רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
קלונקס (Clonex)

קלונקס (Clonex)

קלונקס

קלונקס (Clonex) שייכת למשפחת תרופות הנקראות בנזודיאזפינים בעלות השפעה מרגיעה ולעתים אף מרדימה.

קלונקס היא תרופה פסיכיאטרית אשר משמשת בעיקר לטיפול בחרדה ובהפרעות חרדה הבאות:

  • פוביות – פחד עוצמתי מחפצים או מצבים ספציפיים.
  • הפרעת חרדה – התקפי פאניקה פתאומיים ומפתיעים שמעוררים תחושת פחד ונעלמים לאחר דקות ספורות. הם יוצרים אצל הסובלים מהפרעת חרדה נטיות המנעות.
  • הפרעת חרדה כללית – מתאפיינת על ידי חרדה כרונית שאינה מגורם ספציפי.
  • הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) – מחשבות טורדניות בלתי רצויות והתנהגויות כפייתיות שנועדו לנטרל ולהרגיע את המחשבות.
  • פוסט טראומה (PTSD) – חרדה הנוצרת בעקבות מעורבות באירוע טראומטי.

אם אתה סובל מהפרעות חרדה ורוצה לדעת עליהן יותר, תוכל לקרוא כאן בהרחבה על טיפול בחרדות ועל טיפול בהתקפי חרדה, כפי שהוא מוצע במכון תל אביב לפסיכותרפיה.

מעוניינים שנצור קשר?

ד"ר שירה כהן - פסיכיאטרית מומחית

ד"ר שירה כהן

פסיכיאטרית

קלונקס, כמו כל טיפול פסיכיאטרי, ניתן על ידי פסיכיאטר. במכון תל אביב לפסיכותרפיה, הטיפול הפסיכיאטרי ניתן על ידי ד"ר שירה כהן, פסיכיאטרית מומחית ופסיכותרפיסטית. המאבחנת את הבעיה ממנה סובל המטופל, ומתאימה לו את הטיפול הנכון עבורו - טיפול תרופתי, פסיכולוגי או משולב, וכן את המינונים הנכונים.

קלונקס - שאלות ותשובות נפוצות

באילו הפרעות התרופה מטפלת?

קלונקס, או בשמה הגנרי קלונזפאם (Clonazepam) היא תרופה מסוג בנזודיאזפינים, המשמשת בעיקר לטיפול בחרדה והתקפי פאניקה. התרופה מרגיעה את הגוף ויעילה גם לטיפול בפוביות, פוסט טראומה PTSD ו- OCD (הפרעה טורדנית כפייתית).

ההשפעה התרופתית של הקלונקס מהירה יחסית ומשפיעה תוך 15-20 דקות, ומשך ההשפעה בין 4-6 שעות.

הוכח כי קלונקס יעיל בטיפול קצר מועד של 3 שבועות כתרופה נוספת לתרופה מסוג SSRI (קבוצת תרופות נוגדות חרדה ודיכאון) בטיפול בהפרעות חרדה, במיוחד הפרעה כפייתית טורדנית ובדיכאון.

באופן כללי מומלץ להשתמש בתרופה לשימוש קצר מועד מאשר שימוש ארוך טווח. מינון גבוה ו\או שימוש לתקופה ארוכה מגדיל את הסיכון והחומרה בתלותיות בתרופה והופעת תסמונת ההפסקה הפתאומית של התרופה.

מה היתרונות של קלונקס על פני תרופות אחרות נגד חרדה?

קלונקס נחשבת לתרופה יעילה במיוחד, והשפעתה על הפעילות המוחית במערכת העצבים היא מיידית, בניגוד לתרופות נוגדות חרדה אחרות כמו ציפרלקס. לכן, התרופה מומלצת לשימוש עבור אלו הסובלים מהפרעות חרדה ומעוניינים לטפל בהתקפים או בתסמינים באופן מיידי.

מהן תופעות הלוואי והחסרונות בשימוש בקלונקס?

כמו לתרופות אחרות נגד חרדה, גם לקלונקס השפעות לוואי מסוימות, כמו: ישנוניות, פגיעה בכושר הריכוז, תפקוד מיני לקוי, בחילות ואף דיכאון במקרים של שימוש יתר. כמו כן, התרופה אמנם ממתנת את הפעילות העצבית ומרגיעה, אך בשימוש לטווח ארוך היא ממכרת והמטופל עלול לפתח תלות פיסית ונפשית.

תרופה זו שייכת למשפחת הבנזודיאזפינים, ולכן השימוש בקלונקס עשוי לגרום להשפעה של תלות והתמכרות. כמו כן לאחר שימוש רצוף במשך יותר משבועיים תתכן תסמונת נסיגה שמשמעותה תסמינים פיזיים שונים שמופיעים אחרי שהגוף פיתח יכולת סבילות ונוצרה תלות של הגוף בתרופה. המשמעות היא שעל מנת לקבל את אותה השפעה נדרש מינון גבוה יותר בכל פעם.

שימוש ארוך טווח בתרופה עשוי לגרום לתופעות לוואי הכוללות דיכאון, הפחתת עכבות ותפקוד מיני לקוי.

למי מומלץ שלא ליטול את התרופה?

הקבוצה העיקרית לה מומלץ להימנע משימוש בתרופה היא נשים בהריון, עקב מחקרים רפואיים המראים קשר בין פגיעה בעובר ושימוש בתרופה במהלך ההריון. כמו כן, תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים משפיעות יותר על קשישים עקב חילוף חומרים איטי יותר מאשר צעירים. לפיכך על קשישים לנהוג במשנה זהירות בנטילת התרופה.

בדרך כלל ההמלצה עבור קשישים היא להשתמש במחצית המינון ביחס לצעירים ולתקופה של עד שבועיים.

לגבי הריון ההמלצה הרווחת היא לא להשתמש בתרופה זו, קיימים מחקרים שמצאו הוכחות רפואיות לפגמים שנוצרו אצל העובר בהריון עקב נטילת קלונזפאם.

כמובן שבכל מקרה, חובה להיוועץ עם הרופא המטפל לגבי המינון הנכון לפני תחילת הטיפול.

כיצד התרופה פועלת?

מבחינת פרמקולוגיה קלינית לא ידוע במדויק כיצד Clonazepam מפעיל את ההשפעות שלו, אם כי הוא קשור ליכולת לשפר את הפעילות של ה Gama Aminobutyric Acid) GABA). ה GABA הנו מעכב נוירוטרנסמיטר העיקרי הקשור להפחתת פעילות מוחית במערכת העצבים המרכזית.

כל המובא במאמר זה אינו בא להחליף ייעוץ רפואי \ פסיכיאטרי מקצועי. יש להתייעץ ברופא המטפל!

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר