רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
תרופות פסיכיאטריות
סרנדה Serenada – תרופה נוגדת דיכאון וחרדה

סרנדה Serenada – תרופה נוגדת דיכאון וחרדה

סרנדה היא תרופה אנטי חרדתית ואנטי דיכאונית ממשפחת תרופות SSRI מעכבות קליטה חוזרת של המוליך העצבי סרוטונין בסינפסות במוח.

מדובר בתרופה ששמה סרטרלין Sertraline המופצת בארץ בשמה המסחרי סרנדה Serenada. תרופה זו משמשת לטיפול בדיכאון, התקפי פאניקה, חרדה חברתית ו-GAD – הפרעת חרדה מוכללת General Anxiety Disorder. תרופת הסרטלין משווקת בארץ גם בשם לוסטרל.

תרופה זו נחשבת כטובה ויעילה לטיפול בחרדה ודיכאון, תופעות הלוואי יחסית מעטות ורובן חולפות, כך שפסיכיאטרים ורופאי משפחה ממליצים על תרופה זו כחלק מתרופות SSRI אחרות כגון ציפרלקס, זולופט ופרוזאק.

מעוניינים שנצור קשר?

המינון ואופן השימוש בתרופת סרנדה

התרופה קיימת בטבליות של 50 ו-100 מ"ג. מינון ראשוני הינו 25 מ"ג (בדרך כלל מתאים לטיפול בחרדה) ומינון של 50 מ"ג (בדרך כלל לטיפול בדיכאון). מינון מקסימלי הינו 200 מ"ג.

יש להמתין מספר שבועות עד להשפעה מקסימלית וברורה של התרופה. ישנם אנשים שיחושו שינוי תוך מספר ימים או תוך שבוע-שבועיים, וישנם כאלו שיחושו שינוי רק לאחר 4-5 שבועות. מומלץ להמתין בסבלנות לקבלת אפקט רצוי. יש  להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי כל שינוי במינון של התרופה.

הוראות ואיסורים בנטילת סרנדה

 • יש ליטול את התרופה לפני או אחרי הארוחה – כלומר לא על בטן ריקה.
 • יש להימנע משתייה של מיץ אשכוליות ומאכילה של אשכוליות (באשכוליות קיים כימיקל צמחי הקרוי פורנוקומרין המעכב אנזימים האחראים לפירוק התרופה בגוף).
 • כאמור אין לעשות שינוי מינון או הפסקת תרופה ללא הוראת הרופא המטפל.
 • בעת הפסקת השימוש בתרופה יש לעשות זאת באופן הדרגתי על מנת למנוע הופעת סינדרום ״גמילה״.
 • קיימת אזהרה לשימוש התרופה יחד עם אלכוהול וסמים.
 • אין להשתמש בתרופה בשילוב פימוזיד או תרופות MAO כגון פנלזין ולינזוליד.
 • מי שסובל ממחלות כבד למיניהם – להיוועץ עם הרופא המטפל, תרופה זו משפיעה על הכבד.
 • חולי הפרעות קצב – יש להיוועץ עם הרופא המטפל.
 • חולי אפילפסיה (התרופה עלולה לגרום עבורם לפרכוסים) – יש להיוועץ עם הרופא המטפל.

התרופה מותרת בזמן הריון והנקה – ניתן ליטול את התרופה הן בזמן הריון והן בזמן הנקה, בכפוף ליעוץ עם הרופא המטפל ומעקב על בסיס קבוע. בעת הגעה ללידה יש לציין כי היולדת נוטלת את התרופה. נמצא במחקרים שמידה מועטה מאוד של חומר (ביחס לתרופות אחרות) עוברת דרך השלייה לעובר, וכך גם לחלב אם בהנקה.

תופעות לוואי בשימוש בסרנדה

תופעות הלוואי של תרופת הסרנדה מעטות יחסית. תרופה זו נחשבת לבטוחה יחסית לשימוש, ואצל רוב המטופלים מרבית תופעות הלוואי חולפות לאחר מספר ימים.

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן:

 • כאבי ראש
 • עייפות וישנוניות (מומלץ לא לנהוג בזמן זה)
 • בחילות ומיחושי בטן
 • נדודי שינה
 • תחושת יובש בפה

תופעות לוואי פחות נפוצות הן רעד, הזעה, הפרעות בראייה, סחרחורת והפרעות בתחום המיני כגון גמירה מאוחרת אצל גברים וקושי להגיע לאורגזמה אצל נשים, וכמו כן הפרעות במתן שתן. כאשר תופעות אלו מופיעות ולא חולפות תוך מספר ימים יש להיוועץ עם הרופא המטפל.

לרוב רצוי להתאזר בסבלנות ולהמתין שתופעות הלוואי יחלפו. יש להבין כי על הגוף ובמיוחד המוח להתרגל לכדור, לפיכך מתחילים במינון נמוך ולאט לאט מוסיפים מינון במידת הצורך ועל פחי הוראות הרופא המטפל.

יש לציין כי השימוש בתרופה לבני פחות מבני 25 עלול לגרום להופעה של מחשבות אובדניות במיוחד בתחילת הטיפול עד להשפעה מלאה של התרופה. יש לשים לב לכך ולתת תשומת לב מתאימה לנושא ולדווח לרופא המטפל במידה וקיים שינוי רגשי או התנהגותי של המטופל הנוטל את התרופה.

שילוב טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי

אנו ממליצים בחום לשלב בין השניים, מחקרים רבים שנעשו בנושא הוכיחו כי השילוב בין טיפול תרופתי לטיפול פסיכולוגי נותנים את האפקט הטוב ביותר לאדם הסובל מחרדות למיניהן או דיכאון לכל סוגיו.

טיפול בחרדה נעשה באמצעות טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי המספק ידע וכלים להתמודדות טובה יותר עם החרדה. חרדה הינה למעשה תלוית תפיסה ומחשבה ועבודה על נושאים אלו כמו גם על נושאים התנהגותיים עשויים לתת את התוצאה הרצויה.

טיפול תרופתי באמצעות תרופת הסרנדה עשוי לתת הרגעה מסוימת וירידה של מינון, תדירות ועוצמת החרדות, אך טיפול תרופתי אינו נוגע בתוכן, לפיכך שילוב בין השניים עשוי להיות יעיל ביותר.

טיפול פסיכיאטרי – מתן מרשם לתרופת סרנדה

במכון תל-אביב לפסיכותרפיה ישנם מספר פסיכיאטרים בעלי ניסיון רב בתחומי דיכאון וחרדה ומתן טיפולים תרופתיים בנושאים אלו. בפגישה הראשונה יבוצע בירור מעמיק במה מדובר, מהם הסימפטומים, ההיסטוריה הנפשית והרפואית וכן הלאה, וכל זאת על מנת לקבל תמונה רחבה ומדוייקת ככל הניתן על מנת להתאים את התרופה המתאימה. לאחר תקופה (של חודש או יותר) מומלץ לערוך פגישת מעקב לבירור ההשפעה של התרופה וקבלת ההשפעה הרצויה.

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים גם בנושא ייעוץ פסיכיאטרי וגם בנושא טיפול נפשי.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר