רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

טיפול דיאדי

פסיכולוג ילדים

הטיפול הדיאדי משתייך לתחום הטיפול הרגשי בילדים, והוא מוכוון במהותו לחיזוק הקשר האישי בין ההורה והילד. הטיפול מתמקד בבניית מערכת יחסים קרובה בין השניים, ומדגיש את חשיבות הקשר ומעורבות ההורה בחייו של הילד כמפתח להתפתחות הרגשית שלו.

שיטת טיפול זו מיועדת לילדים בגיל הצעיר, פעוטות ותינוקות אשר חווים קשיים בהתפתחות הרגשית, או סובלים מקשיים התנהגותיים אחרים, בעיות אלימות, קושי בויסות הרגשי, דימוי עצמי ירוד, תלות יתר בהורה, בעיות הרטבה ועוד.

הטיפול הדיאדי בנוי מסדרת מפגשים הכוללים אינטראקציות מגוונות בין ההורה והילד, כולם מתקיימים בהנחיית פסיכולוג, אשר משמש כדמות חיצונית ומכוונת. חלק מן המפגשים בטיפול עשויים לכלול רק את הפסיכולוג ואת ההורה, בהם יינתנו דגשים מקצועיים ותינתן להורה הזדמנות לעבד ולהפנים את התהליך שעבר.

מעוניינים שנצור קשר?

מהן המטרות של טיפול דיאדי ואיך הוא מתבצע?

שמו של הטיפול הדיאדי נגזר מהמונח "דיאדה" – זוג (טיפול הורה-ילד). מדובר בגישה טיפולית שצמחה מתוך מספר תחומים פסיכולוגיים, כולם שמים דגש מרכזי על תפקידו המכריע של ההורה בהתפתחות הרגשית התקינה של הילד.

בבסיסו של הטיפול עומד הצורך בקשר חזק ויציב בין ההורה והילד. אחת מן המטרות של הטיפול היא להעניק להורה כלים שיעזרו לו להתקרב אל הילד ולעולמו הפנימי, וכך גם לנסות ולהתגבר על הקשיים והמחסומים שמפרידים לעיתים בין השניים. קשיים אלו עלולים להעכיר את הקשר, לפגוע בתקשורת או באינטראקציה ביניהם, וכן להוביל לבעיות התנהגות או קשיים בהתפתחות ובתפקוד הרגשי של הילד.

במקרים מסוימים, הקשיים ביחסים בין השניים נובעים מתפיסות או ציפיות מוגזמות מצד ההורה, מתוך חשש של הילד מתגובות הוריו בסיטואציות מסוימות, וכן עקב חוסר סבלנות או חוסר תשומת לב מצדו של ההורה.

בדרך כלל מדובר בטיפול קצר מועד הבנוי מסדרת מפגשים שמתקיימים בנוכחות פסיכולוג. במפגשים הראשונים משמש הפסיכולוג כדמות המכווינה. בחלק מן האינטרקציות ישתתף הפסיכולוג בתור מדגים, ובחלקן יישאר בתור צופה מן הצד. המפגשים כוללים שימוש בטכניקות טיפול מגוונות, בהן משחקים, ציור, שימוש בהומור וכן אינטרקציות נוספות שעוזרות להעמיק את הקשר בין הילד וההורה.

במפגשים מאוחרים יותר, יתקיים שיח אישי בין הפסיכולוג וההורה, בו הוא יקבל הדרכה ודגשים ליישום טכניקות שיעזרו לו לשפר את האינטרקציה עם הילד.

מתי מומלץ להתחיל טיפול הורה ילד?

הטיפול הדיאדי משמש בתור כלי טיפולי יעיל לחיזוק הקשר בין הורים וילדיהם. הטיפול מיועד עבור הורים שחווים קשיים ביחסים שלהם עם הילד, ומעוניינים לקבל כלים וטכניקות שיעזרו להם להתמודד עם הסיטואציה ולחזק את הקשר.

הטיפול מומלץ להורים וילדים אשר חווים קשיי תקשורת וחוסר באינטרקציה חיובית, כמו גם במקרים בהם מבחינים ההורים בקשיי התנהגות (התפרצויות זעם או בכי למשל), דימוי עצמי נמוך, קשיי פרידה והסתגלות למקומות חדשים, קושי בויסות הרגשי, וגם בעיות הרטבה, קשיי שינה ובעיות קשב וריכוז לדוגמא.

את הטיפול רצוי להתחיל בשלבי התפתחות מוקדמים יחסית. בשלבים מאוחרים יותר, ייתכן והילד כבר לא ישתף פעולה, והגישה הטיפולית המתאימה יותר תהיה הדרכת הורים או מפגשים אישיים של הילד עם פסיכולוג ילדים.

מכון תל אביב לפסיכותרפיה מציע מגוון טיפולים רגשיים לילד, ולחיזוק הקשר בין ההורה והילד. הטיפול הדיאדי מתקיים במרחב אינטימי ובטוח, אשר מאפשר להורה ולילד לשקם את יחסיהם ולעזור בויסות הקשיים הרגשיים וההתנהגותיים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו