רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

קסנקס (Xanax)

טיפול בהיפוכונדריה

קסנקס, הידועה גם בשם אלפראזולאם (Alprazolam), היא תרופה השייכת לקבוצת תרופות נוגדות חרדה שעלולות לגרום להתמכרות בשימוש ממושך מעבר להתוויה הרפואית. תרופה זו, שלא כמו תרופות ה-SSRI, מפחיתה חרדה תוך פרק זמן קצר (יעילה בין 4 עד 8 שעות).

תרופה זו שייכת למשפחת תרופות הנקראות בנזודיאזפינים (Benzodiazepines) הגורמות למספר השפעות שונות באמצעות תרופות שונות, לדוגמה: נוגדות חרדה, אנטי-אפילפטיות, ריפיון שרירים, אמנזיה, היפנוטי, שינה והרגעה כללית בגוף.

תרופות אלו פועלות על קולטן GABA-A של המוליך העיצבי המעכב GABA. ההפעלה של הקולטן גורמת למיתון הפעילות העיצבית הגבוהה והתוצאה היא הרגעה וירידת מתח.

הבנזודיאזפינים הפועלים לטווח קצר בדרך כלל מיועדים לטיפול בבעיות שינה, והבנזודיאזפינים הפועלים לטווח בינוני וארוך מיועדים ויעילים יותר לטיפול בחרדות. בין התרופות המוכרות ניתן למנות גם את קלונקס (הרגעה, נוגד חרדה ואנטי אפילפטי), בונדורמין (תרופה לשינה), לוריוון (נוגד חרדה, אנטי-אפילפטי), ואבן (נוגד חרדה).

אם אתם סובלים מהפרעות חרדה ורוצים לדעת עוד, תוכלו לקרוא כאן בהרחבה על טיפול בחרדות ועל טיפול בהתקפי חרדה, המוצעים במכון תל אביב לפסיכותרפיה.

מעוניינים שנצור קשר?

קסנקס - תופעות לוואי נפוצות

תופעות לוואי נפוצות בשימוש בקסנקס הן יתר ישנוניות, קושי בשליטה בשרירים, בילבול, סחרחורת, שיפוט לקוי ועוד. בעת השימוש בקסנקס מומלץ לא לנהוג או להשתמש במכונות ציוד כבד וכדומה.

שימוש באלכוהול וסמים עלול להגביר את תופעות הלוואי. שימוש יתר בקסנקס (ובכל התרופות ממשפחת הבנזודיאדפינים) יחד עם שימוש יתר באלכוהול עלול להוביל למנת יתר קטלנית ולמוות.

בשימוש ארוך טווח ישנו סיכון להתמכרות ויש לבצע בדיקות כבד תקופתיות בהתאם להוראות הרופא המטפל. אצל מטופלים עם תפקוד כבד לקוי יש להתייעץ עם הרופא בעניין. פגיעה בכבד עלולה להתרחש אצל כל משתמש בתרופה העושה שימוש יתר לאורך זמן, ובמיוחד בשילוב אלכוהול וסמים.

קיים סיכוי מוגבר לסבילות (התרגלות) לתרופה ביחס לתרופות נוגדות חרדה ממשפחת ה-SSRI, ולפיכך יתכן ויהיה צורך בהגדלת המינון לאורך זמן לקבלת אותו אפקט.

האם תרופת קסנקס ממכרת?

לאלו המייצרים תלות והתמכרות בתרופת הקסנקס, להלן תסמיני הגמילה הנפוצים: חרדה, דיכאון, לחץ דם גבוה, אובדן תיאבון, הזעה, רעד, דיספוריה, דלוזיה, נדודי שינה ועוד.

יש להדגיש כי מי שעושה שימוש בתרופה במינון גבוה – עליו להיגמל לאט ועל פי הוראות הרופא המטפל, על מנת להתמודד עם תסמיני הגמילה השונים.

מנת יתר של קסנקס, במיוחד במקרה של שילוב עם אלכוהול, עלולה להוביל להרעלה, ואף תרדמת ומוות. יש להיזהר בנושא זה ולהישמע להוראות הטיפול המתאימות.

תהליך הגמילה מהתרופה לאלו שעשו שימוש במינון גבוה, עשוי לכלול סימפטומים דומים לאלו שבגללם החלו לקחת את התרופה. יש להתייעץ עם הרופא על מנת לעשות אבחנה מתאימה בין תסמינים חוזרים לבין תסמיני הגמילה.

המידע המובא במאמר זה אינו בא להחליף ייעוץ רפואי או פסיכיאטרי מקצועי. למידע נוסף ומבוסס יש להתייעץ ברופא המטפל.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר