רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

טיפול באמנות

אבחונים

טיפול באמנות היא אחת משיטות רבות של טיפול נפשי. הוא מיועד לאנשים בכל הגילים, מילדות עד בגרות. בשיטה זו אין צורך בידע קודם או כישרון מיוחד.

אני יודע כי אנשים רבים חשים מבוכה ליצור. מניסיוני, מטפל מקצועי באמנויות יודע לתת למטופל את המרחב לבחור בדרך שירצה בה, ומאפשר לו להרחיב את אפשרויות ההבעה והאמצעים הטיפוליים והיצירתיים, גם אם נדמה לו לפעמים שאין בו היכולת לכך. ההנחה וההבנה שליהן שכל אדם מסוגל להביע את עצמו בצורה יצירתית, ושהבעה כזאת יכולה להיות פתח לעולמו הפנימי.

מה כולל הטיפול באמנות?

בטיפול באמנות לא התוצר חשוב, אלא תהליך היצירה והדרך המובילה אליה. הדגש אינו על היכולות או הצרכים האסתטיים אלא על הצרכים הטיפוליים, מתוך מטרה לטפח את כוחות הנפש, לחזק את כושר ההסתגלות וההתמודדות של האדם, ברמה האישית והחברתית, כדי להגיע לאיכות חיים טובה יותר ולתפקוד אופטימלי.

מבוקשת מהמטופל רק סקרנות ורצון להאיר נקודות משמעותיות בנפשו, ולהסכים לעבור תהליך משמעותי.

מעוניינים שנצור קשר?

בחרתי לטפל באנשים בעזרת חומרי יצירה שונים, מאחר שבטיפול זה מתקיים תהליך המאפשר הצצה משותפת, מהירה יחסית ומבוקרת, לתוך עולמו של המטופל. האמנות מאפשרת למטופל להביע את עולמו הפנימי ולהקרין את צבעיו, מחשבותיו ותשוקותיו באמצעות חומר מוחשי. דרך החומרים עולים תכנים משמעותיים המעוררים את הדמיון שבאמצעותו "מטייל" המטופל בנפשו, ומצליח להביע את עצמו ואת ייחודיותו.

איך מתבצעת תרפיה באמנות?

אני מרגיש שהתרפיה באמנות פותחת עבור המטופל, בנוכחות המטפל, "מגרש משחקים" עשיר ומרפא. "מגרש" זה מאפשר למטופל לראות ולהכיר את הקשיים בעולמו, כפי שהם משתקפים בעבודותיו. "מגרש" זה מאפשר למטופל לבנות עולם טוב יותר למען עצמו, להמשך חייו.

תהליכי היצירה והתכנים שעולים מהם מאפשרים למטפל ולמטופל לעבור מסע שיעזור להכיר, להבין ולהתמודד עם מקומות שקשים למטופל, לצד היכרות וגילוי משמעותי של הכוחות והיצירתיות שבו. "מגרש" זה מכיל מגוון של אפשרויות כמו למשל אמנות פלסטית, צילום, תנועה, כתיבה, מוזיקה, דרמה וארגז חול. עם זאת, כל אחד מביא בדרכו את "הארגז" הייחודי לו בעת המפגש.

כיצד הטיפול באמנות עוזר בפתרון בעיות?

"יצירת אמנות היא הזדמנות להביע את הדמיון, האותנטיות והספונטניות של האדם. זו חוויה שלאורך זמן מובילה לתחושת סיפוק, לתחושה של תיקון נפשי ושינוי. תהליך היצירה יכול להיות תהליך מרפא שמייצר חוויה של גדילה אישית". (Cathy A. Malchiodi).

הדרך שבה אני עובד משלבת בין עולם היצירה לשיח המילולי. לאחר הבנת המצוקה דרך היצירה, שבים לשיח ולעיבוד הנושאים המעסיקים את המטופל באמצעות היצירה, התהליך, השיח והקשר שנוצר. כמובן שהטיפול מותאם לכל אחד ואחת על פי הצרכים המסוימים שלו או שלה.

המסע הטיפולי בטיפול באמנות מאפשר את שימור הבריאות הנפשית איכות החיים ושיפורם, והוא נותן מענה לקשיים רגשיים, התפתחותיים, קוגניטיביים וחברתיים. כמו בכול טיפול נפשי המטרה המרכזית היא לאפשר הבנה והצמיחה של האני.

האם טיפול באמנות הוא לילדים? ולאילו אוכלוסיות הוא מתאים?

הטיפול באמנות נשען על תיאוריות פסיכולוגיות שונות. אפשר לעבוד באמצעות טיפול באמנות עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים, יחידים, זוגות, משפחות וקבוצות. בכל המקרים הטיפול באמנות מאפשר להעלות תכנים לא מודעים, אשר לעיתים לא היו עולים באופן מילולי.

עם מטרות הטיפול באמנות נמנים הורדת מתח החרדה, הפחתת כאב, חיזוק הדימוי העצמי, עיבוד חוויות הקשורות בטראומה או באלימות בקרב ילדים ונוער בסיכון וגם בקרב בוגרים, ליבון מערכות יחסים והעמקת ההבנה בתקשורת הבינאישית.

משה פילוסוף מטפל באמנות

משה פילוסוף

מטפל באמנות

מטפל באמנות בילדים, נוער ומבוגרים. טיפול פרטני והדרכות הורים במגוון תחומים, כגון: דימוי עצמי, בטחון עצמי, התפתחות אישית, זהות מינית, קושי ביצירת קשר, הפרעות קשב, אתגרים במערכת החינוך, דיכאון וטראומה

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר