רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים
תרפיה במוסיקה

תרפיה במוסיקה

תרפיה במוסיקה

מטרתה של הפסיכותרפיה היא להקל על סבל רגשי ולחולל שינוי נפשי בחייו של אדם המגיע לטיפול. בטיפול פסיכולוגי במבוגרים, הקשיים, המצוקות, האירועים והרגשות מסופרים באמצעות מילים, המשמשות כאמצעי חיבור וקשר בין המטפל למטופל. המטפל מגיב למילים של המטופל ובתוך השיחה נרקמת משימה משותפת לעבד תהליכי חשיבה, הרגשה והתמודדות של האדם עם עצמו וסביבתו, כפי שהתפתחו לאורך ילדותו, התבגרותו ובהווה של חייו. עיבוד זה מסייע לבנייה של דפוסי קשר חדשים, המתפתחים בתוך הקשר הטיפולי. תרפיה במוסיקה הנה דרך נוספת לתקשר ולבטא רגשות, בתיווך שאינו דרך מילים, אלא דרך צלילים.

אולם, קיימת הבנה בעולם הטיפול כי לא כל המצבים הרגשיים יכולים להיות מתווכים דרך מילים. למשל, חוויות משלבים מוקדמים בהתפתחות הנפשית, מותירות את רישומן וממשיכות לגלגל את חיי הנפש הלאה לאורך הגדילה וההתפתחות. הן יבואו לידי ביטוי בסימפטומים גופניים, רגשיים, התנהגותיים אשר יסבו כאב וסבל. במצבים אלה, האדם נושא עמו חוויות עמוקות של ייאוש ואף דיכאון שלאו דווקא מוסברות על ידי ההווה והמציאות.

למעשה, גם חוויות הווה לא תמיד יכולות להיות מתווכות ומוסברות דרך מילים. ישנם מצבים בהם עולה הרגשה שחלק מהחוויות נותר בחוץ, ללא מגע וללא הבנה, מעין הרגשה שכמה שנדבר על זה, זה לא יעזור. מוסיקה מאפשרת לחיות יחד את החוויה הרגשית, ולא רק לדבר עליה. היא מאפשרת מגע רגשי עמוק ואינטימי המהווה נדבך משלים לאזורים של מודעות והבנה אינטלקטואלית.

מעוניינים שנצור קשר?

תרפיה במוסיקה יכולה לתמוך בתהליך הטיפולי בשתי דרכים מרכזיות

1. האזנה למוסיקה

האזנה למוסיקה, מתוארת לא פעם כחוויה רגשית-גופנית חזקה המנתקת את התודעה של האדם ממרחבי הזמן העכשווי והמציאות, ויוצרת מעין מנוחה של האדם בתוך נפשו. במצב זה, שהוא דומה לסיטואציה של חלום, עשויים לעלות חומרים נפשיים, אסוציאציות, זיכרונות ורגשות, פיסות חיים שצפות ושיש בכוחן לפתוח פתח להבנה וראייה עשירה יותר של האדם את עצמו ואת סיפור חייו.

דבר זה נכון הן לגבי מוסיקה ללא מילים והן לגבי שירים הכוללים מילים. השימוש בהאזנה בתוך טיפול הוא הצעה להרחיב את שדה ההתבוננות של האדם בעצמו, ולהיכנס לנבכי הנפש דרך מישור ייחודי: הצלילים שנשמעו בחיים, השירים שמייצגים תקופות שונות – ומה עומד מאחוריהם, קולות שנשמעו או שהושתקו וכיוב'.

מוסיקה, היא אמצעי קידוד נוירולוגי המאפשר גישה לזיכרונות וחוויות אשר כוסו תחת שכבות אבק של שכחה וטראומה.

זיכרונות של צליל והחיבור שלהם לתוכן רגשי הם הממושכים ובעלי הערך ההישרדותי הרב ביותר בחיים (למעשה, הצליל הוא אמצעי החיבור המוקדם ביותר בין העובר לאמו ברחם, כאשר הקול של האם מזוהה ע"י העובר החל מהחודש הרביעי להיריון). לכן,יש בכוחם אף לשרוד מחלות נוירולוגיות ופגיעות מוחיות באזורים של שפה ותפקודים קוגניטיביים.

2. יצירה והתנסויות מוסיקליות

לצד האזנה למוסיקה, ניתן לשלב בתהליך הטיפול ויצירה והתנסויות מוסיקליות. חדר הטיפול מצויד בכלי נגינה שונים ומגוונים, שאינם מחייבים בהכרח ידע מוסיקלי קודם. השימוש בכלים אלה יכול להיעשות במגוון דרכים, שכולן נושאות עמן איכות טיפולית.

למשל, הטיפול מאפשר לאנשים ש"כותבים שירים למגירה" (ללא מנגינה) או "שרים במקלחת" לפתח בתוך הטיפול את אזורי היצירה שלהם. אפשרות אחרת, היא להתנסות בתוך הטיפול ביצירה חופשית – אלתור (בדומה לציור חופשי או יצירה לא מכוונת בחומרים המתקיימת בטיפול באמנות פלסטית). למעשה, תהליכים של יצירת מוסיקה מקבילים לתהליכים ראשוניים של קשר וחיבור בין אישי: יש בהם תקשורת, הקשבה, התאמה, המסה של גבולות לצד בנייה שלהם, החזקה גופנית ורגשית, תלות, הד רגשי במפגש בין שניים, עוצמה, חשיפה ושליטה. כל אלה, צרכים נפשיים, שהבריאות הנפשית תלויה בהם. בדרך זו מאפשרת המוסיקה לשקם תהליכים נפשיים באופן לא מילולי.

השילוב של מוסיקה בתוך פסיכותרפיה – תרפיה במוסיקה, הוא  אפשרות טיפולית למפגש בינאישי ייחודי המרחיב את אזורי המילים, הזיכרון, החשיבה, ההיגיון והמודעות. מפגש זה, מחזק, מעמיק ואף מזרז לעתים תהליכים של עיבוד ושינוי פסיכולוגי המתקיימים בתוך התהליך הטיפולי. זו הזדמנות לשלב בתהליך הפסיכותרפיה תהליכים של הבעה ויצירה – תהליכים שמעמיקים את המפגש של האדם עם עצמו ועם האחר.

פסיכותרפיה באמצעות מוסיקה

פסיכותרפיה באמצעות מוסיקה שונה מגישות טיפוליות אחרות בהישענות המאסיבית שלה על חוויות מוסיקליות, המוסיקה – אמנות המאפשרת הבעה, קשר ותקשורת אנושיים. ייחודה של המוסיקה הוא באופן ההבעה – הצירופים הצליליים. החוויות המוסיקליות בתרפיה במוסיקה כוללות שימוש במוסיקה חיה – אלתור, ביצוע, הלחנה ושירה ושימוש במוסיקה מוקלטת – האזנה למוסיקה כפי שהתייחסנו לכך קודם לכן.

פסיכותרפיה באמצעות תרפיה במוסיקה – המבוצעת על ידי פסיכותרפיסטית מיומנת, מציעה מגוון אפשרויות בטיפול בבעיות רגשיות נפשיות. השימוש במוסיקה נועד להעמיק, להרחיב ולדרבן את התהליך הטיפולי, ועיקרו להגיע לשינויים סובייקטיבים לתחושה טובה יותר כחלק ממטרות הטיפול.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר