רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול בילדים
טיפול בילדים על הרצף האוטיסטי והדרכת הורים

טיפול בילדים על הרצף האוטיסטי והדרכת הורים

שגית פסקל

משפחות מיוחדות זקוקות לעיתים לעזרה וייעוץ מעבר למה שניתן לקבל במערכות הציבוריות.

שמי שגית פסקל, עוסקת באוטיזם מזה 17 שנה, מורה וגננת בחינוך מיוחד, מטפלת באוטיזם בגיל הרך ומדריכה משפחות בדרכן, חלקן מהרגע הראשון בו רק נולדה הדאגה כי משהו אינו כשורה.

לצד עבודתי בתחום החינוכי אני עוסקת בטיפול באוטיזם בגיל הרך, אני מומחית בגישות הטיפול השונות הקיימות בארץ, עובדת בתוכניות ביתיות ומלווה משפחות לאורך זמן באופן אינטנסיבי.

תפיסת העולם שלי רואה את המשפחה והילד בתוכה, ולא הפוך (את הילד וברקע המשפחה), כך שהתהליך מערב גם את הילד וגם את משפחתו, כמובן על פי צורך ורצון ההורים. תוכלו לקרוא בהמשך אודות הנושאים בהם עוסקות הפגישות עימי.

אתם מוזמנים להגיע ולהתייעץ עמי בקליניקה בחדרה, לייעוץ והדרכה. הקליניקה פתוחה לכל תושבי חדרה, פרדס חנה, בנימינה, זכרון יעקב ויישובי השרון. 

מעוניינים שנצור קשר?

על אוטיזם והטיפול באוטיזם

אוטיזם היא הפרעה התפתחותית אשר מתפתחת בשנים הראשונות לחיים. כבר בגיל הינקות ניתן לראות סימנים מוקדמים להתפתחות האוטיזם שבחלוף הזמן מתהווים לקשיים משמעותיים ביחסים בינאישיים, ביכולות התקשורתיות, בהתפתחות שפה, בכישורים החברתיים ולעיתים אף בהתנהגויות חריגות שונות.

אם ראית ילד אחד עם אוטיזם – ראית רק ילד אחד עם אוטיזם!

כל ילד שפיתח אוטיזם הוא בעל מאפיינים ייחודיים לו, רמת תפקוד שונה, יכולות שפה שונות, יכולות תקשורתיות שונות, יכולות טובות שונות, ועל כן האוטיזם הינו ספקטרום רחב, עליו ממקמים כל ילד על פי רמת התפקוד ורמת התלות בזולת.

הטיפול באוטיזם מתמקד בשתי מטרות:

  • טיפול באוטיזם או בקשיים המרכזיים של האוטיזם: חשיבה נוקשה, קושי בקבלת שינויים, תבניתיות, חוסר דינמיות, קבלת האחר, הנאה משותפת, התמודדות עם מצבי לחץ, הימנעות, תחושת חוסר מסוגלות, התפרצויות זעם, חרדה ועוד… כל המאפיינים שיוצרים את אתגרי היומיום המוכרים.
  • שיפור איכות החיים של המערכת המשפחתית: הילד עם האוטיזם הינו חלק ממערכת משפחתית שצריכה לתפקד, להנות, לייצר קשרים מיטיבים. חשוב לתת את הדעת על סוגיות היומיום המשפיעות באופן קריטי על תפקוד המשפחה, ולחזק את הכוחות של ההורים על מנת להמשיך ולהוביל את התא המשפחתי.

הדרכת הורים לילדים על הרצף האוטיסטי

תהליך האבחון של ילד על הרצף האוטיסטי אינו פשוט כלל וההתמודדות היא של כל המשפחה. התחושה בדרך כלל דומה לתחושה של אבל ואובדן, קיים תסכול, דיכאון, הלם, אשמה. לוקח זמן לעכל את הנושא ולהתחיל למצוא גורמים מתאימים שיכולים לסייע ולעזור באופן הנכון.

המשפחה מבינה אט אט שמדובר בהתמודדות מורכבת, מאתגרת, רבת שנים המצריכה חשיבה מחודשת כל תקופה, מהו הדבר הנכון והחשוב כרגע. הדרכת הורים וליווי מתאים יכולים להעצים מאוד את היכולת של ההורים לתמוך ולקדם את הילד ומעצימים את תחושת המסוגלות ההורית שנפגעת לעיתים קרובות.

אני מזמינה אתכם ליצור עימי קשר אישי לכל שאלה ועניין.

מעוניינים שנצור קשר?

הטיפול והייעוץ אותו אני נותנת עוסק בתחומים הבאים:

  • ייעוץ לפני שלב אבחון האוטיזם: מיד לאחר שמתעוררת הדאגה ניתן לערוך הערכה התפתחותית נרחבת שמטרתה לאתר סימנים ללקות התפתחותית, ייעוץ זה נערך בדרך כלל בשנת החיים הראשונה ונותן מיפוי מקיף על הפערים ההתפתחותיים בתחומי – קשר, תקשורת, מוטוריקה, שפה, התפתחות קוגניטיבית, ויסות, אכילה ועוד. ההערכה שכזו מאתרת סימנים מוקדמים לבעיות התפתחות. את ההערכה אני עורכת יחד עם אילה אריך פומרנץ, מרפאה בעיסוק התפתחותית.
  • ייעוץ לאחר אבחון אוטיזם: תמיכה וייעוץ בקבלת החלטות – בחירת מסגרת חינוכית, בחירת גישה טיפולית. האם להסתפק בטיפולים של התפתחות הילד? מה הכי דחוף? לאחר רגע האבחון ההורים מצויים בצומת דרכים שדורשת מהם לקבל החלטות מהותיות. הייעוץ מאפשר קבלת החלטות מושכלת, לשקול יתרונות וחסרונות של כל אפשרות ובחירה מדוייקת למאפייני הילד.
  • ייעוץ כללי להורים לילדים על הרצף האוטיסטי: עבור הורים ומשפחות שמעוניינים להתייעץ לגבי כל דבר הקשור באוטיזם. ניתן להתייעץ לגבי הבנת הלקות, התמודדות זוגית והורית, גישות טיפוליות (I.R. , A.B.A , E.S.D.M , R.D.I , TEACH ועוד), טיפולים אפשריים קיימים, התנהלות משפחתית, קבלת החלטות בשלבים השונים של החיים, שילוב, חינוך מיוחד, וכל סוגייה רלוונטית.
  • הנחיית הורים: מאפשרת לעבור תהליך משמעותי מעצים, המטפח את המסוגלות ההורית שנפגעה בחלק מהמקרים. ההנחייה מאפשרת להבין לעומק את הצרכים של הילד, ולדעת כיצד לתת לו את הכלים השונים.
  • טיפול רגשי פרטני לילדים על הרצף האוטיסטי הכולל גם הדרכת הורים: על מנת לקדם את הילד עם האוטיזם ניתן לערוך במקביל לטיפול הרגשי הפרטני תהליך הדרכת הורים וטיפול משולב הורה-ילד, בו גם יינתנו כלים שונים להורים.
  • טיפול ממוקד קשר: טיפול עבור הורה וילדו, או עבור הילד ואחיו. הטיפול ממוקד בחיזוק הקשרים בין הילד עם האוטיזם לבני משפחתו. המשפחה הגרעינית היא התשתית המשמעותית ביותר עבור הילד, וחיזוק הקשרים מאפשר להעצים את יכולת התמיכה, את האמפטיה ההבנה של שני הצדדים ונותן קרקע של ביטחון לילד להתפתחות והתקדמות.
  • קשר עם גורמים רלוונטיים: כחלק מתהליך הייעוץ יתקיימו שיחות רלוונטיות עם צוות חינוכי מקצועי, גננות, צוות מטפל, וכל מי שרלוונטי על פי רצון ואישור ההורים.

הכותבת: שגית פסקל, מטפלת באוטיזם בגיל הרך בחדרה

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר