רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
תרופות נגד חרדה

תרופות נגד חרדה

תרופות לחרדה

חרדה, בדומה לדיכאון היא תופעה נפוצה למדי והיא באה לידי ביטוי אצל מבוגרים וילדים כאחד. הפרעות החרדה הינן קבוצה של הפרעות המאופיינות בחשש ופחד עזים שמתעוררים ללא כל סכנה ממשית או איום אמיתי במציאות, ובנושא זה תרופות לחרדה עשויות לעזור.

חרדה, מקורה פעמים רבות הוא בפחד ממשהו ספציפי ונקודתי. במקרים כאלה ניתן להבחין בחרדת בחינות, חרדה מטיסות ואפילו חרדה חברתית שבמסגרתה האדם חווה חרדה בכל פעם שהאדם עומד בפני אירוע חברתי כלשהו או שעליו להגיע למקום בו ישנו ריכוז גבוה של אנשים.

במקרה זה האדם נתקף בתחושת לחץ, כאבים בשרירים, קשיי נשימה ועוד מיני תסמינים המאפיינים תחושות חרדה, אך בעיקר נפגמת יכולתו לחיות חיים תקינים ולהתגבר על אירועים שבדרך כלל אין בהם משום גרימת לחץ אדיר כל כך.

מעוניינים שנצור קשר?

צפו: טיפול פסיכיאטרי במכון ת״א לפסיכותרפיה

אבחון למתן תרופות לחרדה

כאמור, חרדה יכולה להיות כתוצאה מפחד ספציפי, אך חרדה יכולה להיות גם משהו כללי ולא בהכרח מבוסס, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי באמצעות התקפי חרדה שלא תמיד ניתנים לחיזוי או להסבר. תופעת החרדה מתאפיינת בכמה מרכיבים מרכזיים, כאשר אספקטים רבים בחייו של האדם מושפעים ונפגעים באופן ניכר ממצבי חרדה. במקרים של חרדה אנו מזהים כי התופעה באה לידי ביטוי באספקטים פיזיים ורגשיים, וכך גם ברמה הקוגניטיבית וההתנהגותית.

אדם שנמצא במצבי חרדה יחוש תחושות פחד, לחץ ומצוקה, הוא יטה להתרחק ולהימנע מהגורם שמעורר את חרדתו ולעתים אף יתבודד. מחשבות טורדניות ימלאו את מוחו ובדרך כלל הוא יחוש תחושות לחץ עמוק בחזה, התכווצויות שרירים, כאבי בטן ועוד.

חרדה היא תופעה לא נעימה, וחמור מכך מדובר על תופעה שיש בה משום פגיעה מהותית באורח חייו ובנפשו של הסובל ממנה. במקרים קשים של חרדה מדובר על קושי חמור אף יותר.

 

טיפול באמצעות כדורים נגד חרדה

טיפול בחרדה מותאם באופן אינדיבידואלי למטופל, בהתאם לרמת החרדה, סוג החרדה ובהתאם להעדפותיו. במקרים מסוימים יהיה צורך לשלב את הטיפול הפסיכולוגי עם טיפול של תרופות לחרדה, לאחר חוות דעתו של פסיכיאטר, כאשר הדבר נכון גם לגבי ילדים הסובלים מחרדת בחינות, פחד קהל או חרדות אחרות.

טיפול באמצעות תרופות נגד חרדה נמצא יעיל במיוחד בכל מה שנוגע לחרדות מכל הסוגים. התאמת סוג התרופה תהיה כמובן וכאמור בצורה אינדיוידואלית בהתאם לרמת החרדה ואופי המטופל. מומלץ להתייעץ עם רופא פסיכיאטר המתמחה ומנוסה בתחום זה. יש לקחת בחשבון שנטילת תרופה כוללת שיקולים שונים כגון סוג החרדה, עוצמתה והמידה בה היא מפריעה בתפקוד. יש לקחת בחשבון שלכל תרופה מאפיינים שונים כגון: מינונים, זמני לקיחת התרופה, תופעות לוואי ובטיחות.

ברוב המקרים, תפקודו של אדם אשר סובל מהפרעת חרדה, נפגע. מה שמוביל למצוקה רבה שעלולה להוביל גם לתחושות דיכאון וחרדה נוספות. קיימים מגוון טיפולים פסיכותרפויטיים יעילים לחרדה, ביניהם טיפול CBT שנמצא יעיל ביותר להפרעת חרדה ספציפית.

אך ישנם מקרים בהם המצב חריף יותר וטיפולים ללא תרופות לחרדה אינם יעילים. במקרים כאלה, מומלץ להשתמש ביעילותה של הפסיכיאטריה על מנת להתאים תרופות מתאימות.

מחקרים הוכיחו כי תרופות אנטי חרדתיות מאפשרות לאדם לשפר את תפקודו ולהפיג את תחושות החרדה, אך יש צורך לאבחן את ההפרעה לעומק ולהבין ממה אותו אדם סובל, וכך להתאים עבורו את הכדורים המתאימים. ישנם שני סוגים של טיפול בחרדה, אשר עושים הפרדה בין סוגי החרדות השונות.

אצלנו במכון, פסיכיאטרית מומחית, ד"ר שירה כהן, אשר מקיימת אבחנה ומתאימה את הטיפול באמצעות תרופות נגד חרדה – במידת הצורך כמובן. שירה מקיימת מפגש ייעוץ ראשוני בו היא מכירה את האדם ואת הקשיים עמם הוא מתמודד ועל פי האבחנה, מתאימה את הטיפול המתאים ביותר עבורו.

לאחר כחודש מתקיימת פגישת מעקב, על מנת להימנע מהשפעות לא טובות של התרופה, ולהחליף כדורים במידת הצורך, בכדי להגיע למיקסום היעילות וההתאמה התרופתית עבור המטופל.

כאשר מדובר בחרדה כללית מתמשכת, ישנו צורך בטיפול קבוע ועקבי. כיום, המקובל ביותר בהפרעות חרדה הנו ההתאמה של תרופות נוגדות דיכאון וחרדה. אלו תרופות מ'הדור החדש' ממשפחת SSRI, הן נמצאו יעילות, במיוחד בהפרעות חרדה, ולהן תופעות לוואי מועטות יחסית.

תרופות כמו פרוזאק, לוסטרל, ציפרלקס ועוד מאותה משפחה, פועלות בעיקר על עלייתו של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין, במוח, וגורם להפחתה של החרדה וייצוב יחסי במצב הרוח. כדורים נגד חרדה נוספים, מסוג הבנזודיאזפינים, בעלי השפעה מרגיעה הם ואבן, קלונקס, קסנקס ועוד דומות ואחרות.

כאשר מדובר בהתקפי חרדה, חוזרים ונשנים, ישנו צורך בהרגעה מקומית. כאשר המטופל חש שחרדה מתחילה להציף אותו הוא נוטל טיפול תרופתי לחרדה. התרופה הנפוצה ביותר מקבוצה זו היא הוואליום, על כל נגזרותיו. (לרוב תרופה הנקראת אסיוול) תרופות נגד חרדה נוספות, דומות, הן הנוזינן וסרקוואל.

יתרונות וחסרונות טיפול תרופתי בחרדה

יתרונות טיפול תרופתי בחרדה

כאמור, הטיפול התרופתי בחרדה נחשב ליעיל ולבטוח באופן יחסי. גם ההפחתה ברמת החרדה, וגם האפשרות להחזיר שליטה מסויימת בהתקפי החרדה, מאפשרים חזרה לתפקוד סביר, ולעיתים אף יותר מזה. הטיפול התרופתי הוא לעתים האמצעי היעיל להביא אדם בעל חרדה משמעותית לכדי התחלת תהליך טיפול פסיכולוגי באותה חרדה.

חסרונות לקיחת תרופות נוגדות חרדה

כמו תרופות רבות, גם לתרופות נגד חרדה מסוג SSRI קיימות תופעות לוואי שונות. אמנם תופעות אלו אינן משמעותיות בדרך כלל והן חולפות תוך פרק זמן קצר, אך לכל תופעת לוואי יש להתייחס בכובד ראש. תופעות הלוואי עשויות לכלול הפרעת שינה, ירידה או עלייה בתיאבון, כאבי ראש וירידה בחשק המיני. במידה ותופעות הלוואי אינן חולפות יש להיוועץ עם הרופא המטפל.

אמנם תרופות נוגדות חרדה מסוג SSRI יעילות ועם מעט תופעות לוואי, אך יש לקחת בחשבון כי התרופה נכנסת לפעולה יעילה רק אחרי 14 עד 21 יום. במידה וקיימת חרדה מציפה אפשר להתייעץ עם הרופא המטפל ולהיעזר בתרופה שפועלת מיידית על מנת לתת מענה מיידי עד שתרופת ה SSRI תתחיל את פעולתה.

ד"ר שירה כהן פסיכיאטרית מומחית

תרופות נגד חרדה אצל ילדים

בניגוד למבוגרים, כאשר מדובר בילדים, נעשה בדרך כלל כל הנדרש בכדי להימנע מהתערבות פסיכיאטרית. ההימנעות נובעת מהרתיעה של הורים מפני טיפול באמצעות תרופות לחרדה ומפני הסטיגמה הכרוכה בו. באופן כללי, כדורים נגד חרדה לא מיועדים לילדים ברוב המקרים שכן השפעתם משמעותית יותר יחסית למבוגרים.

כמובן שכאשר המצב החרדתי בו הילד נמצא הוא קיצוני, גורם לו לסבל עז ולחוסר תפקוד נורמלי, בהשוואה לילדים בני גילו, יש מקום לפנות לפסיכיאטר שמתמחה בילדים ולהתאים לו את הטיפול באמצעות תרופות לחרדה. מתן טיפול תרופתי בחרדה ניתן בהתייחסות כמובל לגילו, משקלו ומצבו הבריאותי של הילד. אצלנו במכון פסיכיאטרית שמתמחה בילדים, ד"ר שירה כהן, פסיכיאטרית מומחית בעלת ניסיון רב. מומלץ בחום, במצבים שכאלה לפנות אלינו ולתאם פגישת ייעוץ ראשונית עם שירה.

ילדים מתקשים בדרך כלל לתת תוכן או הסבר לחרדה שלהם, ולכן החרדה אצל ילדים, בניגוד למבוגרים, יכולה להופיע בצורות בולטות לעין באופן ניכר. סימפטומים לחרדה אצל ילדים יכולים לבוא על ידי ביטוי בבכי מרובה, נדודי וקשיי שינה, קשיי ריכוז, סימנים פסיכוסומטים, וסימנים רגשיים כאלה ואחרים.

התרופות השכיחות בקרב ילדים מתחלקות לשניים: תרופות הרגעה ממוקדות, אשר נעשה בהם שימוש במקרי חירום של צורך בהרגעה מידית. ביניהן התרופות הלידול, פימוזיד, נוזינן ופרפנן. כאשר מדובר במתן טיפול תרופתי בחרדה באופן רחב יותר, ניעשה בדרך כלל שימוש בתרופות ממשפחת SSRI, בדומה לטיפול במבוגרים. התרופות הנפוצות ביותר בתחום הזה הן ציפרלקס, לוסטרל, רסיטל ופריזמה.

אנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה, ממליצים בחום לפנות אלינו קודם כל לייעוץ, אנו נתאים את הטיפול היעיל ביותר עבורכם, על פי ניסיוננו.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר