רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול בילדים
פסיכיאטר ילדים

פסיכיאטר ילדים

טיפול בילדים

אם הומלץ לכם להיפגש עם פסיכיאטר ילדים למטרת אבחון, ייעוץ או טיפול, אל תהססו לקראת המהלך, לאבחנתו של פסיכיאטר הילדים עשויה להיות משמעות רבה בעזרה לילדכם!

בשנים האחרונות יותר ויותר הורים וילדים נעזרים בפסיכיאטר ילדים על מנת להבין את הצדדים הביולוגיים והנוירולוגיים של בעיות וקשיים שונים. כתוצאה מכך תחום פסיכיאטריית הילדים הפך לחלק אינטרגלי בנתינת מענה לקשיים שכיחים אצל ילדים.

במכון תל אביב לפסיכותרפיה עובדים במשולב פסיכולוגים ופסיכיאטרים המתמחים במתן טיפול לילדים. אתם מוזמנים לפנות אלינו לשיחה עם מנהל המכון על מנת להבין האם פגישה עם פסיכיאטר הילדים שלנו יכולה להועיל במקרה שלכם.

בטיפול בילדים הזקוקים לייעוץ פסיכיאטרי אנו שמים חשיבות רבה לקבלת מענה מהיר ללא דיחוי, ולכן המפגשים עם הפסיכיאטר נקבעים לטווח זמן קרוב, ובמידת הצורך נעשית חשיבה משותפת עם מנהל המכון או אנשי צוות אחרים לגבי העזרה הנדרשת.

מעוניינים שנצור קשר?

מהי תרומתו הייחודית של הטיפול הפסיכיאטרי לילדים ולנוער?

הפסיכיאטר הוא חלק ממעטפת טיפולית שנרקמת סביב ילד עם קושי, ובהרבה מקרים הטיפול הפסיכיאטרי מועיל ומשפר את איכות החיים של הילד. חשוב לפנות לייעוץ כאשר ההתמודדות עם הקושי באמצעים אחרים לא הועילה, ורוצים להבין לעומק את הקושי או להיתמך בטיפול תרופתי.

פסיכיאטר ילדים הוא רופא שעשה את ההתמחות הרפואית שלו בפסיכיאטריה של ילדים. תחום זה משלב את תחום רפואת הילדים ותחום הנפש. הפסיכיאטר מתבונן בבעיות וקשיים שיש לילדים במשקפיים רפואיות, מנסה לאתר את הרקע הגנטי לקשיים, את הכשלים של מערכות הגוף והמח שמייצרים או תומכים בקושי, ונותן זווית ראייה מאוד חשובה לחלק מהאתגרים עמם מתמודדים ילדים.

צפו: החשיבות בטיפול פסיכיאטרי לילדים, ומהם הסימנים שדורשים תשומת לב?

התחומים בהם עוסק הטיפול בילדים

פסיכיאטר ילדים עוסק באבחון ובטיפול בתחומים המקשרים בין גוף, נפש והתנהגות, מחבר את הידע הרפואי עם הידע הפסיכולוגי ומאפשר הבנה עמוקה יותר של קשיים והתנהגויות שאנו רואים אצל ילדים.

הוא עוסק במצבים של הפרעות נפשיות אצל ילדים כגון:

 • הפרעות מצב רוח
 • הפרעות פסיכוטיות
 • הפרעות הסתגלות
 • הפרעות אכילה
 • הפרעות דיסיוציאטיביות
 • הפרעות חרדה
 • טראומות

וכן באבחון וטיפול בהפרעות התפתחותיות כגון:

 • בעיות קשב וריכוז
 • אוטיזם
 • בעיות תקשורת

מתי מומלץ לפנות לאבחון וטיפול אצל פסיכיאטר ילדים?

ישנן מספר סיבות לפנות לפסיכיאטר ילדים:

 • אבחון על ידי פסיכיאטר ילדים: הפסיכיאטר מאבחן מגוון של מחלות ילדים והפרעות נפשיות אצל ילדים. לאבחון בדרך כלל מגיעים בהמלצת רופא המשפחה, הפסיכולוג המטפל או המסגרת החינוכית.
 • התלבטות לגבי טיפול תרופתי: ילדים שנמצאים בטיפול פסיכותרפי לעיתים משלבים טיפול תרופתי תומך. הפסיכיאטר יכול לתת את הדעת לגבי יכולת הטיפול התרופתי לתמוך בילד ביעילות ולקדם אותו. לרוב פונים לטיפול תרופתי לאחר שלא צלחו דרכים אחרות לעזור, אך לא תמיד, יש מקרים בהם טיפול תרופתי הוא העזרה הראשונה שהילד מקבל – תלוי במקרה.
 • קבלת חוות דעת: פסיכיאטר ילדים יכול לתת חוות דעת קבילה עבור ארגונים ומוסדות המדינה במטרה לקבל קצבה, לקבל תמיכה, חוות דעת לבית משפט, או כל אישור אחר שנדרש.
 • התייעצות: לעיתים פונים לפסיכיאטר רק על מנת להתייעץ ולהבין יותר לעומק את הקושי עימו מתמודד הילד, הוא מאפשר זווית ראייה נוספת שיכולה להעמיק את ההבנה שלכם את ילדכם.

התייעצות עם פסיכיאטר ילדים אינה קשורה רק בטיפול תרופתי! בהרבה מהמקרים הפסיכיאטר עצמו שולל את האפשרות של תמיכה תרופתית מסיבות שונות. במפגש עימו תוכלו לחשוב יחד על שיקולי הדעת בתמיכה תרופתית עבור ילדיכם.

אל תחששו לפנות לטיפול!

פסיכיאטרים הם חלק בלתי נפרד מצוותים רב מקצועיים שנותנים מעטפת תמיכה לילדים על קשת הקשיים שקיימים. פסיכאטרים עובדים במערכות חינוך, במכונים מקצועיים לילדים ובקופות חולים.

לרוב אנו פוגשים שתי נקודות מבט הוריות נפוצות. האחת היא נקודת המבט שחוששת מאוד מכל הקשור לאבחון, לתיוג, ולמתן תרופות פסיכיאטריות לילדים, והשנייה היא זו שדווקא מאמינה כי תרופה תוכל מאוד לעזור ונותנת ביטחון ותקווה להמשך.

הפסיכיאטר עצמו אינו מונע מהשקפת עולם בהחלטותיו ושיקול דעתו קשור בהבנת הסיטואצייה, הבנת הקושי עימו הילד מתמודד ורמת החומרה שלו, איכות החיים בו חי הילד, הבנת מאפייניו והתנהגותו ומכאן המלצותיו.

בכל מקרה ההחלטה היא בידכם, ההורים. אתם מחליטים האם לערוך אבחון, האם לשלב טיפול תרופתי והאם להשתמש בחוות הדעת שקיבלתם. המפגש עם פסיכיאטר הילדים הוא דיסקרטי ומחויייב בסודיות רפואית.

עבודה בצוות רב מקצועי

במכון תל אביב לפסיכותרפיה אנו מאמינים כי עבודת צוות סביב הילד נותנת את המענה המדוייק יותר, ולכן במכון עובדים פסיכולוגים ופסיכיאטרים יחד!

משמעות הדבר היא שילד שמטופל במכון בטיפול פסיכותרפיה וזקוק להערכה של פסיכיאטר, יוכל לפגוש את פסיכיאטר הילדים במכון באופן פרטי. הפסיכולוג והפסיכיאטר יוכלו להתייעץ ולדון בשיקולי הדעת יחד אם צריך, על מנת לתת המלצה להורים. בחלק מהמקרים הדבר נעשה באופן הפוך, ילד שמגיע לאבחון אצל פסיכיאטר ילדים יוכל לפנות לאחר מכן לטיפול פסיכותרפי או טיפול באומנויות על פי המלצת הפסיכיאטר. עבודת צוות רב מקצועית בשיתוף עם ההורים היא הדרך הנכונה לתמוך בילדים ולשים אותם במרכז.

אתם מוזמנים לפנות אלינו ולספר את הקושי עימו אתם מתמודדים. בשיחה עם איתמר פסקל, מנהל המכון, הוא יוכל להתרשם האם יש צורך בפסיכיאטר ילדים ולקשר אתכם עימו.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר