רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות

אבל ואובדן

התמכרויות הינן שם כולל למגוון של התנהגויות הכוללות שימוש בחומרים או חזרה על פעולות שונות באופן תדיר, אף כפייתי לפעמים. בעוד שנהוג לזהות התמכרויות עם שימוש חוזר בחומרים שונים דוגמאת סמים או אלכוהול, הרי שבפועל – התמכרויות מתייחסות גם לחזרה מוגברת על פעולות שונות כך למשל התמכרויות למין, לגלישה באינטרנט, להימורים וכיוצא בזה.

רוצים לסייע לאדם שסובל מהתמכרות להגמל? הפנו אותו אלינו ונציע לו טיפול בהתמכרות על ידי צוות המומחים של מכון תל אביב לפסיכותרפיה

 

 

מעוניינים שנצור קשר?

זיהוי ואיבחון התנהגות התמכרותית

לא כל שימוש תדיר או חזרה רבה על פעולה מסויימת תהיה בגדר התמכרות, אם כך, כיצד ניתן להבחין בין אדם שמרבה לצרוך או לבצע פעולה מסויימת לבין אדם מכור?

ניתן לזהות ולאבחן אדם אשר סובל מהתמכרויות שונות, כאשר בדרך כלל מדובר על גורמים ואיבחונים מצטברים אותם יש לבחון. ככלל, אדם אשר סובל מהתמכרויות יראה לפחות מחצית מהתסמינים הבאים. רצון עז לצריכת חומרים או חזרה על הפעולה אליה הוא מכור. חוסר יכולת שליטה על זמנים ותדירות השימוש או החזרה על הפעולה. פיתוח סיבולת כלפי החומר הנצרך או תדירות החזרה על הפעילות הממכרת בצורה בה באופן קבוע יש צורך בהגברת מינון.

טיפול בהתמכרויות

על מנת לטפל בבעיות התמכרות באופן אקטיבי יש לעבור טיפול יסודי ומעמיק, וזאת בגלל הסיבה הפשוטה שבעיית התמכרויות שאינה מטופלת מהשורש תשוב ותחזור, וגם אם תיעשה גמילה מהתמכרות אחת, הרי שקרוב לוודאי שהיא תבוא לידי ביטוי בהתמכרות אחרת.

טיפול בהתמכרויות הינו טיפול המשלב בדרך כלל טיפול תרופתי שמטרתו לסייע בתופעות הגמילה הגופניות הקשות, לצד ליווי פסיכולוגי שמטרתו לא רק לסייע לעבור את תהליך הגמילה אלא להקנות כלים מעשיים להתמודדויות עם חיים נטולי התמכרויות. הטיפול התרופתי יהיה מורכב בדרך כלל ממשככי כאבים אותם ירשום פסיכיאטר באופן אינדוידואלי לכל מטופל בהתאם לאופי ולדרגת החומרה של ההתמכרות.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר