רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

ציפרלקס

ציפרלקס

ציפרלקס היא תרופה אנטי-דיכאונית ואנטי-חרדתית, בעלת החומר הפעיל בשם אסציטלופרם (Escitalopram). התרופה פועלת במנגנון מעכב קליטה חוזרת של סרוטונין – SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitor.

תרופה אנטי חרדתית ואנטי דיכאונית מסוג זה יכולה להינתן במירשם פסיכיאטר או רופא משפחה. הפסיכיאטר מסוגל לעמוד באופן יותר מקצועי ועמוק על מצבו הנפשי של המטופל ולהבין בדיוק איזה טיפול תרופתי מתאים לו ובאיזה מינון. בעת ייעוץ פסיכיאטרי ניתן להסביר בפירוט מקצועי מהן תופעות הלוואי המצופות וכיצד ניתן להתמודד עימן, כמו כן מסוגל הפסיכיאטר להעריך ולהמליץ על טיפולים פסיכולוגיים שונים במידת הצורך, כגון טיפול CBT קצר מועד וטיפול פסיכודינמי.

לאיזה טיפול משמשת התרופה?

ציפרלקס היא תרופה ממשפחת נוגדי הדיכאון (SSRI). היא מאושרת על ידי ה-FDA האמריקאי ומשרד הבריאות בישראל, ומוכרת לשימוש בתור טיפול תרופתי לדיכאון, הפרעת חרדה מוכללת GAD – General Anxiety Disorder, חרדה חברתית והתקפי חרדה.

מעוניינים שנצור קשר?

ד"ר שירה כהן - פסיכיאטרית מומחית

ד"ר שירה כהן

פסיכיאטרית מומחית

ד"ר שירה כהן היא פסיכיאטרית מומחית ופסיכותרפיסטית. ביכולתה לאבחן את הצורך של המטופל ולראות האם הפתרון הנכון עבורו הוא טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי או טיפול משולב, וללוותו בתהליך על מנת להקל על הקושי בו הוא מצוי.

צפו: הפסיכולוג איתמר פסקל מסביר על הטיפול בציפרלקס

יעילות התרופה ציפרלקס

טיפול תרופתי אנטי דיכאוני מסוג SSRI נחשב בקרב פסיכיאטרים כיעיל לטיפול בדיכאון וחרדה. מבין התרופות השייכות לקבוצת ה-SSRI הנמצאות כיום בשוק התרופות הפסיכיאטריות, לאסציטלופרם (ציפרלקס) יש את הרגישות הגבוהה ביותר לסרוטונין הנמצא במוח האדם.

לציפרלקס הסלקטיביות הגבוהה ביותר לעיכוב הקליטה החוזרת של סרוטונין מבין כל התרופות בקבוצה זו. החומרה ושכיחות של התופעות לוואי בציפרלקס פחותה לעומת תרופות SSRI אחרות, דבר התורם לשימוש הפופולרי בתרופה.

ציפרלקס כטיפול תרופתי אנטי דיכאוני

נושא הטיפול התרופתי בדיכאון הוא אחד הנושאים הנחקרים ביותר בתחום הפסיכיאטריה. אחד הממצאים המעניינים שנמצא הוא שבתפקוד המוח של אנשים הסובלים מדיכאון נמצאה ירידה משמעותית בכמות הנוירוטרנסמיטור הקרוי סרטונין באיזורים מסויימים במוח ובמיוחד בכאלו הקשורים לרגש. לפיכך, טיפולים תרופתיים אנטי דיכאוניים מנסים להגביר את כמות הסרטונין הנמצא בסינפסות שבין תאי המוח.

בעבר תרופות פסיכיאטריות ביצעו זאת באמצעות ייצור יתר של סרטונין והעצמת תפקוד הקולטנים של הסרטונין. הבעייתיות המרכזית של אותן תרופות הייתה שהן לא היו מדויקות וספציפיות לסרטונין והשפעתן היתה רחבה מדיי וייצרה תופעות לוואי שונות שפגעו בתפקוד המטופלים. כמו כן, שימוש יתר בתרופה במינונים גבוהים הייתה יכולה ליצור נזק ממשי ואף מוות במקרה של אובדנות. התרופות מהדור החדש כדוגמת ציפרלקס בנויות כך שאינן קטלניות במינון גבוה ולא ניתן לבצע באמצעותן אקט אובדני.

מהן תופעות הלוואי הנפוצות של ציפרלקס?

לציפרלקס תופעות לוואי שדומות לאלו של תרופות אחרות מקבוצת ה-SSRI. התרופה עלולה לעורר תופעות לוואי מגוונות, השכיחות מביניהן: כאבי ראש, ישנוניות, בחילות, שלשולים, שינויים במחזור החודשי, יובש בפה, הזעה, ירידה בחשק המיני ועוד.

עם זאת, התרופה נחשבת ידידותית יחסית לתרופות נוגדות דיכאון אחרות, ולרוב תופעות הלוואי לא יבואו לידי ביטוי בצורה חריפה. במחקר גדול שנעשה על ידי ה-FDA בארה"ב, נמצאו תופעות לוואי רק אצל 20% מאלו שנוטלים את התרופה (נבדקו מטופלים שנטלו מינון מלא).

כמו כן נמצא שתופעות הלוואי המדוברות מאפיינות בדרך כלל את התקופה ההתחלתית של נטילת התרופה (שבועיים ראשונים). יש לקחת בחשבון כי לעיתים לוקח מספר שבועות עד שפעילות התרופה מורגשת. רק אחרי מספר חודשים ניתן להעריך באופן שקול האם התרופה יעילה ואכן עוזרת לדיכאון ו\או לחרדה.

מהו המינון המומלץ?

המינון המומלץ ייקבע לפי הנחיות הפסיכיאטר ובאישורו בלבד. חשוב לציין שהתרופה מתחילה להשפיע רק כשבועיים לאחר מועד הנטילה הראשוני.

מעוניינים שנצור קשר?

הפסקת הטיפול בציפרלקס - איך לעשות את זה נכון?

ההמלצה על הפסקת הטיפול בציפרלקס נעשית על ידי הרופא המטפל בלבד, כפי שנעשתה עם תחילת נטילת התרופה. רצוי שהפסקת התרופה תתבצע בפיקוח הרופא המטפל, תוך הבנה כי מדובר בתהליך שיש להיות ערוכים ומוכנים לו.

ההמלצה על הפסקת הטיפול בציפרלקס יכולה לנבוע עקב שיפור במצבו של המטופל, שמרגיש מחוזק יותר נפשית, מצב רוחו משתפר והוא מוכן להתמודד עם אתגרים רגשיים שונים ללא תרופות. סיבה נוספת להפסקת הטיפול היא חוסר התאמה של התרופה למטופל, לדוגמה תופעות לוואי מציקות. בשני המצבים הפסקת הטיפול התרופתי בציפרלקס חייבת להיעשות על פי ההנחיות של הרופא המטפל.

הפסקת הטיפול ללא ליווי עלולה ליצור תסמינים הדומים לתסמיני גמילה

לרוב, תהיה ההמלצה להפחית את השימוש בתרופה בהדרגתיות ובמרווחים קבועים. במידה והפסקת התרופה נעשית באופן שאינו הדרגתי עלולים להופיע תסמינים המזכירים באופיים תסמיני גמילה. הגוף, הרגיל לקבל את התרופה במינון ובאופן קבועים, חווה מעין גמילה מהחומר הפעיל בתרופה. הוא מתרגם גמילה זו בסימפטומים שונים כגון תשישות, סחרחורת, כאבי בטן, בחילה ואיש שקט.

כשתהליך ההפסקה מציפרלקס נעשה בליווי ובפיקוח צמוד של הרופא המטפל, או גורם טיפולי מקצועי אחר, ההתמודדות עם התסמינים היא קלה יותר, כאשר המטופל מוכן וערוך לסימפטומים ומבין מהיכן הם נובעים. הגוף, כאמור מחפש איזון מחדש, ללא הציפרלקס.

איך להפסיק את הטיפול בציפרלקס בהצלחה?

המפתח להפסקה נכונה של התרופה הוא ליווי מקצועי, יחד עם מחויבות לתהליך. יש להיות במעקב צמוד של הרופא המטפל, לדווח על תסמינים שונים, לציין מצבים בהם קיים קושי ולקבל תמיכה רגשית שוטפת.

תמיכה וליווי לכל אורך הדרך

צוות מכון תל אביב לפסיכותרפיה מספק ליווי רגשי מקצועי באמצעות מטפלים מקצועיים ומוסמכים. הצוות הטיפולי מכיר היטב את תהליך התחלת וסיום נטילת התרופה.

כל המובא במאמר זה אינו בא להחליף ייעוץ רפואי או פסיכיאטרי מקצועי. יש להתייעץ ברופא המטפל!

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר