רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים
סכיזופרניה – השלכות נפוצות

סכיזופרניה – השלכות נפוצות

טיפול בסכיזופרניה

סכיזופרניה הנה הפרעה נפשית שמתבטאת בפגיעה בתפקודים נפשיים, קוגניטיביים, חברתיים והתנהגותיים. במאמר זה על טיפול בסכיזופרניה ננסה בקצרה להסביר את ההשלכות השונות של מחלת הסכיזופרניה על רבדים שנים בנפש. להן פירוט, יש לציין שלעתים מופיעות כל ההפרעות המפורטות ולעתים רק חלק מהן.

הפרעות בחשיבה: הפרעה זו היא הנפוצה ביותר בקרב חולי סכיזופרניה. האדם מפתח חשיבה שמתבססת על ההיגיון האישי והסובייקטיבי שלו , ולא על המציאות החיצונית וההיגיון האובייקטיבי. זו חשיבה פרטית בעלת סדר וחוקים משלה, והיא אינה לוקחת בחשבון את איך שאחרים רואים את הדברים או מה שהתרחש באופן אובייקטיבי. אך ורק פרשנות אישית שאין לה קשר וביסוס במציאות. לעתים הם מייחסים לדברים שקורים במציאות סביבם קשר אליהם ללא כל סיבה וחושבים כי פעולות שגרה יומיומיות שמתרחשות בסביבתם קשורות אליהם באיזשהו אופן.

החשיבה היא אסוציאטיבית ומתבטאת בזמן דיבור כאשר קופצים מנושא לנושא מבלי שנוכל להבין את הקשר בין הדברים, האדם אומר משפטים ומילים שהקשר שלהם ברור רק לו עצמו. מתמקד בתפל ובשוליים ולא בעיקר. בהרבה מהמקרים הם סובלים ממחשבות שווא שאינן אוחזות במציאות כגון – מחשבות רדיפה, ניסיונות השתלטות, לעיתים מחשבות גדלות ותחושה של כוחות על טבעיים. גם היכולות הקוגניטיביות נפגעות יש קושי במיקוד קשב ,ריכוז לאורך זמן, פגיעה בזיכרון לטווח קצר מאוד, ופגיעה ביכולת הלמידה.

מעוניינים שנצור קשר?

הפרעות בתפיסה: נראה כי מערכת החושים של האדם אינה קולטת ומעבדת בצורה נכונה ומותאמת למציאות. זה מתבטא ברגישות יתר לגירויים – לקולות חזקים או קולות מסוימים, לאור, למגע מסוג מסוים. ישנו עיבוד מעוות של גירויים הנקלטים בחושים וכך אדם יכול לראות צורות בגודל שאינו נכון, לשמוע צלילים בעוצמה שאינה אמיתית וכו'.

הזיות הינן ביטוי של הפרעה בתפיסה, אנשים שומעים קולות שמדברים אליהם, בדרך כלל קולות שמגנים אותם או פוקדים עליהם, מרגישים דברים לא הגיוניים כמו היכולת לעוף , ורואים דברים שאינם קיימים באמת. אילו הן הזיות טיפוסיות לחולי סכיזופרניה.

הפרעות ברגש: במובן הרגשי האדם עובר צמצום רגשי – משמעות הדבר שקשת הרגשות וההבעות מצטמצמת . זה מתבטא באדישות מסוימת, קהות רגשות, נראה כי חוויות אינן חודרות פנימה ומעוררות רגש עז מסוים. מצב זה מתבטא גם בדיבור מונוטוני שאינו משדר שמחה, עצב, כעס או כל רגש אחר. במקביל ניתן לראות הבעת רגשות שאינה מותאמת לסיטואציה ולנסיבות, אדם שצוחק במתבדח בביקור אבלים, עצוב ומכונס באירוע משמח.

הפרעות בהתנהגות: התנהגותו של אדם סכיזופרן בדרך כלל אינה צפויה, ולא ניתן לחזות את תגובותיו ופעולותיו מראש. לסביבה קשה להבין את הסיבות שהובילו להתנהגות זו או אחרת ונראה כי לעיתים מתנהג בצורה מסוימת ללא מטרה וללא שליטה. חוסר יכולת לקבל גבולות נורמטיביים, התנגדות לשיתוף פעולה, ומוטיבציה נמוכה מאפיינים את התנהגותו של הסכיזופרן.

הפרעות בקשר עם העולם החיצון וביחסים הבין-אישיים: אנשים עם סכיזופרניה אט אט מאבדים את היכולת להבין נכון את הסביבה והסביבה אינה מבינה אותם ועל כן יש פגיעה משמעותית ביחסים וקשרים בין – אישיים. האדם מתחיל להתרגל לחיות עם עצמו, בתוך מחשבותיו ורגשותיו, ישנה הפרדה מאוד חזקה וברורה בינו לבין שאר העולם – הוא נכנס יותר ויותר לתוך עצמו ומאבד מוטיבציה למעורבות רגשית ותקשורת עם העולם החיצוני.

הפרעות הזהות עצמית, בזהות המינית ובדימוי הגוף: האדם עובר משבר זהות פנימי עמוק. במקום תחושה של ייחודיות והבנת העצמי, האדם מרגיש מבולבל לגבי עצמו, סיבת קיומו, זהותו המינית וגופו. ישנם אנשים שרוצים להחליף את מינם, שסולדים מגופם. התחושה הכללית היא שאינך יודע ממש מי אתה, אבוד בעולם ללא כח פנימי וזהות אישית מבוססת, מתקשים כבר להבחין בין מציאות ודמיון, כך שתחושת הבלבול והמשבר היא גדולה מאוד.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

tapi office location
דברו איתנו