רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים
סימנים מוקדמים לאוטיזם אצל תינוקות

סימנים מוקדמים לאוטיזם אצל תינוקות

אבחון אוטיזם בגיל הרך

סימנים מוקדמים לאוטיזם ניתן לראות כבר בחודשי החיים הראשונים.

במידה והנכם מודאגים כי התינוק שלכם מפתח פערים בתחום התקשורת והקשר תוכלו להיעזר באחד מהשירותים שלנו:

 • הערכה תפקודית התפתחותית: תהליך ההערכה מתייחס לכל תחומי ההתפתחות של התינוק ומאפשרת זיהוי של פערים התפתחותיים ובכללם פערים בתחום התקשורתי וזיהוי סימנים מוקדמים לאוטיזם במידה וקיימים. את ההערכה ניתן לערוך מגיל מספר חודשים.
 • מפגשי טיפול והדרכה: מפגשים שמטרתם לטפל בקשיים התפתחותיים של התינוק ולהדריך את ההורים על ידי מתן כלים מעשיים שיאפשרו להם  לעזור לתינוק שלהם.

מעוניינים שנצור קשר?

מהו אוטיזם ואיך ניתן לזהות אותו כבר בגיל צעיר?

אוטיזם הינו הפרעה נוירו-התפתחותית אשר פוגעת ביכולתו של האדם להיות בקשר ולתקשר עם אחרים. חומרת האוטיזם משתנה מאדם לאדם. טיפול נכון הניתן מייד עם זיהוי הסימנים, מעלה משמעותית את הסיכויי של ילדכם להגיע לתפקוד טוב ובמקרים מסויימים אף להתקרב או להשיג את מסלול ההתפתחות התקין.

איך לזהות סימנים מוקדמים לאוטיזם בגיל הרך או בגיל הינקות?

כבר בגיל מספר חודשים אפשר לבחון את איכותם של פרמטרים רבים בהתפתחות הקשר והתקשורת. תוכלו להיעזר בשאלות הבאות על מנת לבדוק האם עליכם לפנות לעזרה מקצועית:

 • האם לתינוק שלכם יש קושי ביצירת קשר עין?
 • האם לתינוק שלכם יש קושי לנהל אתכם דיאלוג בהשמעת קולות, הבעות פנים ומבטים?
 • האם לתינוק שלכם יש קושי ליזום עימכם קשר ומשחק?
 • האם נראה כי התינוק שלכם מגלה התעניינות גדולה יותר בחפצים מאשר באנשים?
 • האם התינוק שלכם אינו נענה מספיק לקריאה בשמו?
 • האם נראה כי התינוק שלכם לא משתמש בשפה כמצופה לגילו?
 • האם התינוק שלכם מראה התנהגויות כגון: נפנופי ידיים, עסוק בפעולות חזרתיות כגון, סיבוב של חפצים שוב ושוב, סידור חפצים בשורה ועוד.

כל אלו עלולים להדליק נורות אדומות בקשר להתפתחות התקשורתית של התינוק ומחייבים התייחסות.

במידה ואתם מודאגים מהתפתחות הקשר והתקשורת אצל תינוקכם, אנו ממליצים לכם לא לאבד זמן יקר ולפנות לעזרה מקצועית באופן מיידי!

מעוניינים שנצור קשר?

מדוע קיימת חשיבות מכרעת לזיהוי מוקדם של אוטיזם?

לזיהוי הסימנים בזמן יש חשיבות מכרעת, כיוון שככל שמקדימים בטיפול התוצאות יהיו טובות יותר. מהמחקרים בשנים האחרונות עולה כי ההתערבות הטיפולית המוקדמת היא הגורם המכריע והמשמעותי ביותר במסלול חייו של התינוק המראה סימנים לאוטיזם!

מהו חלון ההזדמנויות לזיהוי אוטיזם בגיל צעיר?

חלון ההזדמנויות הוא חלון הזמן מהלידה ועד גיל שנתיים בו אפשר להשפיע באופן דרמטי על הדרך בו מוחו של התינוק מתעצב. גמישותו של המח בתקופה זו מאפשרת לעשות שינוי משמעותי, לייצר מסלולים נויורולוגיים חדשים ותקינים, ולהתקרב עד כמה שאפשר אל מסלול התפתחות טיפיקלי (התפתחות תקינה). בכל חודש שעובר, מוחו של התינוק מאבד מעט מגמישותו ומיכולת זו.

במקרה ומזהים קשיים בתחום התקשורתי, זהו זמן קריטי והזדמנות שלא תחזור!

משום כך, אנו ממליצות לא להמתין ולהתחיל בטיפול מיד עם הופעת הסימנים הראשונים. על מנת להבטיח את מימוש מירב הפוטנציאל של התינוק שלכם, חייבים לפעול בתוך חלון ההזדמנויות של התפתחות המוח.

האם כדאי לחכות ולראות אולי הסימנים יעלמו מעצמם?

אצל רוב הילדים המאובחנים עם אוטיזם בגיל שנתיים או מאוחר יותר, ניתן היה לראות סימנים להתפתחות אוטיזם כבר בשנת החיים הראשונה. התנהגויות שאינן תקינות מתפתחות לצד התפתחות תקינה וככל שהזמן חולף ההתפתחות הלא תקינה גוברת, מיומנויות תקינות נכחדות ונראה את האוטיזם במלואו.

זהו שלב ה-pre-autism. מכיוון שהסימנים עדיין לא מאוד בולטים, לרוב מערכת הבריאות נוטה לפספס או לא להתייחס לסימנים מקדימים אלו ובכך ההורים מפספסים את הזמן הקריטי בו הם יכולים לעזור לילד שלהם באופן המשמעותי ביותר.

לכן, במידה וישנם סימנים המעידים על התפתחות לא תקינה בתחום התקשורתי, יש להתייחס לכך כדגלים אדומים המעידים במקרים רבים על התפתחות אוטיזם.

מהו הטיפול המומלץ במידה והתינוק שלכם מראה קשיים תקשורתיים?

טיפול נכון הוא כזה שניתן בתוך חלון ההזדמנויות, מכוון ליצירת שיפור דרמטי בתפקוד, נותן להורים כלים וביטחון לייצר עבור התינוק שלהם סביבה שתאפשר התפתחות תקשורתית מיטבית למרות הקשיים. הטיפול בתינוק שמראה פערים התפתחותיים אינו צריך להיות תלוי באבחון רשמי והוא צריך להתחיל מייד עם זיהוי הסימנים לאוטיזם!

מה ההבדל בין זיהוי לבין אבחון?

אבחון של אוטיזם לרוב ייערך לאחר גיל 12 חודשים ובדרך כלל לא לפני גיל 18 חודשים. האבחנה הרשמית תינתן כאשר האוטיזם כבר התהווה במלואו וברור לעין בהתנהגות החיצונית. לצערנו ברוב המקרים, פער הזמן בין הפניה של ההורים ועד קבלת האבחנה הרשמית הוא גדול, לעיתים מעל שנה וחצי.

על כן, לצד ההמתנה לאבחון רשמי, מומלץ לזהות את הסימנים המוקדמים בשלב ה-pre-autism כדי לאפשר התערבות טיפולית מיידית בתוך חלון ההזדמנויות של התפתחות המוח.

מה כוללים שירותי הייעוץ והטיפול שלנו?

הערכה תפקודית התפתחותית

מטרת התהליך לאפשר התערבות טיפולית מוקדמת מיד עם זיהוי הסימנים הראשונים שעלולים להוביל לאוטיזם. על מנת להבטיח את מימוש מירב הפוטנציאל של התינוק שלכם, מומלץ לפעול בתוך חלון ההזדמנויות של התפתחות המוח (0-2 שנים).

זהו תהליך ייחודי מסוגו והוא מאפשר התבוננות מעמיקה בתוך הסביבה הטבעית והבטוחה לתינוק. הערכה תפקודית התפתחותית ממפה את תחומי ההתפתחות השונים ומאתרת קשיים התפתחותיים וסימנים מוקדמים לאוטיזם. תהליך ההערכה מסתמך על סרטוני וידאו, תצפית ביתית הנערכת בביתכם ושיחות הורים.

בסיומו של התהליך: 

 • תקבלו תמונה מקיפה על תחומי ההתפתחות השונים של תינוקכם המשפיעים על התפתחות הקשר והתקשורת שלו:
  – ניתוח אבני הדרך ההתפתחותיים, ובכללם תחום התקשורת והקשר.
  – ניתוח סימנים התנהגותיים, רגשיים ופיזיולוגיים.
  – ניתוח הפרופיל הסנסורי של התינוק.
  – תיערך הערכה מקיפה של הפרמטרים המרכיבים את תחום הקשר והתקשורת, בהתאם לגיל התינוק ולמרכיבים נוספים המשפיעים על התפתחותו.
 • תקבלו תשובה לשאלה האם התינוק שלכם מראה סימנים לקשיים בתחומי ההתפתחות השונים וזיהוי סימנים העלולים להתפתח בעתיד לקושי תקשורתי משמעותי (אוטיזם).
 • יינתנו המלצות לטיפול מיידי בתוך חלון ההזדמנות של התפתחות המוח.
 • המלצות למסגרות חינוך ולבחירת הדרך המתאימה ביותר עבור התינוק ועבורכם.

פגישות טיפול והדרכה

מטרת הפגישות:

 • טיפול מיידי בקשיים ההתפתחותיים של התינוק.
 • הדרכה מעשית להורים – מטרת ההדרכה היא מתן כלים מעשיים לעידוד הקשר והתקשורת של התינוק. ההורים ירכשו ידע וכלים לטיפול מכוון לצרכים הספציפיים של התינוק שלהם, ההדרכה מכוונת לקבלת כלים ליישום בבית.
 • במפגשים כלולים: טיפול בתינוק, תצפית על משחק משותף של הורה וילד, איתור סימנים מוקדמים לקשיים תקשורתיים.

פגישת ייעוץ והכוונה

מיועדת למשפחות של פעוטות המאובחנים על הרצף האוטיסטי (ASD) בגילאי 1-3.

 • ייעוץ לגבי אפשרויות הטיפול השונות לילדים שאובחנו עם אוטיזם (ASD).
 • ייעוץ לגבי בחירת מסגרת חינוך.

הייעוץ מאפשר לקבל מבט רחב על היתרונות והחסרונות של גישות הטיפול השונות, עוזר לעשות סדר בשטף המידע הקיים ומסייע להורים לקבל החלטה מושכלת לגבי הדרך הטיפולית המתאימה עבורם.

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר