רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

ריספרדל

ריספרדל (בשמות נוספים: ריספרדון, ריספונד, Risperdal) נחשבת לדור החדש של תרופות אנטי פסיכוטיות, ונמצאה במחקרים רבים הן כיעילה ובטוחה יותר והן כבעלת תופעות לוואי פחותות יחסית לתרופות האנטי פסיכוטיות הוותיקות יותר.

זוהי תרופה פסיכיאטרית אנטי-פסיכוטית מסוג לא טיפוסי (עובדת כאנטגוניסטיות לדופמין וסרוטונין) הניתנת כטיפול קו ראשון בהפרעות פסיכוטיות כגון סכיזופרניה או הפרעה ביפולרית מאנית. כמו כן, התרופה יעילה לטיפול באימפולסיביות ובעיות התנהגות אלימה בקרב ילדים ובני נוער.

מומלץ לפעול על פי הנחיות הרופא המטפל, לא לשנות מינון או להפסיק לקחת ללא הנחיות מתאימות. תופעות הלוואי (שעליהן נרחיב בהמשך) לרוב חולפות – חלקן או רובן, משתנה מאדם לאדם – לאחר מספר שבועות עד חודש, ויש להתאזר בסבלנות.

מעוניינים שנצור קשר?

המינון המקובל

תרופה זו מגיעה בכדורים של 1 עד 4 מ"ג או בתמיסה של 1 מ"ג. בדרך כלל נהוג להתחיל במינון נמוך של כ-1-2 מ"ג ולעלות במידת הצורך ועל פי הנחיות הפסיכיאטר. ריספרידון (Risperdal Consta) קיימת כ-Depot אחת לשבועיים באמצעות זריקה לשריר במינונים של 25, 50, 75 מ"ג.

תופעות לוואי בשימוש בריספרדל

תופעות הלוואי השכיחות בשימוש בתרופה הן:

  • ישנוניות
  • כאבי ראש
  • בחילות
  • חרדה
  • קשיים בתפקוד מיני בקרב גברים
  • כאבי שרירים או שרירים מכווצים הגורמים לעיוותי תנועה או קיפאון בתנועה (דיסקינזיה)

תופעות לוואי פחות שכיחות הן עלייה במשקל ותאבון מוגבר, עצבנות, חוסר מנוחה, סחרחורות ורעידות. יש לזכור כי תופעות הלוואי משתנות מאדם לאדם, תלויות במצבו הרפואי-פיזיולוגי ובמצבו הנפשי, לפיכך עלולות להופיע גם תופעות חמורות יותר כמו קצב לב מהיר, לחץ דם גבוה וכדומה.

בכל שאלה יש להתייעץ עם הרופא הפסיכיאטר המטפל על מנת לקבל הנחיות מתאימות.

במקרים הבאים מומלץ להימנע משימוש בריספרדל: שימוש בתרופות ליתר לחץ דם, בעיות בכבד, בכליות, בעיות לב, רגישות ללקטוז, נשים בהריון ובהנקה, היסטוריה של היווצרות קרישי דם. שילוב עם תרופות כלורותיאזיד או פרוסומיד הינו מסוכן, ומצבים ומחלות רפואיות שונות ע"פ שיקול דעת הפסיכיאטר המטפל.

יעוץ פסיכיאטרי במכון תל-אביב לפסיכותרפיה

במכון עובדים מספר פסיכיאטרים המספקים יעוץ פסיכיאטרי למגוון נושאים: יעוץ תרופתי, הערכה פסיכיאטרית, חוות דעת פסיכיאטרית, הן למבוגרים והן לילדים ובני נוער. הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר לפרטים נוספים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר