רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
תרופות נגד דיכאון

תרופות נגד דיכאון

תרופות לדיכאון

דיכאון היא אחת המחלות היותר נפוצות שמאפיינות את העידן המודרני. דיכאון נחשב נפוץ ביותר, כמעט 20 אחוז מכלל האנשים סובלים מדיכאון לפחות פעם אחת במהלך חייהם. דיכאון היא תופעה רגשית המלווה בתסמינים פיזיולוגיים והתנהגותיים ומקורה טמון בגורמים רבים. למעשה, די בשגרת החיים הלחוצה בה אנו חיים על מנת לייצר דיכאון ברמות שונות אצל אנשים בכל הגילאים. במאמר זה נדון על תרופות נגד דיכאון.

כל אחד מאיתנו חווה תחושות דיכאוניות לעיתים, אלה תחושות נורמליות וטבעיות. צריכה להידלק נורה אדומה כאשר התחושות הללו הופכות עוצמתיות ותופסות את מלוא המקום אצלנו, כאשר רוב הזמן האדם שוהה בתחושות כאלה ובמצוקה וכאשר התפקוד היום יומי שלו נפגע, ואלה הם סימנים המצריכים התערבות טיפולית.

אנו במכון ממליצים בחום לפנות לעזרה באמצעות טיפול פסיכולוגי לאלה הסובלים מדיכאון מסוג כלשהו, אך לעתים, כאשר אין לאדם את האנרגיות המספיקות בכדי לטפל בעצמו, טיפול תרופתי בדיכאון עשוי לעזור לאדם לגייס את הכוחות הנדרשים בכדי לטפל בעצמו ולאפשר שינוי במצבו. כיום, הטיפול התרופתי מקובל מאוד בקרב סובלים מדיכאון, והסטיגמה ביחס אל טיפול פסיכיאטרי השתנתה לטובה.

מעוניינים שנצור קשר?

צפו: על הטיפול הפסיכיאטרי במכון ת״א לפסיכותרפיה

דיכאון - קווים לדמותו

דיכאון יכול להיווצר ממגוון רחב ביותר של סיבות שונות, החל מדיכאון שנובע כתוצאה מחרדות ולחצים בהם שרויים אנשים רבים, וילדים ביניהם, דיכאון לאחר לידה או הפלה, דיכאון חורף שבמהלכו ישנה ירידה בכמות הסרוטונין המיוצר במוח, במיוחד אצל נשים והרשימה עוד ארוכה.

מחלת הדיכאון מתאפיינת בתסמינים שונים, כאשר חומרת התסמינים עומדת בקו ישר עם דרגת הדיכאון. בין התסמינים הנפוצים יותר ניתן לזהות ירידה ברמת האנרגיות של האדם הלוקה בדיכאון, שינויים קיצוניים בצריכת מזון, שינויים במסת גוף ושינויים בהרגלי שינה. כך שבעוד שיהיו אנשים שיתקלו בקושי בשינה, אנשים אחרים – לנוכח הדיכאון יחוו שינה מופרזת ויתקשו לצאת מהמיטה. במחלת הדיכאון מומלץ לטפל בשלבים מוקדמים, על מנת למנוע החרפה של המצב.

אף אחד אינו חסין מפני דיכאון, בוודאי שלא בעידן בו אנו חיים כיום, ילדים ומבוגרים כאחד חשופים לסכנת המחלה ועל כן חשוב מאוד להביע רגישות לשינויים התנהגותיים של הסובבים אותנו. פעמים רבות האדם לא ידע לאבחן או לזהות באופן עצמאי שהוא בסובל מבעיית דיכאון ויטה לחשוב כי הירידה במצב הרוח, היעדר האנרגיות וחוסר הרצון לצאת מהמיטה הם מצב טבעי שלא ניתן לטפל בו – אין הדבר נכון. בדיכאון ניתן לטפל, טיפול שיחזיר את השמחה לחיים ואת הרצון לחיות.

דיכאון היא הפרעת מצב הרוח המוכרת והנפוצה ביותר בעולם הפסיכיאטריה. מאפייני הדיכאון הים ירידה משמעותית במצב הרוח, מחשבות שליליות, חוסר חשק ותשוקה, היעדר רצון לעשות פעילויות כאלה ואחרות, ולעתים אף אובדנות.

אנשים הסובלים מדיכאון מצמצמים את המעגל החברתי שלהם ואת מטלות היום יום שלהם מפאת היעדר מוטיבציה. איכות ושעות השינה נפגעות ואף דפוסי האכילה נפגעים ומשתנים.

ישנם מקרים בהם אדם מצליח להתגבר על דיכאון באופן עצמאי, יחד עם זאת, במרבית המקרים ללא טיפול וסיוע חיצוני יתקשה האדם להתגבר על הדיכאון והמצב, כאמור, עלול להחמיר אף יותר. ישנן שיטות שונות לטיפול בבעיית דיכאון, כאשר במצבים קיצוניים, בהסכמתו של המטופל, יהיה מקום לשלב בטיפול הפסיכולוגי גם טיפול תרופתי.

טיפול בדיכאון:

תרופות נגד דיכאון - מה ההבדל ביניהן?

נמצא שדיכאון קשור ברמות נמוכות של סרוטונין (נוירוטרנסמיטור). תרופות לדיכאון בעיקרן מעלות את רמות הנוירוטרנסמיטרים במוח – מה שמביא לידי שיפור במצב הדיכאוני. ישנם מקרים בהם אדם סובל מדיכאון עמוק וקשה, שמונע ממנו לתפקד באופן טוטלי. במצבים כאלה, טיפול תרופתי יהיה מומלץ ואף הכרחי.

בעבר, תרופות לדיכאון היו מקבוצה של מעכבי MAO, (ביניהן רמרון, דוקספין, סולפיריד ודסיפרמין) אשר עיכבו עבודתם של אינזימים במוח שתפקידם לפרק את הסרוטונין ולהגביר את כמותו במוח. תרופות אלה אכן היו יעילות אך יצרו בנוסף תופעות לוואי חריפות שגרמו למטופלים להימנע מלהמשיך ולהשתמש בהן.

בשנות השישים במאה הקודמת, יצאה תרופה חדשה, ממשפחה חדשה- SSRI. משפחת ה- SSRI בעצם פועלת על עיכוב הקליטה של הסרוטונין בתא המוח שמשחרר אותו, כך התרופה מעלה את כמות הסרוטונין במוח. התרופה נקראת פרוזק והיא הפכה לשכיחה ביותר מאותה תקופה. בהמשך נוספו לשוק תרופות לדיכאון נוספות, הפועלות באופן דומה לפרוזק, ביניהן – זולופט, לוסטרל, פבוקסיל, ציפרמיל, ציפרלקס ועוד…

תרופה נוספת חדשה, ששייכת למשפחת SNRI נקראת אפקסור, היא פועלת על שלושת הנוירוטרנסמיטורים המרכזיים, (דופאמין, נוראדרמלין וסרטונין) אשר אחראים על הפרעות מצב רוח. תופעות הלוואי של תרופות אלה הצטמצמו משמעותית ולכן אנשים רבים משתמשים בהם בעת דיכאון, ללא סבל שמתלווה לכך.

 

תופעות לוואי של תרופות לדיכאון מסוג SSRI

כפי שציינו, תופעות הלוואי של תרופות ממשפחת SSRI יחסית קלות בהשוואה לתרופות אנטי דיכאוניות אחרות. יחד עם זאת, עדיין קיימות תופעות לוואי אשר מצריכות מהמטופל לשקול את השימוש באותה תרופה, בהתאם לאישיותו ולתועלת שהתרופה מהווה עבורו. כל מקרה לגופו.

תופעות הלוואי כוללות בין היתר: שינויים בתיאבון ובהרגלי האכילה, פגיעה בתפקוד המיני, עייפות, נדודי שינה, כאבי ראש, בחילות, הזעת יתר. במקרים מסוימים ונדירים, לתרופה השפעה הפוכה והיא עלולה לגרום לעצבים ולמחשבות אובדניות.

שימוש בתרופות SSRI נעשה על ידי מרשם רפואי ובפיקוח רפואי. הפסיכיאטרית אצלנו במכון, דוקטור שירה כהן, נוהגת לקיים מפגש ייעוץ ראשוני, במידה והיא רואה לנכון להמליץ על תרופה אנטי דיכאונית כלשהי, היא תבצע אחרי חודש בדיקת מעקב.

 

ד"ר שירה כהן - פסיכיאטרית מומחית

ד"ר שירה כהן

פסיכיאטרית מומחית

ד"ר שירה כהן היא פסיכיאטרית מומחית, בעלת ניסיון והתמחות בטיפול בדיכאון הן מבחינת התאמת תרופות לדיכאון למטופלים והן בהתאמת טיפול פסיכולוגי או טיפול משולב בהתאם לצורך של המטופל העומד לפניה.

יתרונות וחסרונות של נטילת תרופות נגד דיכאון

יתרונות הטיפול של תרופות נגד דיכאון

כאמור, הטיפול התרופתי של תרופות ממשפחת SSRI נחשב בטוח ויעיל ביותר. תרופות לדיכאון זולות באופן יחסי, הן נמצאות בסל הבריאות. הטיפול התרופתי מאשר חזרה לתפקוד יום יומי, שיפור תחושות המצב רוח באופן ניכר בדרך כלל ושיפור היחסים החברתיים. בנוסף, ניתן לומר כי הסטיגמה שהתלוותה בעבר לטיפול תרופתי שכזה, הולכת ומתפוגגת. על פי מחקרים שנעשו בתחום, נמצא כי כאשר הטיפול התרופתי מתקיים לצד טיפול פסיכולוגי, ישנה השפעה מכרעת על נפשו של האדם ותהיה ירידה ניכרת בתחושות הדיכאון שהרגיש.

 

חסרונות טיפול של תרופות נגד דיכאון

כמו בכל תחום, למרות היתרונות של הטיפול התרופתי, ישנם גם חסרונות. קודם כל, האדם עשוי להיות תלוי בתרופה בכדי לשמר את מצב רוחו המרומם, ללא סיוע ותמיכה בטיפול פסיכולוגי רצוף, תלות זו יכולה להפוך ללא בריאה עבור האדם. בנוסף, קיימות תופעות לוואי שמתלוות. לרוב התופעות עשויות לחלוף לאחר תקופה לא ארוכה, אך לעתים תופעות הלוואי עלולות להוות קושי רב עבור המטופל (למשל ירידה משמעותית בחשק המיני) ולהוות מכשול אחר בתפקוד שגרת החיים. לעתים, במידה ועולה צורך, יש להחליף את התרופות עד לכדי התאמה מרבית ספציפית.

חשוב ביותר לציין כי לתרופות אנטי דיכאוניות, לוקח תקופה מסוימת, בין שבועיים לחודש, עד שההשפעה החיובית מתחילה לפעול ולהיות מורגשת. ולכן המטופל צריך להיאזר בסבלנות עד לכדי הקלה במצבו.

 

טיפול תרופתי בדיכאון אצל ילדים

כאשר מדובר בדיכאון אצל ילדים, חשוב קודם כל למצוא את האבחנה של הילד וללמוד את האטיולוגיה של הפרעתו. לרוב, דיכאון אצל ילדים קשור באירועים חיצוניים או למבנה המערכת המשפחתית. אנו במכון ממליצים קודם כל, כאשר מדובר בילד, לפנות לטיפול פסיכולוגי, לפני פנייה לפסיכיאטר. לעתים הטיפול עשוי להיות מלווה בהדרכת הורים אשר תעזור להם להתמודד עם הקשיים שעולים, ולעבור לילד למצוא את המקום במשפחה שיאפשר לו להרגיש טוב.

הטיפול התרופתי בילדים צריך להיות בהחלטת פסיכיאטר ילדים ותוך שיקול דעת ומחשבה רבה. ברוב המקרים, דיכאון אצל ילדים חולף עם הזמן, כאשר מתאימים טיפול פסיכולוגי בילדים ומטפל\ת מתאים, ללא התערבות פסיכיאטרית ותרופתית.

כאשר מדובר במצב חריף וקשה של הילד, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו למכון, ולתאם פגישה עם הפסיכיאטרית המומחית ד"ר שירה כהן, בכדי להתאים מינוני תרופות למשקל הילד, לבריאותו ולמצבו הספציפי. וכן לעקוב באופן צמוד אחר התגובות של הילד לתרופות.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר