רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
לוריוון (Lorivan)

לוריוון (Lorivan)

קלונקס

לוריוון (Lorivan) היא תרופה פסיכיאטרית אשר משמשת בעיקר לטיפול בהפרעות חרדה ולאנשים שסובלים מבעיות שינה כתוצאה מקשיים נפשיים. היא ניתנת גם למי שסובלים מלחץ נפשי שמשפיע על תפקודם וכן עשויה לטפל גם בדיכאון, אך זו לא מטרתה העיקרית.

נטילת התרופה לאורך זמן עשויה להשרות שלווה על המטופל דרך השפעה על תהליכים כימיים בגוף, אולם יכולות להיות לה גם תופעות לוואי משמעותיות שחשוב לקחת בחשבון לפני שמתחילים את הטיפול. למי שחושש מהשימוש בתרופות לשיפור המצב הנפשי, קיימים גם כלים נוספים ויעילים שעשויים להוביל להקלה, כפי שנפרט בהמשך.

אם אתם סובלים מהפרעות חרדה ורוצים לדעת עליהן יותר, תוכלו לקרוא כאן בהרחבה על טיפול בחרדות ועל טיפול בהתקפי חרדה, המוצעים במכון תל אביב לפסיכותרפיה.

מעוניינים שנצור קשר?

ד"ר שירה כהן - פסיכיאטרית מומחית

ד"ר שירה כהן

פסיכיאטרית

לוריבן, כמו כל טיפול פסיכיאטרי, ניתן על ידי פסיכיאטר. במכון תל אביב לפסיכותרפיה, הטיפול הפסיכיאטרי ניתן על ידי ד"ר שירה כהן, פסיכיאטרית מומחית ופסיכותרפיסטית. המאבחנת את הבעיה ממנה סובל המטופל, ומתאימה לו את הטיפול הנכון עבורו - טיפול תרופתי, פסיכולוגי או משולב, וכן את המינונים הנכונים.

איך עובדת התרופה?

לוריוון משתייכת למשפחה של תרופות הנקראת בנזודיאזפינים (Benzodiazepine). אלו תרופות פסיכואקטיביות שמשפיעות על המוח ועל מערכת העצבים המרכזית בצורה שמשרה רוגע ושלווה. כך התרופה משפרת את היכולת להתמודד עם הפרעות חרדה, מסייעת להירדם מהר יותר ומעצימה את איכות השינה.

התרופה עובדת באמצעות העצמת הפעילות של כימיקלים מסוימים בגוף הנקראים "חומצות גאמא-אמינובוטיריות" (GABA). אלו מוליכים עצביים שממלאים תפקיד חשוב בהרגעת הגוף ובריפוי מחלות.

האם היא בטוחה לשימוש?

את התרופה יש ליטול רק בהמלצת איש מקצוע מוסמך כמו פסיכיאטר או רופא משפחה ולעקוב אחר המינון שעליו הוא המליץ.

במצבים מסוימים ונדירים, התרופה עלולה לגרום להתמכרות ולתסמיני גמילה. הסיכון לכך עולה בייחוד בקרב אנשים שהיו מכורים בעבר לאלכוהול או לסמים. תסמיני הגמילה עלולים לכלול בין היתר קשיי שינה, שינויים במצב הרוח ותופעות לוואי נוספות. לכן, חשוב שלא להפסיק ליטול את התרופה באופן פתאומי ועל דעת עצמכם, או מנגד להעלות את המינון, ללא התייעצות עם הגורם המטפל.

בנוסף, חשוב לציין כי כשמשתמשים בתרופה לאורך זמן, היעילות שלה פוחתת. לכן, אם אתם מרגישים החמרה במצבכם לאחר שימוש ממושך, התייעצו עם הרופא או הפסיכיאטר המטפל.

תופעות הלוואי האפשריות בשימוש בלוריוון

השימוש בלוריוון עלול לגרום לתופעות לוואי כמו נמנום, סחרחורות, פגיעה בקואורדינציה, כאבי ראש, בחילה, ראייה מטושטשת, ירידה בחשק המיני, פגיעה בתפקוד המיני, עצירות, צרבת, או שינויים בתיאבון.

במקרים נדירים, התרופה עלולה גם לגרום לבעיות כמו הזיות, שינויים חדים במצב הרוח, דיכאון או אפילו מחשבות אובדניות. כמו כן, היא עלולה לפגוע ביכולת הדיבור וברמת האנרגיות, לייצר בעיות בזיכרון, להוביל לקשיים בהליכה או לתסמינים של זיהום הכוללים חום וכאבים. מדובר כאמור בתסמינים נדירים, אך אם אתם חווים אפילו אחד מהם, הפסיקו ליטול את התרופה והתייעצו בהקדם עם הרופא המטפל.

כמו כן, במקרים נדירים מאוד עלולים המשתמשים לחוות הצהבה של העיניים והעור, כמו גם קשיי נשימה ופרכוסים. ישנן גם תופעות לוואי שנחשבות אפילו נדירות יותר וכוללות תגובה אלרגית לתרופה. גם במקרים אלו, חשוב שלא להתעלם מהסימנים ולפנות בהקדם לקבל טיפול רפואי מקצועי.

האם ישנן חלופות לשימוש בתרופה?

אם אתם מעדיפים לטפל בתסמיני חרדה וסטרס מבלי ליטול תרופות, כיום ישנן לא מעט דרכים יעילות לעשות זאת. מחקרים מראים כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) קצוב בזמן עשוי לשפר במידה ניכרת את היכולת להתמודד עם חרדה ודיכאון ובכך לנהל חיים מאוזנים ושלווים יותר.

כל המובא במאמר זה אינו בא להחליף ייעוץ רפואי או פסיכיאטרי מקצועי. למידע נוסף ומבוסס יש להתייעץ ברופא המטפל.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר