רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
תרופות פסיכיאטריות
סרוקסט (פאקסט) לטיפול בדיכאון וחרדה

סרוקסט (פאקסט) לטיפול בדיכאון וחרדה

סרוקסט (Seroxat) הוא שמה המסחרי של תרופת הפרוקסטין (Paroxetine) המיועדת לטיפול באנשים הסובלים מדיכאון, התקפי חרדה ולעיתים גם מ"הפרעה טורדנית כפייתית" (OCD). אופן פעולתה יעיל ומהיר יחסית ורבים מדווחים על מיעוט תופעות לוואי בעת השימוש בה.

תרופת הסרוקסט יצאה לשוק בשנת 1992 והיא חלק ממשפחת תרופות SSRI נוגדות דיכאון הכוללות גם את הציפרלקס, פרוזק ורסיטל. התרופה מאושרת לשימוש על ידי ה-FDA האמריקאי ומשרד הבריאות הישראלי. שמה החלופי של התרופה בישראל הוא פאקסט – Paxxet.

עקרון הפעולה של סרוקסט מבוסס על מנגנון עיכוב קליטה חוזרת של סרוטונין, במרכזו עומדת העלאת ריכוזו של החומר הכימי במוח לצורך התמודדות עם הפרעות דכאוניות ומצבי חרדה שונים.

לצד השפעותיו הפיזיולוגיות, לסרוטונין תפקיד מרכזי בגירוי מערכת העצבים, כאשר רמה נמוכה שלו היא המפתח להתפתחותן של תחושות דיכאון, עצב, נטייה למצבי רוח משתנים וגם הפרעות שינה ואכילה.

סרוקסט נכללת בסל הבריאות והיא ניתנת על פי מרשם רופא בהמלצת פסיכיאטר במינונים התחלתיים משתנים. לצד מתן תרופות, טיפול מקיף ויעיל יכלול בתוכו גם ליווי פסיכולוגי לטיפול בדיכאון בהתאמה אישית לכל אדם.

מעוניינים שנצור קשר?

מה היתרונות לשימוש בסרוקסט?

בעבר נהוג היה השימוש בתרופות נוגדות דיכאון מסוג TCA – TriCyclic Antidepressant, אולם השימוש בהן פחת משמעותית עם כניסת תרופות ה-SSRI, ובתוכן גם תרופת הסרוקסט. הסיבות העיקריות לכך הן היתרונות של תרופות אלו ועצם היותן ידידותיות יותר (פחות תופעות לוואי) ואינן מסכנות חיים.

הדבר בא לידי ביטוי בהשפעתה המהירה והספציפית של התרופה אך ורק על רמות הסרוטונין בגוף מבלי לגרום לתופעות לוואי עצביות ותסמינים נפשיים לא רצויים. בשונה מהדור הישן של התרופות, סרוקסט איננה מסכנת חיים ולא מעלה את הסיכון להתאבדות.

כמו כן, התרופה איננה ממכרת והשפעתה החיובית מורגשת כבר לאחר חודש.

מי רשאי לקחת סרוקסט, באילו מינונים ומתי?

התרופה מאושרת לשימוש עבור בוגרים מעל גיל 18 בהמלצת פסיכיאטר ומתן מרשם מרופא המשפחה. עם זאת, חשוב מאוד להיוועץ בגורמים רפואיים מוסמכים במקרים של הריון והנקה (סרוקסט בדרך כלל אינה התרופה המומלצת בעת הריון), רגישות לפרוקסטין, נטילת תרופות פסיכיאטריות אחרות או במידה ואתם סובלים ממחלות לב ולחץ דם גבוה, כליות, כבד, אפילפסיה ועוד.

המינון ההתחלתי המומלץ לסרוקסט הוא 10 מ"ג פעם אחת ביום בשעות הערב. מינון זה עשוי לגדול בהמשך הטיפול בהתאם להמלצות הרופא עד להשגת התוצאות הרצויות.

במידה ונעשה שימוש בתרופה נוזלית ולא בטבליות, המינון המומלץ יופחת בחצי מהרשום לעיל.

אם שוכחים לקחת את התרופה בזמן, אין סיבה לדאגה – פשוט נוטלים אותה ברגע שנזכרים. עם זאת, אסור ליטול את התרופה במינונים כפולים, ובכל מקרה של מנת יתר והופעת תסמינים חמורים יש לפנות לרופא בהקדם.

האם יש תופעות לוואי בטיפול בסרוקסט?

טיפול בסרוקסט עלול לגרום למספר תופעות לוואי עיקריות. עם זאת, מרבית הנוטלים אותה כלל לא מדווחים על תופעות כלשהן, ואם כן – הן בדרך חולפות תוך זמן הסתגלות קצר של מספר ימים.

בין התופעות המוכרות ניתן למנות כאבי ראש, נדודי שינה, שלשולים, חולשה כללית, יובש בפה והזעת יתר, עייפות ועלייה במשקל או השמנה.

במידה ומחליטים להפסיק את השימוש בתרופה מסיבה כזו או אחרת, חשוב מאוד להיוועץ עם רופא, ולהוריד את המינונים בהדרגה כדי למנוע את חזרת הדיכאון ולהפחית תופעות לוואי פיזיות של "תסמונת גמילה".

ליווי פסיכולוגי מקצועי מהווה חלק בלתי נפרד מטיפול נגד דיכאון או חרדה

בין אם מדובר בדיכאון הנגרם כתוצאה ממשבר אישי, או התקפי חרדה, פוסט טראומה או מחשבות אובססיביות וטורדניות, חשוב מאוד להתחיל בטיפול פסיכולוגי במקביל לטיפול תרופתי בסרוקסט.

צוות מכון תל אביב לפסיכותרפיה מציע ליווי נפשי מקצועי לכל אורך תהליך הטיפול התרופתי בדיכאון וגם אחריו.

 

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני. הכתוב במאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי מסודר עם רופא או פסיכיאטר!

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר