רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

טיפול DBT

טיפול ב OCD

טיפול DBT (טיפול דיאלקטי-התנהגותי) היא שיטת טיפול שצמחה מתוך אסכולת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי. השיטה, שפותחה בשנות ה-90, נמצאה יעילה לספק מענה למגוון צרכים ובעיות רגשיות, בהן קשיים בוויסות הרגשי ובמיוחד עבור הפרעת אישיות גבולית.

בדומה לטיפולים התנהגותיים אחרים, דוגמת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), צברו טיפולי DBT פופולריות בשנים האחרונות, ופסיכולוגים רבים נוטים לאמץ גישה טיפולית זו ולשלב אותה במקביל לטיפול פסיכולוגי קלאסי (טיפולים אינטגרטיביים).

בבסיסם של טיפולי DBT נמצאים מודלים פסיכולוגיים אשר מתארים את המקור להתפתחותם של קשיים בוויסות רגשי על רקע ביולוגי (תורשתי) ועל רקע סביבתי, ומאפשרים להתמודד עימם באופן אקטיבי דרך תרגול והקניית כישורים מתחומים שונים (יעילות בין אישית, סובלנות ומודעות למצוקה רגשית ועוד).

מעוניינים שנצור קשר?

מאפייני הטיפול

בשונה מהטיפול הדינמי הרגיל, שמאופיין בהתבוננות מעמיקה אל תוך נפש האדם על מנת למצוא את המקור לקשיים הרגשיים, במהלך טיפול דיאלקטי-התנהגותי נוקט המטפל בשיטה פרקטית יותר.

גישה פרקטיות זו מתבטאת בהקניית טכניקות וכלים שיעזרו למטופל בוויסות רגשות והתמודדות עם מצבי רוח קיצוניים.

אם הטיפול הרגשי הקלאסי מתאפיין בעיקר בשיחות ומפגשים אישיים על ספת הפסיכולוג, טיפולי DBT יכללו מספר מפגשים קצרי מועד המשלבים שיחות אישיות לצד טכניקות טיפול רגשי אלטרנטיביות.

בין היתר כולל הטיפול שימוש באסטרטגיות לניהול רגשות שליליים והנעה לפעולה, שמתבטאת בעיקר בעידודו של המטופל לצאת מן המשבר הרגשי אליו נקלע ולהכיר בצורך לשינוי בחייו. באופן זה, מסייע הטיפול להעלות דרכי התמודדות עם הקשיים הרגשיים וליישם אותם בטווח הקצר.

מה ההבדל בין טיפול DBT לטיפול CBT?

בין טיפולי CBT וטיפולי DBT קיימות נקודות ממשק רבות, ושניהם מאופיינים בגישה אקטיבית להתמודדות עם הקשיים הרגשיים.

עם זאת, לטיפולי DBT מאפיינים ייחודיים. לעיתים ישלבו הטיפולים הללו גם אלמנטים מהעולם הבודהיסטי והמדיטטיבי (התבוננות, גילוי וקבלה עצמית למשל), פרקטיקות מעולם הזן, מיינדפולנס וכן הלאה.

טיפולי DBT הם בעלי גוון אישי, אך כוללים גם טיפולים בקבוצת מיומנויות המשלבים מפגשים וליווי קבוצתי.

למי מתאים טיפול DBT?

למרות שבעבר היו מכוונים טיפולי DBT בעיקר עבור מטופלים אשר סובלים מבעיות קשות של ויסות רגשי או הפרעת אישיות חמורות כמו הפרעת אישיות גבולית, כיום הם נמצאו יעילים גם עבור הפרעות קשב וריכוז, התמכרויות, שליטה בכעסים, אכילה כפייתית, טראומה נפשית וגם טיפול של חרדה ודיכאון.

המטרה העיקרית של הטיפול היא להקנות לאנשים אשר סובלים ממצבי רוח וקשיים בויסות הרגשי להמשיך ולקיים אורח חיים תקין במישור החברתי, הבין אישי ובתוך התא המשפחתי.

בסופו של דבר, מבקש הטיפול להעניק טכניקות שיעזרו למטופל להבחין בין מחשבות וצורות התנהגות שמתקבלות בצורה רגשית ולא מבוקרת שיכולה להוביל למצבי קיצון ולבעיות רגשיות מגוונות, לבין מחשבות רציונליות ומקדמות.

שינויים קיצוניים במצבי רוח ובעיות בוויסות הרגשי אצל ילדים או מבוגרים יכולים להוות מטרד אמיתי ופתח למגוון רחב של קשיים רגשיים. במקרים כאלו אנו ממליצים לפנות לצוות המקצועי שלנו על מנת לקבל מענה טיפולי יעיל ואיכותי.

אנו מציעים טיפולי DBT פרטניים וקבוצתיים המתקיימים מתקיים במרחב בטוח ומכיל, ומאפשרים התנערות מהתנהגויות ומחשבות מעכבות ומחסומים רגשיים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר