רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
טיפול פסיכיאטרי

טיפול פסיכיאטרי

בתוך השגרה המהירה של החיים עלולה לצוץ בעיה שמפריעה לאורח החיים התקין, לבריאות הנפש ולתפקוד הבריא. חלקינו מכירים את ענף הטיפול מקרוב ויודעים מתי עולה הצורך לפנות לעזרה מקצועית בעוד שאחרים לא תמיד יודעים למי כדאי לפנות: פסיכולוג קליני או פסיכיאטר, והאם בכלל לפנות?

קפצו לנושא:

פסיכולוג בתל אביב

מתי לפנות לטיפול פסיכיאטרי?

אנו ממליצים לפנות לעזרה באמצעות טיפול פסיכיאטרי כאשר קיים חשש למצוקה נפשית משמעותית, אשר גורמת לתחושה של תפקוד לא תקין, מצבי רוח משתנים ומבלבלים, הצפה רגשית, תחושת איבוד שליטה וכדומה.

ייתכן שמצוקה נפשית תתורגם לחרדות, דיכאון, לחץ ותסכול. כמו כן, כאשר ישנם סממנים לשינוי בדפוסי התנהגות רגילים כגון התרחקות מחברה, הפרעות בשינה וכו'. במידה וקיימות מחשבות מציפות, מפחידות או בלתי נשלטות מומלץ לפנות לעזרה מקצועית על ידי פסיכיאטר.

אם באופן עקבי אתם מתקשים בניהול השגרה השוטף, אם ישנן מחשבות טורדניות שחוזרות ונשנות ומפריעות להתרכז ולמצות את היום, אולי כדאי לפנות לטיפול, או לפחות לייעוץ. בעיה הופכת הפרעה כאשר היא מפריעה באופן משמעותי ומתמשך בחיי היום יום ובתפקוד.

אצלנו במכון פסיכיאטרית מומחית בעלת ניסיון של שנים בשם ד"ר שירה כהן, אשר יכולה לסייע באבחון הקושי ובהכוונה הולמת לגורמי הטיפול המתאימים עבורכם ביותר, הן מבחינת אישיות והן מבחינת הקושי הספציפי שלכם.

מעוניינים שנצור קשר?

צפו: הטיפול הפסיכיאטרי במכון ת״א לפסיכותרפיה

האם פגישה עם פסיכיאטר מסתיימת בטיפול תרופתי?

פסיכיאטר הינו קודם כל רופא לכל דבר, שלמד כשבע שנים רפואה במסלול הכשרה לרופאים ככלל הרופאים, ולאחר מכן עשה התמחות מעמיקה בתחום בריאות הנפש. הפסיכיאטרית המומחית אצלנו במכון מאמינה בגישה הוליסטית כוללת, כלומר לא רק בחינה האם קיים צורך במרשם פסיכיאטרי על מנת לתת מענה לקושי רגשי, אלא גם בחינה מהו הקושי הרגשי, מה הגורם ומהי העוצמה והתדירות של הסימפטומים.

אין זה אומר כמובן שכל פגישה עם פסיכיאטר מסתיימת במרשם כלשהו. טווח הפעילות של הפסיכיאטר רחב מאוד: כאשר קיים קושי נפשי, הפסיכיאטר ידע לאבחן אותו ולתת המלצה לתוכנית טיפולית מיטבית. במקרים מסוימים הוא כלל לא ימליץ על נטילת תרופה, אלא על טיפול רגשי דינמי או על טיפול קוגניטיבי התנהגותי על ידי אחד מאנשי המקצוע במכון, ובמקרים אחרים על שילוב בין טיפול פסיכולוגי וטיפול תרופתי.

בנוסף, פסיכיאטר יכול לתת חוות דעת שונות במידת הצורך והדרישה, וכן אבחונים והערכות שונות עבור ילדים, בני נוער ומבוגרים.

אינטייק טיפולי: מה קורה בפגישה?

הפגישה הראשונה עם פסיכיאטר נקראת פגישת אינטייק, בה נערך ראיון מעמיק (בד"כ כשעה) באמצעותו מאבחן הפסיכיאטר את הקשיים של האדם שמולו. הראיון מכוון להבנת קשיים בתחום הנפשי, הרגשי וההתנהגותי, ואיתור הסימפטומים החיצוניים שמקורם בקשיים אלו. כאשר נמצא בידיו המידע הדרוש, הפסיכיאטר מנסה לקבוע את האבחנה המתאימה ביותר, וממליץ על טיפול פסיכיאטרי מתאים.

על פי שיקול פסיכיאטר מומחה והאבחנה, יינתן טיפול פסיכיאטרי מתאים למצב. כפי שכבר ראינו, הטיפול יכול להיות טיפול תרופתי, שהוכח כתורם ויעיל להפרעה ממנה סובל האדם, ובחלק מהמקרים הוא ממליץ גם על טיפול פסיכולוגי במקביל. לאחר ביצוע אבחנה פסיכיאטרית, ניתן להתחיל בתהליך הטיפולי.

לאחר הפגישה הראשונה (שבדרך כלל ארוכה יותר ומעמיקה) ייקבעו פגישות נוספות שנקראות פגישות מעקב ובהן המטופל מספר כיצד הוא מרגיש, האם חל שינוי בהרגשתו, בהתנהגותו.

פגישות המעקב נערכות אחת לתקופה, בהן יכול הפסיכיאטר לבדוק את יעילותו של הטיפול התרופתי והפסיכותרפי, לשמוע מהמטופל מה תורם לו יותר, ולהמליץ האם להמשיך בטיפול הקיים או לשנות משהו.

לאילו תופעות יעיל הטיפול הפסיכיאטרי?

כאשר מדובר על מתן טיפול תרופתי, טיפול פסיכיאטרי הוכח כיעיל במיוחד עבור הפרעות OCD, חרדה ודיכאון. נוגדי חרדה מסוג SSRI כדוגמת ציפרלקס, לוסטרל ופרוזאק מסייעות להפחית את התסמינים של מטופלים הסובלים מחרדה קשה, ומאפשרים להתחיל בטיפול פסיכולוגי המאפשר למטופל להרוויח בחזרה את השליטה על חייו.

במקרה של דיכאון, הפסיכיאטר יכול להתאים למטופל טיפול תרופתי מבוסס SSRI, SNRI (הם הנפוצים ביותר) או MAO בהתאם למאפייני הדיכאון, מצבו הבריאותי של המטופל ונתונים נוספים אותם לוקח הפסיכיאטר בחשבון.

טיפול תרופתי הוכח גם כיעיל בטיפול ב-OCD, ומאפשר למטופלים להשתלט על הסימפטומים של המחלה המונעים מהם לנהל שגרת יום תקינה. פסיכיאטר המאבחן מטופל כסובל מOCD, עשוי לרשום לו תרופות מבוססות SSRI או SNRI ולהפנותו במקביל או בהמשך לטיפול CBT על מנת לטפל לא רק בסימפטומים אלא לעקור את הבעיה מהשורש.

פסיכיאטר רשאי גם לרשום תרופות להפרעת קשב וריכוז. הוא יכול לקבוע בהתאם לאבחון האם המטופל שמולו סובל מהפרעת קשב וריכוז ובמידה וכן להתאים לו מינוני ריטלין או קונצרטה.

פסיכיאטר פרטי או פסיכיאטר בקופת חולים?

טיפול פסיכיאטרי הוא טיפול רגיש, ולכן יש יתרונות רבים לבצעו אצל פסיכיאטר פרטי על פני פסיכיאטר בקופת חולים. בקופות החולים קיים מחסור בפסיכיאטרים זמינים, ולכן התורים עשויים להיות ארוכים. למי שסובל מבעיה נפשית ומחפש מזור לכאביו, כל יום מביא איתו ייסורים ולכן עדיף לפנות לפסיכיאטר פרטי, המציע זמינות גבוהה יותר הן מבחינת תאריכים פנויים והן מבחינת טווח רחב של שעות.

קופות החולים מוגבלות להיצע המוכתב על ידי סל הבריאות והעדפות הקופה. גם אם קיים טיפול מתאים יותר עבורך, לא בטוח שפסיכיאטר של קופת חולים יציע לך אותו. פסיכיאטר פרטי אינו כפוף להסכם, גוף או חברה כלשהם, ולכן יכול להציע לך מתוך טווח הפתרונות הרחב ביותר את הפתרון הנכון והמדויק עבורך.

בעוד שהקליניקות של פסיכיאטרים מטעם קופות החולים נמצאות לרוב לצד חדרי טיפול אחרים בקופה, והסיכוי לפגוש בדרך לפסיכיאטר את השכנים די גדול, הפגישות הטיפוליות אצלנו במכון נעשות באופן דיסקרטי (אנו מקום פרטי ללא קשר לארגון מסוים), תוך דגש על רגישות ומקצועיות.

טיפול פסיכיאטרי פרטי במכון ת״א לפסיכותרפיה

אנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה מציעים טיפול פסיכיאטרי פרטי באמצעות ד"ר שירה כהן, פסיכיאטרית מומחית המטפלת במגוון קשיים רגשיים, בגישה אישית, נעימה ומקבלת.

הפסיכיאטרית במכון תאבחן את הקושי הנפשי ותוכל להציע את הטיפול המתאים ביותר עבורך ממגוון הטיפולים המוצעים במכון: טיפול תרופתי, טיפול פסיכודינמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול זוגי, טיפול פסיכולוגי לילדים, אבחונים פסיכולוגים ועוד, ולבחור האם לשלב בין טיפולים. במידת הצורך ניתן להתייעץ בנוגע לחוות דעת פסיכיאטרית לבתי משפט, נושאים משפטיים אחרים כגון צוואות, ביטוח לאומי וכדומה.

פנו אלינו להתייעצות מקצועית עם הפסיכיאטרית. במידה והנכם מתלבטים ניתן להתקשר אלינו ולברר כל שאלה. אנו ממליצים לא לדחות טיפול נפשי במידה והנכם חווים קשיים רגשיים המשפיעים על מצב הרוח והתפקוד היומיומי.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר