רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
תרופות פסיכיאטריות
פריזמה (פרוזאק) – תרופה אנטי דיכאונית

פריזמה (פרוזאק) – תרופה אנטי דיכאונית

פריזמה היא השם הגנרי לתרופה אנטי דיכאונית בשם פלואוקסטין Fluoexetine (מוכרת גם בשמות מסחריים אחרים – פרוזאק ופלוטין). תרופה זו היא חלק מקבוצת תרופות אנטי דיכאוניות מסוג SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitor מעכבי קליטה חוזרת של סרוטונין במוח. היא משמשת בעיקר לטיפול בדיכאון, התקפי חרדה, הפרעת OCD, הפרעות אכילה וחרדות חברתיות.

מדובר בתרופות חדשות יחסית, הנוגדות דיכאון וחלקן גם פועלות כנוגדות חרדה והתקפי חרדה. דרך הפעולה של תרופה זו כוללת עיכוב של הקליטה החוזרת של המוליך העצבי הנקרא סרוטונין Serotonin, כמו כן הוא גורם להעלאת ריכוז רמת הסרוטונין במרחב הסינפסי (סינפסה היא מרווח קטנטן בין תאי העצב במוח).

מתי תרופת פריזמה – פרוזאק מתחילה לפעול?

תחילת ההשפעה של התרופה לוקחת זמן, לעיתים מספר שבועות – בדרך כלל סביב 3 שבועות עד שההשפעה מורגשת באופן ברור. ההשפעה לוקחת זמן משום שתהליך קליטת הסרוטונין והצטברות שלו לכדי כמות מספקת אורכת זמן.

על פי דיווחי מטופלים, מהירות ההשפעה של התרופה משתנה מאדם לאדם בהתאם לרגישותו ולהתאמתו לתרופה. ישנם אנשים שירגישו שינוי והשפעה תוך פרק זמן קצר יותר, אף לעיתים תוך מספר ימים.

מעוניינים שנצור קשר?

למה משמשת התרופה ולמי היא מיועדת?

פריזמה מיועדת בעיקר לטיפול בדיכאון, טיפול בהתקפי חרדה, טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית OCD, טיפול בהפרעות אכילה מסוג בולימיה ופוביה חברתית. לרוב פסיכיאטרים רושמים תרופה זו כקו ראשון לטיפול אנטי דיכאוני, מכיוון שהיא נמצאה יעילה לטיפול בדיכאון. כמו כן תרופה זו נפוצה לשימוש בהתקפי חרדה וזאת על פי שיקול דעת הפסיכיאטר המטפל.

מינון לשימוש בפריזמה

התרופה קיימת בכדור במינון 20 מ"ג, כאשר השימוש נע במינון בין 20 מ"ג ל-60 מ"ג ביום והמינון הממוצע הוא 40 מ"ג (ניתן לחצות את הכדור לשניים כך שניתן לקחת גם מינון של 10 או 30 מ"ג). נהוג לקחת את התרופה בהתאם לנוחות המטופל – כלומר אם התרופה מעוררת, מומלץ ליטול אותה בבוקר, ובמידה והתרופה גורמת לישנוניות או ירידת מתח ופעילות כללית מומלץ לקחת אותה לפני השינה. יש ליטול את התרופה לאחר האוכל.

בכל מקרה של שינוי מינון או שינוי כלשהו יש להיוועץ עם הרופא המטפל (כל הרשום בדף זה אינו מהווה חלופה לייעוץ רפואי מקצועי).

יש לשים לב שלעיתים ההשפעה על הסימפטומים של דיכאון לוקחת זמן מעבר ל 3-4 שבועות ויש להתאזר בסבלנות עד לקבלת ההשפעה הרצויה.

תופעות לוואי בשימוש בתרופה

תופעות הלוואי של תרופת הפריזמה / פרוזאק מתחלקות לכמה תתי תחומים. תרופה זו נחשבת לבטוחה יחסית לשימוש עם מעט תופעות לוואי, כאשר רוב תופעות הלוואי לרוב נעלמות לאחר מספר ימים.

  • ישנוניות ועייפות – במידה ואתם חשים עייפות או תשישות מסויימת מעבר לרגיל, מומלץ ליטול את התרופה לקראת השינה ולא בבוקר. כמו כן מומלץ לא לנהוג בזמנים בהם קיימת ישנוניות ועייפות מסוג זה. תופעת לוואי זו לרוב חולפת לאחר מספר ימים.
  • מערכת העיכול – בחילה, הקאה, שלשולים – לרוב תופעות לוואי אלו לא מופיעות או שמופיעות בצורה קלה יותר של כאבי בטן או מיחושים קלים בבטן. לרוב תופעת לוואי זו חולפת לאחר מספר ימים.
  • כאבי ראש, סחרחורות – לרוב תופעת לוואי זו חולפת. במידה ולא, יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
  • חוסר תיאבון – יש לזכור כי תופעת לוואי זו היא חלק מהסימפטומים של דיכאון (מטופלים בנוגדי דיכאון שסובלים מהשמנת יתר לרוב מעוניינים בתרופה זו עקב תופעת לוואי זו).
  • קשיים במיניות אצל גברים ונשים – שפיכה מאוחרת או אי שפיכה אצל גברים (לרוב הגברים לא מופיעה תופעה זו), ואצל נשים ירידה בחשק המיני וקושי להגיע לאורגזמה.

בכל שאלה ונושא הקשור לתופעות לוואי יש להיוועץ עם הרופא המטפל, כל הרשום בדף זה אינו מהווה חלופה לייעוץ רפואי מקצועי.

פרוזאק, פלוטין ופריזמה הן כאמור תרופות יחסית בטוחות ונפוצות, ותופעות הלוואי לרוב קלות וחולפות תוך מספר ימים או עד שבועיים. לרוב פסיכיאטרים מול מכלול השיקולים ממליצים להמשיך בנטילת התרופה ולהמתין לתחילת השפעתה ושתופעות הלוואי יחלפו.

הערות ואזהרות לשימוש בפרוזאק או פריזמה

  • חל איסור על שתיית אלכוהול בעת נטילת התרופה שכן קיימת פעולת התרופה על הכבד.
  • תרופת נרדיל אסורה בזמן נטילת התרופה.
  • יש להיוועץ עם הרופא המטפל במידה ונוטלים תרופות נוגדות קרישה, מורידות לחץ דם או קומדין.
  • נשים בהריון או מניקות – יש להיוועץ עם הרופא המטפל טרם נטילת התרופה.
  • מטופלים החולים במחלת האפילפסיה – עליהם להיוועץ עם הרופא המטפל.

טיפול פסיכיאטרי במכון תל אביב לפסיכותרפיה

במכון נמצאים מספר פסיכיאטרים מנוסים אשר יכולים ללוות אתכם בנטילת התרופה ופגישות מעקב. חשוב לבצע אבחון וייעוץ מתאימים על מנת להתמודד בצורה הטובה ביותר עם הקשיים הנפשיים הרלוונטיים. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר