רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

אגרנות

אגרן כפייתי

אגרנות היא תופעה שעוזרת לאדם למלא חלל נפשי שצריך מילוי. לרוב האגרנות תופיע באמצע החיים ותתפתח לאחר ארוע או חווייה טראומטית באמצע החיים. אגרנות כפייתית מופיעה בשתי פנים – האחת חוסר יכולת להיפטר מרכוש שאינו בשימוש, והשנייה היא חוסר יכולת שלא לקנות דברים. שני הביטויים הללו הם ביטויים של אגרן כפייתי ויוצרים המון מגבלות לניהול חיים מיטיבים. הם יכולים להשפיע על חיי החברה, על היכולת לקבל החלטות בנושאי רכוש, יוצרים קונפליקטים מול בני משפחה וחברים והרבה פעמים פשוט משאירים את האגרן די לבדו בהתמודדות הקשה הזו.

אם אתה חי עם אגרנות כפייתית ורוצה שינוי בחיים אנחנו יכולים לעזור לך לרתום את כוחותיך, מחשבותיך והסובבים אותך לעשות שינוי כל כך משמעותי. הגישה לטיפול בנושא הזה היא גישה טיפולית קוגניטיבת התנהגותית שתעזור לך לאמץ דפוסי מחשבה חדשים ואחרים בהקשר לאגרנות, למשמעותה בחייך, לתפקיד שהיא ממלא, והיעילות שלה במילוי תפקיד זה. תוכל ליצור קשר עם מטפלי ה CBT במכון, ולהתייעץ לגבי התהליך.

מעוניינים שנצור קשר?

מה זה אגרנות?

בעבר אגרנות כפייתית הייתה נחשבת סוג של הפרעת OCD, כיום היא מוגדרת כהפרעה בפני עצמה ויש לה מרכיבים מ OCD. האגרנות מתפתחת כדרך התמודדות מול שינוי בחיים, מול אירוע טראומתי, כאב נפשי, חרדה, פעולת האגרנות משמשת אפיק להגנה עצמית, לביטחון, להרגעה ובעצם למלא חלל פנימי בביטוי של מילוי חלל הבית.

לא כל אספנות היא אגרנות, הרבה אנשים אוהבים לאסוף חפצים כתביב או כשהם חושבים שישמשו אותם, אך אגרנות היא בעלת מאפיינים מסויימים:

  • אוספים גם דברים חסרי שימוש או ערך (שקיות, אריזות, ציוד מקולקל, חלקי חילוף ישנים ולא רלוונטים)
  • יש תחושת רצון עז לשמור על חפצים ועוגמת נפש גדולה בזריקת חפצים לפח.
  • אגירת החפצים בבית מפריעה למהלך החיים התקין, יש ערימות באמצע הבית, החדרים כבר לא מיועדים לשימוש המקורי שלהם אלא בעיקר לאחסון.
  • החיים עם האגרנות יוצרים מצוקה נפשית אל האגרן ופוגעים במרחבי החיים וההתפתחות שלו, בחברה, תעסוקה וכדומה.

בדרך כלל האגרנים מוכנים  לאסוף ציוד מכל מקום, מאנשים, מהרחוב, מפחים, מפסול תעשייתית, והם מוכנים לעשות מאמצים רבים על מנת להשיג את הציוד שלאחרים נראה כמיותר ומקולקל.

אגרנות יתר – סכנות

  • השלכה נפשית: הסבל המרכזי הוא של האדם עצמו שאוגר, לרוב הוא חש בושה גדולה ומצוקה, ביתו סגור למבקרים מהבושה וחוסר היכולת לנוע בבית בחופשיות. ברוב המקרים האגרנים נכנסים לביתם וחיים בו בבדידות מבלי מבקרים, אירוח, אין תנועה פנימה והחוצה של אנשים וחברים וזהו מעגל שמנציח את הבעיה. עם השנים האדם נעשה יותר בודד, פחות נגיש, מסובך יותר ותלותי יותר באגרנות.
  • השלכה על יחסים בינאישיים: אגרנות פוגעת ביחסים עם אנשים, משפחתו וחבריו של האגרן לרוב אינם משתפים פעולה ומודאגים מהתנהגותו של האגרן עד כדי ניתוק קשר וחוסר תמיכה, האגרן מצידו מרגיש שלא מבינים אותו וכועס על תגובת הסביבה.
  • סכנות בריאותיות: יש סכנות בריאותיות באגרנות של ציוד רב בתוך הבית, ציוד צובר המון אבק, עובש וריקבון כאשר עומד כך לזמן רב ללא תנועה וניקיון. קירות הבית מתמלים בעובש שמסוכן לבריאותנו, נוצר ריח רע בחלקים מסויימים של הבית, מכרסמים וחרקים מגיעים בשמחה לחגיגה ומורידים את רמת ההיגיינה בבית, הבית לרוב אינו מאוורר וחלונותיו סגורים כך שאין תנועה והתחדשות של אויר,בית של אגרן כפייתי עלול להפוך עם הזמן למקום מאוד מלוכלך ולא הגייני ברמה שיוצרת מחלות ונזקים. בנוסף לכך, בזמן שריפה יש המון חומר בערה ודרכי המילוט חסומות בציוד, אין יכולת תנועה חופשית וזה מסוכן פי כמה לאדם המבקש להימלט.

אגרנות כפייתית טיפול מומלץ

טיפול באגרנות דורש מערך מקיף של תמיכה, ניתן בהחלט להשתנות ולהתחיל חיים חדשים, אך עם עזרת המשפחה, החברים והסביבה. הצלחת הטיפול תלויה בשיתוף הפעולה והרצון של האדם עצמו לעשות שינוי, לרוב אדם שמביע רצון לשינוי יגלה כי משפחתו וחבריו יעזרו לו בשמחה ואף חיכו המון זמן שיתעורר בו הרצון לזה. תהליך שינוי שכזה כולל המון עבודה של מיון, סילוק חפצים וציוד שמסכן, פינוי פסולת, נקיון הדירה ושיפוצה, העברה של חפצים מסויימים לאחסון במחסן חיצוני.

במכון תל אביב לפסיכותרפיה אנו מציעים טיפול פסיכולוגי תומך ומעודד לאדם ולמשפחתו שעושים יחד תהליך שכזה, עובדים על הבנה עמוקה של האגרנות בחיי האדם, תפקידה, מטרתה, מאמצים מחשבות ותפיסות חדשות שמיטיבות עם חייו, עוזרים למצוא דרכי מילוי פנימי אחרות שלא דרך אגרנות. במכון שני מטפלי CBT, שהוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, שמתאים לתמיכה בתהליך שכזה, אתם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ ועזרה.

איזי מאימן

איזי מאימן

מטפל קוגניטיבי התנהגותי ועו"ס קליני

איזי מאימן הוא מטפל קוגניטיבי התנהגותי ועו"ס קליני, המתמחה בטיפול בשיטת CBT. השיטה מציעה למטופל כלים המאפשרים לו להשתחרר מהרגלי האגרנות אותם סגל לעצמו, והחלפתם בדפוסי חשיבה והתנהגות בריאים ומועילים יותר עבורו.

יעל קוזי

יעל קוזי

עו"ס קלינית ומטפלת בשיטת CBT

יעל קוזי היא מטפלת CBT, המסייעת לאגרנים כפייתיים לשחרר את הדפוסים שמובילים לאגרנות הכפייתית ולמצוא מזור לחרדה ללא האגרנות באמצעות כלים המבוססים על שינוי דרכי חשיבה והתנהגות.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר