו קורבן לגילוי עריות. ממצאים אלה חלים על כל שכבות האוכלוסיה, ללא הבדלים של דת, גזע, גיל, מין, רמה סוציו אקונומית או רמת השמרנות.

ההשלכות הרגשיות של תקיפה מינית לכל סוגיה הן ארוכות טווח, עמוקות ושורשיות, ויש לתת להן את הדעת בכל מובן המילה. ההשפעה תלויה בעוצמת הפגיעה ובגורמים אחרים כגון גיל הפגיעה, מידת האלימות, הפרשי גיל, מידת קירבה משפחתית, תגובת הסביבה וכדומה. במיוחד בולטת האשמה כאשר התוקף מגיע מתוך המשפחה (במרבית המקרים התוקף חבר משפחה). בנוסף עלולים להופיע כאבים פיזיים לא מוסברים, דריכות ורגישות יתר, קשיי שינה, מחשבות אובססיביות וטורדניות, הסתגרות חברתית ופגיעה ניכרת בתפקודים בתחומים שונים בחיים. התגובות יכולות להופיע לעיתים גם חודשים, ושנים לאחר האירוע.

עיקר הפגיעה גם עבור מבוגרים וגם עבור ילדים היא פגיעה ביחסי האמון עם אנשים ובכלל, עם העולם. קשה לסמוך על מישהו, וקיימת תחושה שהסכנה והאימה אורבים מעבר לפינה. התחושה שמישהו קרוב עשוי לפגוע בך כפי שקרה בעבר, עלולה לפגוע גם ביכולת לכונן יחסים בינאישיים קרובים, ובפרט יחסים זוגיים תקינים בעלי אינטימיות וקירבה רגשית.

בנוסף, בדרך כלל, אנשים שעברו התעללות מינית, סובלים מסמפטומים לאורך חייהם, כגון הפרעות חרדה או דיכאון, ואף הפרעת דחק פוסט טראומתית. בנוסף, נמצא על פי מחקרים, קשר ישיר בין התעללות מינית להפרעות אכילה בקרב נערות ונשים.

 

התעללות מינית בילדים

אצל ילדים תקיפה מינית היא ניצול מיני או התעללות מינית, המוגדרים כשימוש וניצול הילד לצורך פעילויות מיניות, בעוד הם לא מבינים את פירוש הדבר לחלוטין, ולכן אינם יכולים או מסוגלים להסכים לכך באופן מודע. הם אינם יודעים כי פעילויות אלו מפרות את המוסכמות החברתיות, והן מיועדות לסיפוק דרישותיו ורצונותיו המיניים של התוקף הפוגע והמתעלל בלבד.

נושא בולט אצל ילדים שעברו תקיפה או התעללות מינית קצרה או ממושכת, הוא הנושא של תגובתיות מינית. מדובר למעשה בהתנהגות מינית מוחצנת, שאצל ילדים מתבטאת בעיקר בדיבור רב על התחום, הפגנת ידע שאינו תואם גיל, משחקים מיניים, הפשטת בגדים עצמית או של ילדים אחרים, נגיעה עצמית באיברי מין או נגיעה באיברי מין של אחרים.

לרוב, פגיעה מינית מתרחשת על ידי אדם מוכר ואף כזה שהילד סומך עליו, היא מביאה איתה תחושה גדולה של בלבול ואשמה. קורבנות צעירים לא חווים בהכרח תחושות של כאב ופחד במהלך הפגיעה, ואף עשויים לחוות רגעי הנאה, ולכן, לעיתים קרובות, עולות תחושות הבושה והאשמה על כך שהיתה מעורבת באותה חוויה הנאה כלשהי. תחושות האשמה צפות בעקבות כך שסמכו על האדם הפוגע ולעיתים אף שחשפו את הפגיעה וגרמו אבל לאדם שפגע בהם.

הפוגעים, בדרך כלל מאיימים ומתגמלים את הקורבנות שלהם ובכך מוסיפים שכבה עבה נוספת לטראומה הרגשית. אותם אנשים אשר עברו פגיעה מינית בילדותם, מצליחים לתפקד כמבוגרים אך מתמודדים עם קשיים ואתגרים משמעותיים. לעיתים קרובות, הזכרונות צפים באופן דרמטי, בין היתר כאשר הם מתחילים לפתח מערכת יחסים אינטימית.

טיפול פסיכולוגי לנפגעות תקיפה מינית

כמובן שקיים הבדל מהותי בין מי שפונה מייד לאחר המקרה לבין מי שפונה לטיפול לאחר תקופה ממושכת, ובין מי שחווה תקיפה חד פעמית לבין מי שחווה התעללות מינית ממושכת. גורמים רבים כאמור, משפיעים על עוצמת הפגיעה, משך הטיפול וטיבו. מי שסובל כתוצאה מהפגיעה מהפרעת PTSD פוסט טראומה, אנו במכון, נעזור לבחור את הטיפול המתאים עבורו ביותר, אם זה טיפול פסיכודינאמי או טיפול CBT קוגנטיבי התנהגותי, לטיפול יעיל בחרדה והימנעות ממגע עם כל דבר הקשור לאירוע.

מי שחווה אירוע מורכב הכולל תחושות אשמה, השפלה, ירידה בביטחון העצמי ובדימוי העצמי ותחושה כי יחסי האמון שלו מול אנשים נפגעו, ימצא כי טיפול פסיכולוגי דינמי, ארוך טווח עשוי לעזור מאוד להשבת האמון. הטיפול עוזר לשקם מחדש את הביטחון העצמי, האמון באחר, התמודדות עם אשמה ובושה (אשמה מהווה מרכיב עיקרי וחשוב בנדבך הטיפולי). הטיפול הדינמי הוא למעשה תהליך של שיקום האמון בעולם, הביטחון בקשרים בין אישיים והקשר בין הגוף והנפש. המרחב הטיפולי נבנה בזהירות, על מנת להוות סביבה בטוחה ומקבלת. והמטפל מנסה להבין ביחד עם המטופל את השפעת הטראומה על חייו ומתמקד בהתמודדות יעילה שתביא להחלמה רגשית.

טיפול פסיכולוגי בהתמודדות עם תקיפה מינית או התעללות מינית, עוזר לאדם הנפגע להשתקם. הטיפול עוזר למטופל לעבד ולעכל את האירוע ולחזור לאיכות חיים ורמת תפקוד תקינים. במקרה של נפגעות תקיפה מינית או התעללות מינית בילדים, אנו, במכון תל אביב לפסיכותרפיה, ממליצים בחום להגיע לטיפול משפחתי, בנוסף לטיפול הפרטני עם הילד, הטיפול המשפחתי מספק הכוונה ותמיכה להורים, בכל הקשור לרגשות הקשים, להתמודדות ולהחזרת האמון.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר