רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

סרוקוול

סרוקוול (SEROQUEL) היא תרופה אנטי-פסיכוטית הידועה גם בשם קוואטיאפין Quetiapine ונמצאת בסל התרופות. מדובר בתרופה אטיפיקלית מהדור השלישי שמיועדת לטיפול בסכיזופרניה, התקפים מאניים או התקפים דיכאוניים הקשורים להפרעה דו-קוטבית.

כמו כן, במינונים שונים התרופה עשויה לעזור להפרעות שינה, הפרעות חרדה ועוד. היתרון של התרופה שהיא פועלת ומשפיעה באופן ספציפי ומדוייק עם מיעוט השפעות לא רצויות ותופעות לוואי.

בשונה מתרופות אנטי פסיכוטיות ישנות יותר, סרקוול אינו גורם לפרקינסוניזם – תופעות לוואי הקשורות לתנועה (דיסקנזיה – תנועות לא רצוניות, קישיון, רעד בידיים וברגליים ופגיעה מוטורית). עבור חולי סכיזופרניה התרופה יעילה בעיקר בהפחתת הסימפטומים החיוביים כגון הלוצנציות ומחשבות שווא.

גם תופעת לוואי של עלייה בפרולקטין – הורמון חלב שגורם לייצור חלב ופגיעה בתפקוד המיני, פחות נפוצה בתרופת הסרקוול, ובמידה ותופעת לוואי זו מופיעה, היא נעלמת בדרך כלל מעצמה.

סרוקוול - שאלות ותשובות נפוצות

  • איך להשתמש בתרופה ומה המינון המומלץ?

התרופה מיועדת למבוגרים מעל גיל 18.

היא מגיעה בטבליות בשתי תצורות – תצורה רגילה בשחרור רגיל ובתצורת שחרור מושהה הנקרא סרקוול XR. התצורה בה תינתן התרופה תקבע על ידי הרופא המטפל בהתאם לשיקול דעתו, ההיסטוריה הרפואית-נפשית, האבחנה והתסמינים השונים.

התרופה ניתנת בטבליה שיש לבלוע בשלמותה (אין לכתוש או לחצות), בתדירות של 1-2 פעמים ביום בהתאם להנחיית הרופא המטפל. בטבליות בשחרור רגיל (סרקוואל, קווטיאפין טבע) יש לחלק את המינון ל-2 מנות ביום על פי הנחיות הרופא.

בטבליות בשחרור מושהה (סרקוול XR) המינון ניתן פעם ביום.

מינונים שונים ניתנים על ידי הרופא המטפל לטיפול בסכיזופרניה, מצב מאני בהפרעה דו-קוטבית ומצב דיכאון בהפרעה דו-קוטבית.

במינונים נמוכים (25 מ"ג) ניתן לטפל בהפרעות שינה, במינונים החל מ-300 מ"ג בטיפול בהפרעות פסיכוטיות ודו-קוטביות ויכול להגיע ל 800 מ"ג ואף יותר, וכל זאת בהתאם להוראות הרופא המטפל.

בדרך כלל הטיפול בסרוקוול ניתן במינון הדרגתי, במינון נמוך תחילה ועולה, כך מופחת הסיכוי להופעת תופעות לוואי משמעותיות.

חשוב – בתרופה זו יש להתשמש בהתאם להנחיות הרופא ולבצע את הבדיקות המתאימות, ויש לדווח על תופעות לוואי ולעקוב אחריהן.

  • מתי התרופה מתחילה להשפיע?

תרופת הסרקוול משפיעה בדרך כלל לא באופן מיידי, והשפעתה החיובית יכולה לנוע בין כמה ימים לכמה שבועות.

  • תופעות לוואי בשימוש בסרוקוול

יחסית לדור הישן של התרופות האנטי-פסיכוטיות, לתרופת הסרקוול פחות תופעות לוואי. בדרך כלל תופעות הלוואי של תרופה זו קלות יחסית לתרופות אנטי פסיכוטיות, ונוטות לחלוף לאחר התרגלות לתרופה של מספר שבועות.

תופעות הלוואי הפופולריות הן ישנוניות, ירידה בלחץ דם (עשוי לגרום לסחרחורת בעת קימה, תחושה של כמעט התעלפות ועקב כך נפילות בקרב קשישים).

כמו כן יש לקחת בחשבון, במיוחד אצל צעירים, כי נטילת התרופה עלולה להגביר מחשבות אובדנות ודיכאון, אך עם הזמן תחושה זו עשויה להשתפר באופן מהותי.

תופעות לוואי פחות נפוצות בנטילת סרקוול

עלייה במשקל, פגיעה בכבד (ועלייה ברמת הכולסטרול וטריגליצרידים) וסיכוי מסויים להתפתחות קטרקט (עכירות עדשת העיניים), עלייה ברמת הפרולקטין (הורמון יצור חלב).

האם יש איסורים בנוגע לנטילת התרופה?

  • רצוי לא לנהוג, שכן יש תופעות לוואי נפוצות של טשטוש וישנוניות.
  • על נשים בהריון ומניקות לא ליטול את התרופה, שכן היא עלולה לגרום למומים מולדים בעוברים ופגיעות שונות בהתפתחות התינוק, ומסיבה זו יש להימנע גם בזמן ההנקה שכן היא עוברת גם דרך חלב האם.
  • אין לשתות אלכוהול עם תרופת הסרקוול שכן שילוב תרופה זו עם אלכוהול עלול לדכא את מערכת העצבים המרכזית בגוף באופן משמעותי.
  • אין לשתות מיץ אשכוליות עם תרופה זו.
  • מטופלים אשר עליהם לנקוט במשנה זהירות: חולי לב, סובלים מהתקפי לב, לחץ דם, נטייה להתפתחות קרישי דם ושילוב תקופתי.
  • בכל מקרה ואי ודאות יש להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר