רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

קונצרטה

אבחון בשלות לכיתה א'

קונצרטה היא תרופה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. במה היא שונה מריטלין ותרופות אחרות, האם יש תופעות לוואי ומה חשוב לדעת עליה?

קונצרטה (Concerta) הוא שמה המסחרי של תרופת מתילפינדאט – תרופה פסיכיאטרית שמשמשת לטיפול בהפרעת קשב וריכוז מסוג ADD ו-ADHD.

התרופה משפרת משמעותית את תפקודם של כ-70% מהמאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז, ונותנת מענה לילדים בשעות בית הספר וגם לאחר שעות הלימודים, זאת מאחר וזמן ההשפעה של התרופה נמשך כ-12 שעות. גם למבוגרים מספקת התרופה מענה אפקטיבי למספר שעות דומה.

איך משפיעה התרופה?

על אף היותה שייכת למשפחת התרופות המעוררות (קבוצת הפנתילאמינים כגון אדרנלין, נוראפניפרין וכדומה), השפעת תרופת קונצרטה היא דווקא מרגיעה, מפחיתה ברמות היפראקטיביות ומסייעת בשיפור הריכוז. התרופה משפיעה על מערכות העצבים במוח, ומסייעת באיזון רמות המוליכים העצביים אשר קשורים לתחומי הקשב והריכוז, למשל דופאמין.

התרופה ניתנת באמצעות מרשם רפואי רק על ידי רופא פסיכיאטר מומחה או נוירולוג מומחה, כאשר בחלק מקופות החולים התרופה כלולה בסל התרופות ובחלק לא. בשונה מריטלין, זמן ההשפעה שלה הוא ממושך יותר, כך שאין צורך ליטול יותר ממנה אחת ביום (ע"פ הוראות הרופא המטפל). התרופה מגיעה בטבליות ב-4 תצורות שונות: 18 מ"ג, 27 מ"ג, 36 מ"ג ו-54 מ"ג.

מעוניינים שנצור קשר?

האם קיימות תופעות לוואי בשימוש בתרופת קונצרטה?

קיימות מספר תופעות לוואי שכיחות, ברובן הן דומות לאלו של הריטלין וכוללות, בין היתר, ירידה בתיאבון, עצבנות וקושי להירדם. תופעות אלו בדרך כלל חולפות לאחר תקופת ההתסתגלות לתרופה.

קיימות גם תופעות לוואי פחות נפוצות כגון כאבי בטן, כאבי ראש, מצב רוח ירוד, חוסר מנוחה ועוד. בכל מקרה, הקו המנחה הוא שיש להשתמש בתרופה בהתייעצות רופא מטפל (פסיכיאטר או נוירולוג), ואם קיימת תחושה שישנם תופעות לוואי שמפריעות לתפקוד מעבר לתקופת ההסתגלות לתרופה, יש להיוועץ עם הרופא.

בכל מקרה של תופעות לוואי חמורות או לא ברורות, יש לפנות מייד לרופא המטפל ולהעריך מחדש את התאמת התרופה.

היתרונות לשימוש בקונצרטה

על פי דיווחי המשתמשים, או הוריהם, שימוש בקונצרטה משפר משמעותית את תפקוד הילד, ברמה הלימודית, החברתית והדימוי העצמי שלו. ילדים שאובחנו עם היפראקטיביות הצליחו להמשיך וללמוד במסגרת מערכת החינוך הרגילה, ולשמור על ריכוז ומיקוד בלימודים.

אולם היתרון העיקרי הוא משך הזמן הממושך בו התרופה פעילה. למעשה ברוב שעות הערות של המטופל, דבר המאפשר תפקוד גבוה גם אחרי הלימודים, או בעבודה, ויכולת לשפר, בנוסף לכישורי הלמידה, גם קשרים חברתיים ובינאישיים. מנגנון הפעולה המיוחד של התרופה גורם לשחרור מדורג ואיטי שלה.

הפסקת הטיפול בתרופה: האם יש לקונצרטה השפעה ממכרת?

אין להפסיק את השימוש בקונצרטה ללא התייעצות עם הרופא המטפל, שינחה את המטופל כיצד להפסיק את נטילת התרופה. יחד עם הנאמר, לקונצרטה אין השפעה ממכרת, והפסקת נטילתה, באופן מדורג ומבוקר, לא אמורה לגרום לתופעות לוואי, למשל תופעות גמילה, האופייניות לתרופות שיש בהן השפעה ממכרת.

אנחנו כאן בשבילכם

מכון תל אביב לפסיכותרפיה מעמיד לרשותכם צוות מטפלים מוסמכים, מקצועי ומיומן, שמספק למטופל ליווי רגשי.

הליווי נעשה במקביל לטיפול התרופתי בקונצרטה, עם מעקב צמוד אחר שינויים בהתנהגות, תופעות לוואי, במידה ויש כאלו, וסיוע למטופל להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז בכלים נוספים, שאינם תרופתיים.

אנו מזמינים אתכם להצטרף ולהכיר את צוות המטפלים של מכון תל אביב לפסיכותרפיה, ולקבל ליווי ותמיכה אישית ומקצועית, מתוך נסיון והבנה עמוקה של הצרכים הקיימים בקרב הסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר