רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים מקצועיים
טיפול פסיכולוגי בילדים

טיפול פסיכולוגי בילדים

טיפול פסיכולוגי בילדים

המשחק הוא כלי טיפולי נפוץ ויעיל ביותר על מנת שהילד יוכל להטמיע את העולם, להבין את הפעולות שהוא מבצע בו ולהפוך אותן לחלק מעצמו. על מנת להשתמש במשחק ככלי טיפולי, איש המקצוע מאבחן ומזהה את רמת ההתפתחות בה נמצא הילד, ולשם כך הוא משתמש בתצפיות על המשחק של הילד לצורך אבחון ולהערכה. איש המקצוע בוחן הן את ההתפתחות והאם היא תואמת את גילו מבחינת מיומנויות רגשיות וקוגניטיביות.

בטיפול פסיכולוגי בילדים השימוש במשחק עוזר למטפל להגיע לרבדים רגשיים בלתי מודעים אצל הילד, לגעת במקומות שבשיחה רגילה קשה לגעת בהם ולבחון יחד כיצד הם משפיעים על הילד.

מעוניינים שנצור קשר?

כיצד המשחק אצל ילדים משתנה עם הגיל?

עד גיל שנה הילד משחק במרחב הבטוח שלו – בגוף האם ובגופו שלו, הוא ישתמש בעיקר בפה על מנת לבחון חפצים שונים ומגלה את איברי גופו. לאט לאט הוא מגלה כיצד להניע חפצים, להחזיק וכך לגלות את העולם. כך התינוק רוכש מיומנויות של האכלה לבד, רחצה והלבשת בגדים. במקביל נעשה משחק חברתי בו הוא מחקה את העולם, חוזר אחרי קריאות אליו ומילים וכך התינוק מבין שיש מציאות וקיום שנפרדים ממנו ומאמו. הכרה זו עלולה לגרום לחרדה ונעשה שימוש בד"כ ב"חפץ מעבר", כרית לדוגמה, שמשמשים אמצעי מגשר, מרגיע שנמצא בטווח שבין התינוק לעולם, בין העצמי ללא עצמי. חפץ המעבר עוזר להפרדה מסוימת בין המציאות הפנימית לחיצונית.

בגיל שנה עד שנתיים מתחיל משחק יותר סימבולי, משחקי העמדת פנים, משחק עם בובה, או חיקוי של פעולות של מבוגרים יותר מורכבות. הילד מפתח בשלב זה יותר מיומנויות חברתיות ופחות מרוכז בעצמו.

בגיל 3-4 מתחיל הילד לפתח גם משחקי כאילו סימבולים עם ילדים אחרים כגון שינה, קניות, נהיגה, משחקי תפקידים בבית של אבא אימא וכדומה.

מגיל 5 ועד גיל הנערות עוברים למשחקים סימבולים עוד יותר מורכבים שקשורים לעולם החיצוני כגון בית ספר, חברים, ספורט. המורכבות עולה ומתבצע תהליך תכנון והכנה. תחילה המשחקים יותר דמיוניים ובסביבות הגיל 7-8 הופכים ליותר ויותר מציאותיים.

איך מתבצע טיפול פסיכולוגי לילדים?

כיצד טיפול פסיכולוגי באמצעות משחק עובד?

התפיסה שעומדת מאחורי טיפול פסיכולוגי בילדים באמצעות משחק היא שקיימים אצל הילד דפוסים נוקשים וקשיים רגשיים שונים עם עצמו ועם אחרים וכל אלו קשורים לרגשות שאינן יוצאות החוצה בשיחה ואינן מבוטאות כראוי בגלל יכולתו הוורבלית והבנתו את עצמו, אך הן יוצאות בדרכים אחרות בהתנהגותו ובמערכות יחסים בינאישיות.

הילד אינו יכול לבטא עצמו כהלכה במילים מבחינה רגשית, גם אם לפעמים לנו המבוגרים נדמה כך. ילדים נוטים לבטא את עצמם על ידי פעולות והתנהגות ולא דרך מילים. לדוגמה אם ילדה בת 5 מבקשת ללכת בבית וגם לגן עם שתי בובות שהיא אוהבת, היא מנסה להתמודד עם פחד מסוים או תחושת תסכול. היא לא תאמר זאת אך תעשה משהו שמבטא את רגשותיה.

במשחק הילד מרגיש יותר בטוח. זה המרחב שלו. הוא ששולט שם וקובע את הסדר והחוקים – שלא כמו בעולם המבוגרים. שם ברחבי המשחק הוא מבטא רגשות, כעסים, תוקפנות וכו' ושם גם הוא מוצא דרכים להתמודד עם הקשיים שלו. זהו בדיוק המרחב שהמטפל נכנס – אל תוך עולמו של הילד.

המטפל צריך לעזור לילד להוציא את ה"סיפור" שלו דרך המשחק איתו. המטפל צריך לשחק עם הילד וליצור קשר ביניהם, קשר שיש בו אמון וקירבה. הילד מיד מקשר את הקשר הזה עם המטפל לקשר שיש לו עם ההורה, קשר שגרם לו לתחושה טובה.

לדוגמא הילד והמטפל יכולים להפוך תפקידים במשחק וכך הילד מסוגל לראות ולהתבונן על האחר ולחוות דברים ורגשות שאחרים מרגישים ועושים ולפתח אכפתיות כלפיהם. למשל אפשר להוציא במשחק תוקפנות רבה, למשל "להרוג" במשחק את האח או האבא, ובמשחק נעשה אוורור או תיעול של תוקפנות שלא בא לידי מימוש בעולם האמתי.

למשחק באמצעי של טיפול במשחק יש ערך עצום והכרחי לילד. שם הוא יכול להפוך עצמו ולהיות אחר. למשל להפוך עצמו לחייל עוצמתי או באטמן עם הרבה יכולות על-אנושיות שמפצות על תחושת אין אונים וחולשה שהרגיש לפני כן בכיתה.

המשחק בבית בובות לדוגמה עם כל מיני דמויות מהעולם האמתי, בבית, בגן או בית הספר, מאפשר לילד לספר "סיפורים" על דברים שהתרחשו ולבטא קונפליקטים או קשיים רגשיים מול דמויות מסוימות, וכל זאת בצורה עקיפה ובלתי מאיימת. הילד יתפוס את הקושי הרגשי כשייך לבובה שמייצגת אותו ולא לעצמו.

המטפל יכול לעשות שימוש נרחב בסיפורים אלו, לעזור לילד למצוא כלים להתמודדות ומיומנויות בינאישיות נוספות, ופרשנויות אחרות ממה שהבין הילד. המטפל יכול לומר על הדמות שמייצגת את הילד דברים שונים בלי שהוא ירגיש מותקף וכך לא יצטרך לגונן על עצמו.

יתרונותיו של טיפול פסיכולוגי בילדים

טיפול פסיכולוגי בילדים באמצעות משחק מאפשר לגעת בקשת רחבה של רגשות: אכזבות, כעסים, תסכולים ועוד. ניתן להציע לילד דרכי התמודדות וכלים שונים שנתפסים על ידו כבטוחים ובלתי מאיימים תוך תחושה שהוא השולט והבוחר.

טיפול פסיכולוגי בילדים, אם נעשה בצורה קשובה ונכונה, מתוך הקשבה וכבוד לילד, הינו חוויה מגדילה ומעצימה עבורו. כל הקשב והריכוז של המבוגר מתמקד בילד, ומאפשר לו לחוות רגעים מיוחדים בחדר הטיפולים. האפשרות להוציא באופן חופשי ובלתי אמצעי רגשות שונים בתוך חדר הטיפולים גורם לילדים לרצות להגיע שוב ושוב לטיפול וליצור תהליך טיפולי רגשי שהוא טוב ויעיל לילדים.

פגישות הטיפול הפסיכולוגי בילדים יעילות במיוחד כאשר הן מלוות בהדרכת הורים צמודה, בה ניתן לקבל כלים וייעוץ כיצד לנהוג עמו כמו גם לקבל תמונה קלינית על התקדמות הילד בטיפול הפסיכולוגי באמצעות משחק.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו