רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
אבחונים
מבחני קשב וריכוז: מבחן מוקסו ומבחן טובה

מבחני קשב וריכוז: מבחן מוקסו ומבחן טובה

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה קוגניטיבית רגשית שכיחה מאוד בקרב מבוגרים וילדים כאחד. הפרעת הקשב והריכוז עשויה לכלול מאפיינים של היפראקטיביות (ADHD) או להופיע ללא היפראקטיביות (ADD), ובכל מקרה נקשרת עם הפרעות התנהגותיות ורגשיות של ילדים ומבוגרים שמקשות עליהם בתפקוד יומיומי תקין במישורי החיים השונים.

מבחני מוקסו (moxo) וטובה (tova) הם שני מבחנים ידועים המשמשים ככלי עזר לאבחון של הפרעות קשב וריכוז.

מאחר ומדובר בהפרעה מורכבת שביטוייה הרגשיים מגוונים, לא קיים היום מבחן יחיד לאבחון ההפרעה. האבחנה המבדלת נעשית על ידי תצפיות פסיכולוגיות, בדיקות פיזיולוגיות ונוירולוגיות, וכאמור גם בעזרת מבחן מוקסו ומבחן טובה.

שני המבחנים נערכים בצורה ממוחשבת על ידי בוחנים מוסמכים (מאבחנים דידקטיים מוסמכים למשל), ולאחר מכן מועברים לרופא האחראי על האבחון (נוירולוגים או פסיכאטרים) הלומדים מהתוצאות על יכולותיו השונות של הילד. שני המבחנים הללו, משמשים בעיקר לאבחון קשיים בתחום הלימודי והארגוני, כמו גם בתפקוד היומיומי של הנבדק.

מעוניינים שנצור קשר?

אבחון באמצעות מבחן מוקסו - MOXO

מבחן moxo לאבחון הפרעות קשב וריכוז הוא הכלי האבחוני הפופולרי והאמין ביותר כיום מבחינה מדעית. מדובר במבחן ממוחשב שמבוצע כחלק מאבחנה שנעשית על ידי פסיכיאטר מומחה או נוירולוג. המבחן משמש ככלי מסייע ומשלים לאבחון הכולל של הפרעת הקשב והריכוז של המטופל, לצד מבחנים אישיותיים, ולעיתים גם אבחונים להפרעות פיזיולוגיות.

בסיומו של מבחן מוקסו, תינתן הערכה סופית מדויקת בקשר לאופי וחומרת הפרעת הקשב והריכוז וינקטו צעדים טיפוליים.

מבחן מוקסו נערך במכונים מורשים בלבד, ואורך כרבע שעה (כתלות בגילו של המאובחן). במהלך המבחן נבדקת רמת הקשב והריכוז על ידי הצגת גירויים ויזואליים מסוגים שונים על גבי המסך, ובדיקת יכולתו של הנבדק לקלוט את הגירויים ולהגיב להם.

המאובחן נדרש לזהות אובייקטים רלוונטיים על גבי המסך, ובכל פעם שהם מופיעים להגיב בהתאם על ידי לחיצה על המקש המתאים. על מנת לדמות סביבה אמיתית, יושמעו ברקע קולות הסחה או רעשים ויזואליים אחרים.

moxo מחקה סיטואציות יומיומיות בהם נתקלים המאובחנים במהלך חייהם, ובודק ארבעה דפוסי התנהגות מרכזיים: קשב, אימפולסיביות, היפראקטיביות, ומהירות תגובה (תזמון). אלו עוזרים לבדוק אם למאובחן יש קושי להתרכז בדבר מה למשך זמן, אם הוא עלול להשתעמם מגירויים במהירות, דעתו מוסחת בקלות, הוא נוטה לשכוח ולאבד דברים וכו׳.

בסיומו של המבחן יופק דוח מפורט המספק מידע בנוגע לתפקודו של המאובחן ביחס לשכבת האוכלוסייה והמגדר אליה הוא משתייך.

אבחון בעזרת מבחן טובה - TOVA

מבחן טובה משמש גם הוא, כמו מבחן מוקסו, בתור כלי עזר לאבחון הפרעות קשב וריכוז. גם במקרה זה, מדובר באבחון אובייקטיבי שמתבצע על ידי אנשי צוות מוסמכים לכך כחלק מהאבחון הכולל של פסיכיאטר או נוירולוג מומחה.

המבחן מותאם לפי שכבת הגיל של המאובחן, והוא נעשה בשני שלבים נפרדים (עד גיל 5 – כ-11 דק', מגיל 6 ומעלה – כ-22 דק' לכל חלק).

במהלך המבדק, המאובחנים מתבקשים להגיב במהירות לאובייקט חזותי שמשמש בתור גירוי (ריבוע לבן). האבחון מעריך באופן מדויק את מדדי הריכוז וזמני התגובה על ידי בדיקה של מספר הפעמים בהם ביצע המשתמש לחיצות סתמיות, פספס את האובייקט, הגיב באיחור ובחוסר תיאום.

שני המבחנים הם כלים מדעיים לאבחון אינטראקטיבי של הפרעות קשב וריכוז, ומשמשים כמדד מרכזי לקביעת הפרעת הקשב ומידת החומרה שלה. בסיום המבחנים מתקבלת תמונה מלאה אודות ההפרעה, ולפיה מוחלט גם על המשך הטיפול (טיפול תרופתי, ייעוץ התנהגותי, הקלות לימודיות, התאמות במקום העבודה וכן הלאה).

עם זאת, חשוב לזכור כי לעיתים תמונה מלאה וקביעת אבחנה מבדלת מתקבלים רק לאחר סדרת מבדקים קוגניטיביים, רפואיים והתנהגותיים נוספים, מלבד מבחני מוקסו וטובה.

צוות המומחים במכון תל אביב לפסיכותרפיה מסייע גם בתהליכי אבחון דידקטיים או רגשיים. במידה ואתם חווים קשיי התאקלמות, קושי בתפקוד או בהתמודדות עם מטלות יומיומיות, מומלץ לבצע אבחון מקיף על מנת לאתר את המקור לקשיים. האבחון מאפשר לילדים ומבוגרים כאחד לקבל אבחון מדויק וסיוע בהתמודדות עם קשיים בתחומי החיים השונים: לימודים, תעסוקה, קושי ארגוני, וגם קשיים רגשיים אחרים. 

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר