רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים מקצועיים
פסיכולוגית קלינית לילדים

פסיכולוגית קלינית לילדים

טיפול פסיכולוגי בילדים

מתי מומלץ לפנות לעזרת פסיכולוגית ילדים?

האם אתם חשים שינוי בהתנהגות השגרתית של ילדכם? האם מצב הרוח של בתכם או בנכם שונה מהרגיל? האם ילדכם חווה התפרצויות של זעם, כעס, עצב או רצון להתבודד ולהסתגר? האם הוא מדווח על קושי חברתי, או שחל שינוי במעמד החברתי שלו בכתה, בבית הספר או בחוג החברים הקרובים? אלו הם מגוון מצבים שמעידים כי יתכן שילדכם חווה קושי רגשי משמעותי.

אם אתם מזהים אותות של מצוקה אצל ילדכם, מומלץ ליצור איתנו קשר על מנת שנתאים לכם פסיכולוג או פסיכולוגית ילדים מקצועיים ומוסמכים מהצוות שלנו.

מעוניינים שנצור קשר?

האם יש סימני אזהרה שדורשים התערבות פסיכולוגית?

לעתים הקושי והבעיות מזדחלים לאטם, ואנחנו שמים לב רק כאשר הם מצטברים לכדי מועקה בולטת ומוחשית. כך למשל, יתכן ששמתם לב שבתכם סובלת ממצבי רוח משתנים, עצבות ונטייה לדכדוך. יכול להיות שמדובר בעצבות שנמשכת כבר תקופה ארוכה, אך כעת היא גם משפיעה על הרצון לאכול, החשק לפגוש חברות או לבלות עם בני המשפחה. אם התופעה אינה חולפת, ואף מעמיקה ואתם מזהים סימנים של דיכאון אצל ילדכם, כדאי לפנות אלינו לקבלת טיפול מקצועי.

יתכן שבנכם מבלה זמן רב בחדרו, ללא רצון לפגוש חברים, לצאת מן הבית לחוג שאהב בעבר, או לבלות. הוא ממעט לשתף אתכם בנעשה, ואינו מתראה עם חבריו הטובים. יכול להיות שהבחנתם שילדכם סובל מירידה בלימודים, אינו משקיע ואינו מעוניין להתאמץ. כל אלו הן נורות אזהרה – סימנים לכך שיתכן והוא סובל מקושי, מועקה או אתגר שמלווה אותו, וכאשר הן נדלקות ומופיעות – מומלץ להעזר בפסיכולוגית ילדים.

במקרים אחרים, מופיעה בעיה אקוטית, שדורשת מענה טיפולי מידי ומקצועי, למשל בתגובה לגירושין, בעקבות משבר בבית, עקב אובדן של בן משפחה קרוב – סבא, סבתא או הורה, לאחר חשיפה למצב טראומטי ועוד.

באילו תחומים פסיכולוגית לילדים יכולה לסייע?

פסיכולוגית ילדים יכולה לסייע במקרים של מצוקה כלשהי, דכדוך, קושי, חוסר נחת או משבר. המצוקה והקושי יכולים להיות על רקע אירוע מובחן כלשהו, כדוגמת גירושי ההורים או אירוע פטירה במשפחה, או להופיע לאורך זמן. גם במקרים בהם אתם חשים שינוי במצב הרוח, ירידה פתאומית או ממושכת בלימודים, קושי בולט בהתארגנות, מצוקה חברתית, נטייה למופנמות או הסתגרות, חרדה או בעיות בתקשורת עם בני קבוצת השווים או בתוך המשפחה – אנו מציעים לכם לפנות אלינו לטיפול מקצועי.

איך מתבצע הטיפול?

פסיכולוגית קלינית לילדים מציעה טיפול נפשי רגשי, שמותאם באופיו ובתכניו לגיל הילד ולרמת בשלותו. הטיפול מתחיל בדרך כלל בפגישת תשאול ראשונית. טיפול בילדים צעירים נערך פעמים רבות בשילוב אמצעים שונים, כמו טיפול במשחק. משחק הוא חלק בלתי נפרד מעולמם של ילדים, ובטיפול הוא מהווה תווך מרכזי, שדרכו מכיר המטופל את המרחב הנפשי של הילד, ויכול לשהות איתו בו, להבין את רגשותיו, מצוקותיו ורצונותיו, ולסייע לו להתמודד, להכיר מנעד של רגשות ואפשרויות, ולצמוח.

הטיפול הפסיכולוגי לילדים כולל פגישות פרטניות של הפסיכולוגית עם הילד, ופגישות עם ההורים לצורך הדרכת ההורים. ההדרכה להורים נערכת מפעם לפעם, בתדירות שנקבעת מראש, ומשמשת כמרחב לעדכון, ייעוץ והדרכה, כמו גם בחינה של מצב הילד במסגרות השונות מחוץ לטיפול – המסגרת החינוכית, המשפחתית, פעילויות הפנאי וקבוצת השווים.

טיפול במשחק אצל פסיכולוגית ילדים

אתם מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ והתאמת תכנית טיפולית מיטבית לבתכם/בנכם.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו