רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
תרופות פסיכיאטריות
רסיטל (ציפרמיל) – לטיפול בדיכאון והפרעת פאניקה

רסיטל (ציפרמיל) – לטיפול בדיכאון והפרעת פאניקה

רסיטל (או בשמה המסחרי הנוסף ציפרמיל, ובשמה הרפואי הגנרי ציטלופרם Citalopram) היא תרופה יעילה ויחסית בטוחה, המשמשת לטיפול בהפרעת פאניקה ודיכאון.

תרופה זו שייכת למשפחת תרופות SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitor העובדות על מתווך עצבי במוח הנקרא סרוטונין. על פי מחקרים וניסיון קליני מצטבר, ידוע כי סרוטונין אחראי בין היתר גם על רגשות שונים שחווה האדם ביניהם שמחה, עצב וכדומה.

התרופה משמשת לטיפול במטופלים החל מגיל 18, וניתנת רק בטבליות של 20 או 40 מ"ג (ניתן לחצות את הכדור). התרופה יעילה לטיפול במרבית התופעות המאפיינות התקפי פאניקה, כאשר המינונים השכיחים לטיפול זה הם בדרך כלל כ-10-20 מ"ג ביום. לטיפול בתופעות המאפיינות דיכאון המינונים יהיו בין 10 ל-40 מ"ג ביום, בהתאם להנחיית הרופא המטפל.

יש לציין כי ה-FDA – רשות התרופות האמריקאית – מזהירה כי אין ליטול מעל מינון זה של 40 מ"ג ביום, מחשש לפעילות חשמלית בלב מרווח QT.

מעוניינים שנצור קשר?

מתי התרופה משפיעה? והאם יש תופעות לוואי בשימוש ברסיטל או ציפרמיל?

תרופה זו נחשבת יחסית בטוחה ויעילה לשימוש, בעיקר במקרים של דיכאון והפרעת פאניקה. תופעות הלוואי יחסית מעטות ולרוב חולפות לאחר פרק זמן קצר.

חשוב לדעת כי יחלפו בדרך כלל כ-2-4 שבועות עד שהתרופה מתחילה להשפיע מבחינת האפקט המבוקש. יש להמתין בסבלנות ומומלץ לא לשנות מינון או להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם הרופא המטפל, מחשש להופעת תופעות לוואי שונות עקב שינוי או הפסקה. כאמור, מרבית תופעות הלוואי יחלפו בימים ובשבועות הראשונים לנטילת התרופה, לכן מומלץ להמתין להשפעה.

את הפסקת השימוש ברסיטל יש לבצע בהתאם להנחיות הרופא. הפסקה מיידית עלולה לגרום ל״סינדרום גמילה״, כלומר סינדרום הגורם לתופעות לוואי שונות עקב הפסקה מיידית ולא הדרגתית, כגון כאבי ראש, בטן, סחרחורת, קשיי שינה, תיאבון, ישנוניות ועייפות.

תופעות הלוואי הנפוצות

  • תופעות לוואי שכיחות: ישנוניות, עייפות, קשיי שינה, הזעה ויובש בפה.
  • תופעות לוואי בשכיחות נמוכה יותר: ירידת תיאבון, שלשול ומיחושים בבטן, נזלת, סינוסיטיס, שיעול, ירידה בתפקוד מיני (בעיקר אצל מיני פגיעה בזיקפה).

בנושאים אלו יש להיוועץ עם הרופא המטפל:

  • ערנות – תרופה זו עלולה לגרום לקושי בערנות, ישנוניות ועייפות, לכן יש להיזהר או להימנע מנהיגה או הפעלת מכונות או כל מצב בו יש צורך בערנות מקסימלית לצורך בטיחות.
  • אפקט דיכאוני – רסיטל עלול בתחילת הטיפול ליצור אפקט דיכאוני במשך מספר שבועות. תופעה זו עשויה חולפת לאחר שבועיים שלושה, יש להיות סבלניים עד לקבלת אפקט מלא ורצוי של התרופה.
  • אובדנות – במידה ומופיעים סימפטומים של אובדנות, בעיקר אצל צעירים בני 18 עד 25, יש לדווח על כך לרופא המטפל.
  • מאניה – יש להיזהר ולדווח מיידית לרופא המטפל בכל מצב של מאניה (מחשבות גדלות, מצב רוח מרומם יתר על המידה, אופטימיות יתר על המידה, עצבנות, מחשבות מהירות, אנרגיה עוצמתית וכו').
  • אקטיזיה – מצב של אי שקט תנועה לא נשלטת.
  • סוכרת – התרופה עלולה לגרום לשינוי רמות סוכר בדם, יש להיוועץ עם הרופא המטפל ולפעול בהתאם.

תגובות בין תרופות – יש להיוועץ עם הרופא המטפל – עבור תרופות מעכבי MAO, סומטריפטן, טרמדול, פוזיד, קומדין, סינטרום, אספירין, סנט ג'ון וורט – היפריקום. לכל תרופות אלו השפעות לנטילה במקביל בשילוב רסיטל או ציפרמיל, ולכן יש להיוועץ עם הרופא המטפל בנוגע לסוגיה זו.

טיפול פסיכולוגי בשילוב רסיטל

בכל הנוגע להתקפי פאניקה, מומלץ לשלב טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי, על מנת להפחית את מינון ותדירות ההתקפים. התקפים אלו מאוד לא נעימים וגורמים סבל רב למי שחווה אותם שוב ושוב ואף מנסה להימנע מהם.

טיפול CBT עוסק במחשבות שמובילות להתקף פאניקה: מדוע הן מופיעות, מה התוכן שלהן, מהם כל הסימפטומים בגוף ואיך אפשר לפרש אותם, איך ניתן להתמודד עם הסימפטומים טוב יותר. הטיפול נותן כלים להתמודדות טובה יותר עם החרדה.

טיפול דינמי עשוי לעזור בנושא דיכאון לסוגיו, התמודדות עם ביטחון עצמי, ערך עצמי, תהליכים עמוקים וארוכי טווח בחיים כגון זוגיות ויחסים בינאישיים למיניהם. טיפול מסוג זה מעמיק ונותן כלים להתמודדת רגשית עם מגוון חזיתות בחיים.

אנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה בעלי ניסיון רב בתחומי דיכאון וחרדה. במכון מטפלים מסוגים שונים – מטפלי CBT, פסיכולוגים ופסיכיאטרים – מומחים בתחומי דיכאון וחרדה, בעלי ניסיון רב בתחום. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר