רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
שאלות ותשובות
מה זה CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

מה זה CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

CBT: טיפול קוגניטיבי התנהגותי - שאלות ותשובות

CBT, או טיפול קוגנטיבי התנהגותי, זוכה בשנים האחרונות להכרה ולעדנה, אחרי שנים שבהם הטיפול הדינמי שלט ביד רמה בתחום הטיפול הפסיכולוגי. קופות החולים מציעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי כחלק ממערך השירותים הפסיכולוגיים שלהם ומטפלים רבים מציעים אותו באופן פרטי.

רבים פונים לאפשרות זו כטיפול מועדף למגוון בעיות – החל מדיכאון וטראומה, וכלה בטיפול בבעיות חרדה שונות. אז מהו בעצם טיפול CBT? איך הוא עובד ומתי משתמשים בו? ואיך תדעו האם זה הטיפול הנכון עבורכם או עבור ילדיכם?

מה זה טיפול CBT?

CBT היא שיטת טיפול פסיכולוגי שמטרתה לאתר את המחשבות וההתנהגויות שגורמות לאדם להימנע או לקפוא במצב של חרדה, לסבול מאובססיות, להסגר כתוצאה מדיכאון וכן הלאה, ולהחליף אותן במחשבות ומעשים בריאים ופרודוקטיביים יותר. אלו בתורם, יובילו אותו לצמיחה אישית, ויקלו על תחושת החרדה שהוא חש.

השיטה מתבססת על ההנחה שניתן לפתור בעיות באמצעות טיפול במחשבות המכשילות של אדם (שינוי קוגניטיבי) ובאמצעות טיפול בדפוסי הפעולה שלו (שינוי התנהגותי).

איזי מאימן מסביר על טיפול קוגניטיבי התנהגותי

למה שיטת CBT עובדת?

מחקרים מראים שטיפול CBT מועיל למגוון רחב של בעיות – חרדה לסוגיה, הפרעות אובססיביות קומפולסיביות, דיכאון, טראומה, פוביות מסוגים שונים, פחד קהל, התנהגות כפייתית ועוד, ומתאים גם לילדים ומתבגרים.

חשוב לדעת שלמטפלי CBT יש התמחויות שונות. ישנם מטפלים שעיקר ההתמחות שלהם היא טראומה, בעוד שאחרים עוסקים בחרדה. לא כל מטפל מקיף את כל טווח העיסוק.

למי מתאים טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

מחקרים מראים שטיפול CBT מועיל למגוון רחב של בעיות: חרדה לסוגיה, הפרעות אובססיביות קומפולסיביות OCD, דיכאון, טראומה, פוביות מסוגים שונים, פחד קהל, התנהגות כפייתית ועוד, ומתאים גם לילדים ומתבגרים.

כאשר אתה ניגש להחליט להתחיל טיפול פסיכולוגי, עליך לשאול את עצמך מהי מטרת הטיפול. אם מטרת הטיפול היא להתמודד עם בעיה המציקה לך כמו למשל מחשבות טורדניות, הרגל כפייתי, סביר להניח שטיפול CBT ישרת אותך היטב. אבל אם המטרה שלך בטיפול היא למצוא משמעות, לנסות להבין את עצמך וכן הלאה, ייתכן ששיטה כמו פסיכותרפיה על בסיס טיפול דינאמי תתאים לך יותר.

במקרים מסוימים, כאשר הסימפטומים של ההפרעה חזקים ומשתקים, ייתכן שעדיף להתחיל בכלל מטיפול פסיכיאטרי. כאשר מגיעים אלינו לטיפול במכון תל אביב לפסיכותרפיה, מנהל המכון ממליץ למטופל על הדרך האופטימלית ומסייע לו לקבל את ההחלטה הנכונה בהסתמך על הידע והניסיון שלו, ובהתאם להעדפות המטופל.

מעוניינים שנצור קשר?

איך טיפול CBT תפס פתאום כזו פופולאריות?

יותר מרוב הטיפולים בתחום בריאות הנפש, טיפול CBT הוא טיפול מדיד מבחינה מחקרית. ביחס לטיפולים אחרים, לשיטת CBT יש מתודה ברורה, תהליך מובנה ופרק זמן קצר יחסית שבו השינוי מתרחש. כל אלו הופכים אותו ליותר נוח למדידה ומחקר ולכן ניתן לגזור תוצאות על האפקטיביות שלו בתחומים שונים.

טיפול CBT מציע פתרון מובנה ובטווח זמן קצר יחסית בהשוואה לטיפול הפסיכודינמי. בנוסף הוא נותן לך, המטופל כלים להתמודדות עם הבעיות בעצמך, גם ללא עזרת המטפל, ולכן הוא הפך לחלופה מבוקשת ואטרקטיבית.

איך מתבצע הטיפול?

הפגישות הראשונות של טיפול CBT נועדו ליצור היכרות בין המטפל והמטופל. המטפל ירצה לדעת איך התמודדת עד כה עם הבעיה שהביאה אותך אליו, ועם אילו בעיות יש לך קושי להתמודד – ויחד תיצרו תוכנית פעולה להתמודדות טובה יותר. במסגרת טיפול CBT אתם תלמדו לזהות מחשבות והתנהגויות מכשילות, כיצד לשנות אותם, וכיצד להטמיע את השינוי הזה לטווח הארוך באמצעות תרגול.

בפגישות הראשונות לא ניתנים "שיעורי בית", אלא המטפל לומד בהם את דפוסי החשיבה וההתנהגות של מי שנמצא מולו. בשיחה הראשונה עולים גם נושאים כדוגמת הציפיות שלך מהטיפול, נקודת המבט שלך על הבעיה שהביאה אותך לטיפול וההיסטוריה שלך. כל אלו חיוניים להצלחת הטיפול, הבנת המטפל את הקשיים וחיבור ביניכם.

למה מקבלים שיעורי בית בטיפול CBT?

אחד הדברים שמסייעים להצלחת טיפול CBT הוא התרגול בין המפגשים. תרגול זה נעשה באמצעות "שיעורי בית", במסגרתם נעשה אימון של הטכניקות שנלמדו במפגש במהלך השבוע. שיעורי הבית יכולים לכלול תרגילי הרגעות, ניהול יומן מחשבות ורגשות, תיעוד סיטואציות לניתוח במפגש, או ייזום סיטואציות שיסייעו לתרגל את אופני התגובה שנלמדו במפגשים.

כמה זמן נמשך הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי?

שיטה זו היא מהירה ויעילה למדי באופן יחסי לטיפולים דינאמיים, ועל כן טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמשך זמן קצר באופן יחסי ואורכו תלוי בדרך כלל בחומרת הבעיה ובמספר הבעיות שעולות בטיפול.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתמקד בשינוי התגובות לאירוע, ולכן על ידי התמודדות עם הגורמים שיוצרים את האירוע הלא נעים (המחשבות וההתנהגויות) וקבלת כלים מתאימים ייתכן שתהיה ירידה בסימפטומים.

מי שמעוניין לרדת אל שורש הבעיה ולהבין מדוע היא נוצרה מלכתחילה, יכול להמשיך לאחר הטיפול בסימפטומים לפסיכותרפיה שתתן לו מענה לסוגיה זו.

אילו מטפלי CBT עובדים במכון תל אביב לפסיכותרפיה?

במכון עובדים שני מטפלי CBT בעלי ניסיון והמלצות, המציעים טיפול בשיטת CBT עבור סוגי חרדה שונים, התקפי חרדה, פוסט טראומה, פוביות ודיכאון. נוסף על התמחותם ב-CBT לכל אחד מהמטפלים במכון הכשרות נוספות כדוגמת פסיכותרפיה, מיינדפולנס או ACT. קראו עוד על המטפלים שלנו:
יעל קוזי

יעל קוזי

מטפלת CBT מומלצת ופסיכותרפיסטית

יעל קוזי היא עובדת סוציאלית קלינית בעלת הכשרה והסמכה לטיפול CBT, פסיכותרפיה והנחיית קבוצות. ההתמחות של יעל בתחום הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי היא בתחומי וויסות רגשי, ניהול כעסים, התמודדות עם חרדה ופניקה, וכן התמודדות עם דיכאון, חרדה או טראומה. יעל משלבת בטיפול הסי בי טי, פרקטיקות נוספות כדוגמת מיינדפולנס, טיפול בקבלה ומחויבות (ACT) או חשיפה ממושכת (PE) לפי הצורך.

איזי מאימן

איזי מאימן

מטפל CBT מומלץ ופסיכותרפיסט

איזי מאימן הוא עו"ס קליני, בעל התמחות בפסיכותרפיה ובטיפול CBT. לאיזי מאימן ניסיון רב בטיפול קוגניטיבי התנהגותי עם שלל בעיות הקשורות לבריאות הנפש, להתמודדות עם נכויות או עם בעיות במיניות, להתמודדות עם בעיות משפחתיות או עם משברי חיים. איזי מציע מטפל באמצעות CBT במתבגרים, במבוגרים ובקשישים הסובלים מחרדות ומפוביות, מדיכאון, מטראומות, מקשיי התגברות על אבל ואובדן, מקושי להתגבר על משבר ועוד.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו