רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

לוסטרל

לוסטרל היא תרופה פסיכיאטרית אנטי דכאונית, שמעלה את רמות הסרוטונין במוח. היא משמשת בעיקר לטיפול בהפרעות מצב רוח כגון דיכאון, הפרעת חרדה מוכללת, חרדה חברתית, הפרעה טורדנית כפייתית, הפרעת פאניקה והפרעה פוסט טראומטית.

השימוש בתרופת לוסטרל למצבי דכאון

דיכאון הינה הפרעה נפשית יחסית שכיחה, שמאופיינת בדפוס של מצב רוח ירוד, מחשבות שליליות, הערכה עצמית מופחתת, עייפות ואיבוד הנאה ועניין במגוון תחומים. כמו כן, דיכאון עלול לפגוע בפעלתנות, בתיאבון, בשינה, חשק מיני, בזיכרון וביחסים בינאישיים, כך שעלולה להיות פגיעה מהותית ביכולת להשתלב ולתפקד בחיי היומיום.

התרופה, המשווקת בארץ בשם לוסטרל (Lustral), ידועה גם כ-Serenada ו-Sertraline (סוג גנרי), ומוכרת בארצות הברית בשם זולופט (Zoloft), שייכת למשפחת התרופות SSRI. היא מסייעת בהארכת זמן הספיגה של הסרוטונין, לאחר שנמצא שבמצבים נפשיים מסוימים קיימת ירידה משמעותית בכמות הסרוטונין במוח.

לוסטרל היא תרופת מרשם שניתנת על ידי פסיכיאטר מומחה, לאחר אבחון ההפרעה הנפשית (אנו ממליצים לפנות לפסיכיאטר שהנו איש מקצוע מומחה בתחום). יחד עם זאת, ולאור עלייה במצבי דכאון וחרדה בעשורים האחרונים, לא מעט מטופלים פונים לקבלת מרשם מרופא המשפחה לתרופת לוסטרל (גם רופא משפחה רשאי לרשום תרופות מסוג זה).

יודגש כי קימת חשיבות רבה לשילוב טיפול תרופתי עם טיפול פסיכולוגי מתאים שמטרתו לרדת לעומק הבעיה ולתת כלים שונים להתמודדות טובה יותר. פסיכיאטר מעצם היכרותו עם תחום בריאות הנפש יכול לא רק לתת מרשם מתאים אלא גם להמליץ על טיפול נפשי שמתאים ספציפית לקושי עמו אתם מתמודדים.

מעוניינים שנצור קשר?

האם ישנן תופעות לוואי בשימוש בלוסטרל?

שכיחות תופעות הלוואי של תרופת לוסטרל היא יחסית נמוכה. מסיבה זו יכולים להשתמש בה גם חולים קשישים וחולים עם מחלות לב. אם ישנן תופעות לוואי הן לרוב יופיעו בימים הראשונים ללקיחת הטיפול התרופתי ויחלפו בהמשך.

תופעות לוואי אפשריות הן: חוסר תיאבון, בחילה, יציאות רכות או שלשול, כאבי ראש, סחרחורת, קושי להירדם, הזעה ויובש בפה. לעתים קיימת פגיעה בתפקוד/חשק מיני, במיוחד אצל גברים.

לעיתים נדירות עלולה החרדה להחמיר לפני שמורגש שיפור במצב. במקרים כאלה חשוב להיות בקשר עם הרופא המטפל.

האם יש חסרונות בשימוש בלוסטרל?

תרופה זו היא מבין הוותיקות במשפחת תרופות ה-SSRI ונחשבת לתרופה יעילה ובטוחה. הזמן בו מתחילה התרופה להשפיע במלואה נע בין שלושה לשמונה שבועות. עבור אנשים המצויים במצוקה נפשית מיידית, עלול פרק זמן זה להיות ארוך מדי, ועל כן ניתן להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל לגבי שילוב עם תרופה נוספת למתן מענה מיידי.

כאמור, מדובר בתרופה עדינה יחסית, יעילה, ולפיכך בטוחה לשימוש. תופעות הלוואי הנלוות לנטילתה בדרך כלל מינוריות וחולפות בתוך זמן קצר.

לוסטרל בהריון

לפי מחקרים עדכניים, נחשבת לוסטרל לתרופת SSRI הבטוחה ביותר בהריון. כמו כל תרופה שלוקחים בהריון, היא עוברת לעובר דרך השלייה, אולם המינונים שעוברי הם קטנים ביותר ולא גורמים לכל נזק. כמו כן, התרופה בטוחה גם לאחר הלידה ובמהלך ההנקה.

מה קורה כשמפסיקים נטילת לוסטרל?

כמו במרבית התרופות הפסיכיאטריות, הפסקה של נטילתן עלולה לגרום למצב של "סינדרום גמילה". אין להפסיק בבת אחת את נטילת תרופת לוסטרל, אלא אך ורק לפי הנחיות והוראות הרופא המטפל. בדרך כלל הפסקת נטילת התרופה הינה הדרגתית.

גם בהפסקה הדרגתית עלולים תסמיני הגמילה לכלול סחרחורת, עצבנות, אי שקט, כאבי ראש והפרעות שינה. בחלק מהמקרים עלולה להיות רגישות יתר, שמגבירה מצבים של בכי. מאחר ולוסטרל נחשבת לתרופה עדינה, תסמינים אלו חולפים בתוך פרק זמן קצר, ובעיקר אם תהליך הפסקת התרופה מלווה בטיפול רגשי נפשי תומך.

טיפול רגשי המלווה את התהליך במלואו, החל מתחילת נטילת הלוסטרל ועד להפסקת התרופה, יביא לתוצאות טובות יותר בטיפול בהפרעות שונות, עד לשיפור במצב הרגשי וקבלת כלים תומכים להתמודדות טובה יותר.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר