רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים
חרדות ופחדים

חרדות ופחדים

חרדות ופחדים

מה ההבדל בין פחדים וחרדות?

פחד הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו כבני אדם, הוא חיוני וחשוב ותפקידו לעזור לנו להישמר ולדאוג לעצמנו. לא כך החרדה, החרדה מגבילה אותנו, מחלישה את היכולת שלנו לעזור ולשמור על עצמנו. ניתן בקלות להתבלבל בין חרדות ופחדים שכן התחושה הפנימית היא זהה, התסמינים החיצוניים הם דומים,בשניהם יש תגובות פזיולוגיות (הזעה, דופק, לחץ בחזה, שינוי בראיה..) תגובות קוגניטביות והתנהגותיות, אך חרדות ופחדים הם שני דברים שונים לגמרי.

פחד מופיע אל מול איום שקיים בפועל כרגע, כמו מפגש עם חיה מסוכנת או נסיעה ברכבת הרים, וברגע שהסכנה חולפת תחושת הפחד גם היא נרגעת, הסימפוטומים הפיזיולוגיים הרגשיים והקוגניטיביים ייפסקו, והנפש תחזור לשגרה עד הפעם הבאה שתפגוש בסכנה.

אם כך, מה זה חרדה? חרדה היא מצב תמידי של פחד פנימי שאינו תלוי סיטואציה או סכנה ממשית, תחושת פחד שמתקבעת בנפש בעוצמות גבוהות ללא תלות באירוע או בהיגיון, והיא מפעילה את מנגנוני ההגנה במפתיע בדמות התקף חרדה.

אם אתם חושבים שהפחד הפנימי שלכם הוא באמת חרדה, והיא מלווה אתכם בחייכם, דעו כי ניתן לטפל בחרדה ולהפחית משמעותית את עוצמתה והשפעתה.

במכון תל אביב לפסיכותרפיה אנחנו מטפלים בקשת של פחדים וחרדות, גם במקרים של חרדות קשות המפריעות לשגרת החיים. אנו מציעים למטופלים שלנו מגוון טיפולים שהוכיחו עצמם כיעילים: טיפול פסיכולוגי דינמי, טיפול CBT ו/או טיפול פסיכיאטרי, ומתאימים להם את הטיפול הנכון עבורם.

אתם מוזמנים ליצור קשר ולספר לנו על החרדה שממנה אתם סובלים ונוכל להתאים את הטיפול המדוייק עבורכם.

מעוניינים שנצור קשר?

מהי למעשה חרדה וכיצד נזהה אותה?

חרדה היא תופעה נרחבת ונפוצה וניתן לומר שכמעט כל אדם יחווה חרדה ברמה כזו או אחרת במהלך חייו. חרדה היא למעשה תחושה פנימית של פחד מציף שעשוי להיות מלווה בסימפטומים שונים, גם רגשיים וגם גופניים. במצב של חרדה האדם למעשה מפרש את המצב כמסכנת אותו ומאיימת עליו.

ניתן לזהות חרדה באמצעות סימפטומים שונים שמופיעים כגון הזעה, דופק מוגבר, נשימה מואצת, כאבים בשרירים ותחושה של מועקה ולחץ בחזה עד כדי חשש מהתקף לב. התחושה הפנימית היא שמשהו נוראי עומד להתרחש, לעיתים ללא שליטה, ועשוי להופיע רצון להימנע מסיטואציות דומות שמעוררות תחושות אלו.

האם חרדה היא תגובה נורמלית?

כן, כאשר אנו חווים תחושת סכנה או איום נורמלי שנחוש חשש עמוק ואף חרדה. התגובה האוטומטית הזו היא תגובה הישרדותית נורמלית ותקינה, הבעיה היא כאשר התגובה הנורמלית הזו נוכח סכנה ואיום מופיעה שוב ושוב, גם כאשר אין סכנה ואיום ממשיים. החרדה בעצם מופעלת שוב ושוב ללא צורך וללא איום אמיתי במציאות.

אילו טיפולים מתאימים לחרדה ופחדים?

טיפול CBTטיפול קוגניטיבי התנהגותי מהווה כיום הטיפול הפסיכולוגי המומלץ והיעיל ביותר להתמודדות טובה יותר מול חרדה לכל סוגיה. טיפול זה נותן כלים מעשיים ויעילים להתמודדות עם המחשבות המציפות שחזרות שוב ושוב ולמעשה גורמות לתחושת איום וסכנה ותחושת שווא שאיני יכול להיות רגוע. כמו כן, טיפול CBT נותן מענה גם לחלק ההתנהגותי – כלומר כיצד המחשבות הללו משפיעות על ההתנהגות שלנו.

טיפול פסיכיאטרי תרופתי יכול להוות גם מענה טוב כאשר החרדה מציפה ופוגעת באיכות החיים. חרדה עשויה ללוות אדם שנים רבות בעוצמות שונות ולפגוע בתחומי חיים שונים ובתפקוד השוטף. שילוב של טיפול תרופתי מתאים יחד עם טיפול CBT הינו שילוב מומלץ ויעיל מאוד להתמדדות עם החרדה.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו