רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול בילדים
טיפול באוטיזם בגיל הרך

טיפול באוטיזם בגיל הרך

טיפול בילדים

אוטיזם היא הפרעה נוירו-התפתחותית רחבה המקשה על האדם לקיים קשרים בין אישיים וחברתיים ופוגעת במקרים רבים באופן קשה בכל תחומי התפקוד.

שכיחות האוטיזם בעולם נמצאת בעלייה חדה ומתמדת וכיום ההערכה המקובלת היא שאוטיזם פוגע בכ-1:59 מהילדים.

אוטיזם מוגדר כספקטרום רחב של הפרעות התפתחותיות (ASD – Autism Spectrum Disorder). רמת התפקוד של אדם עם ASD יכולה לנוע בין רמת תפקוד עם קשיים קלים ועד תפקוד עם קשיים חמורים. לצערנו המצב כיום הוא כי בוגרים רבים עם אוטיזם מתקשים לנהל חיים עצמאיים ומלאים.

זוהי מציאות קשה – אך בהרבה מקרים ניתן להשפיע עליה בעזרת זיהוי ואבחון מוקדמים ובעזרת מענה טיפולי מדויק ומקיף!

מעוניינים שנצור קשר?

להתחיל בטיפול - מוקדם ככל האפשר

ברוב המכריע של המקרים, האוטיזם מתהווה בשנתיים הראשונות לחיים. אצל ילדים רבים שמאובחנים עם אוטיזם בשנת החיים השנייה או השלישית, ניתן היה לזהות את הסימנים המוקדמים כבר בשנת החיים הראשונה!

למרות שכיום כל העוסקים בתחום מסכימים על כך שעדיף להתחיל בטיפול מוקדם ככל האפשר, המציאות היא שילדים רבים מפספסים את חלון ההזדמנויות של התפתחות המוח בגלל זיהוי ואבחון שנעשים מאוחר מידי.

התערבות מוקדמת (כבר בשנת החיים הראשונה) יכולה להביא לשיפור דרמטי בתפקוד הילד ובחלק מהמקרים ניתן  להתקרב ולהגיע למסלול התפתחות תקין.

במידה ואתם מזהים אצל תינוקכם סימנים לקשיים בקשר ותקשורת, אנו ממליצים לכם לפעול באופן מיידי לקבלת טיפול מקצועי במקביל וללא תלות בקבלת האבחון הרשמי. לקריאה אודות הסימנים המוקדמים לאוטיזם, ואיך לזהות אותם, לחצו כאן.

מה אנחנו מציעים?

הדרכת הורים לטיפול מיידי (TMT – Tomorrow Morning Treatment)

4-6 מפגשי הדרכה.

הדרכה זו נקראת  "ממחר בבוקר" כיוון שמדובר בפעולות שאתם יכולים לעשות באופן מיידי, ללא הכנה מראש וללא התארגנות ארוכה. אתם תלמדו כיצד  להכניס שינויים קטנים לשגרת היום יום שלכם אשר יעזרו באופן מיידי להתחיל את הטיפול בקשיים של תינוקכם.

אנו רואות בהורים מפתח חשוב ומרכזי בהצלחת הטיפול והתקדמותו של התינוק בכל הקשור לקשר ותקשורת. הדרכה זו נותנת כלים מעשיים לעידוד קשר ותקשורת בתוך ההתנהלות היומיומית. היא נעשית תוך שהות משותפת שלנו, שלכם ושל התינוק, רוב המפגשים בביתכם וחלקם אצלנו בקליניקה.

הדרכה זו אינה מחליפה תכנית ארוכת טווח אלא מאפשרת לא לאבד זמן יקר ולהתחיל לטפל בתינוק שלכם באופן מיידי.

 

יעוץ והכוונה לתוכנית טיפול מקיפה לטווח הארוך

כיצד נראית תכנית טיפולית טובה בתינוקות שמראים סימנים לאוטיזם? 

תכנית טיפול שמטרתה בראש וראשונה ליצור קשר והדדיות בין ההורים לבין התינוק שלהם ולהינות משהיה משותפת.

התוכנית מפתחת בהדרגה בתוך סביבה מותאמת ובטוחה את היכולות התקשורתיות ונותנת מענה לקשיים נלווים בתחומי התפקוד השונים כגון; קשיים באכילה, חרדות, התפתחות מוטורית, משחק, שפה.

כל זאת אפשר להשיג בעזרת בניית תכנית טיפול מקיפה בה להורים יש חלק משמעותי וחשוב ביותר.

בתחום תכניות הטיפול המקיפות ישנן גישות וזרמים שונים. אנו מציעים ייעוץ והכוונה שמטרתה לעזור למשפחה לבחור בגישה המתאימה לה ובחלק מהמקרים אנו מנחים ומלווים את המשפחה.

 

הטיפול באוטיזם בגיל הרך מתרחש בשני ערוצים במקביל:

טיפול במשחק – המשחק הוא כלי אוניברסלי בעזרתו ילדים מתפתחים ולומדים את עולמם. הטיפול במשחק נועד לעזור לתינוק או לפעוט לגלות את ההנאה שבקשר האנושי. לפתח יכולות של קשר, אינטימיות, אמון ואמפתיה שבתוכם ההורה והילד לומדים ומגלים האחד את השני. התינוק מפתח בהדרגה יכולות הולכות וגדלות לתקשורת ושפה, להבנה של רגשות הזולת וליכולת לפענח ולהתמודד בתוך סיטואציות רגשיות וחברתיות מורכבות.

קשר ותקשורת – הדרכה ליצירת הזדמנויות לקשר ותקשורת בין ההורה לתינוק (בהמשך גם עם האחים והמשפחה המורחבת) בתוך סדר היום של המשפחה. ההורים מקבלים כלים כיצד לבנות תשתית להדדיות של הקשר עם תינוקם, כיצד לזהות את האיתותים הקטנים ביותר של התינוק לקשר ולהרחיב אותם לכדי מעגלי תקשורת מפותחים וממושכים.

הטיפול באוטיזם בארץ ובעולם מתחלק לגישות שונות שנמצאות על רצף בין שני קצוות – בקצה האחד גישות שמנסות לגעת בלב הקושי, לפתח את היכולת להיות בקשר, להבין את האחר ואת הסיטואציה, ובקצה השני גישות שמנסות לפתח תפקודים הנדרשים על פי הגיל של הילד, בתוך תוכנית שיטתית של מטרות ויעדים.

על הרצף בין שתי תפיסות הטיפול הללו יש גישות שנמצאות בין לבין, שמשלבות, שמפתחות דינמיות בחשיבה, כמובן שכל תוכנית נראית שונה מילד לילד בהתאם למאפייניו.

אנו מציעים ייעוץ והכוונה שמטרתה לעזור למשפחה לבחור בגישה המתאימה לה, ובחלק מהמקרים אנו מנחים ומלווים את המשפחה.  

למידע נוסף אודות שירותי הייעוץ והטיפול, ולפנייה אלינו – לחצו כאן >>

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר