רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

טיפול בחרדות

טיפול בחרדות

מהי חרדה?

חרדה היא מצב שבו אדם חש פחד עמוק ודאגה מתמשכת אל מול איום ממשי או דמיוני. החרדה חיה בתוך עולמו הפנימי של האדם, מלווה אותו תמיד, ויוצרת מתח, אי שקט פנימי, ודריכות וגורמת לסובל ממנה לתחושת חוסר אונים אל מול האיום שיצר את החרדה.

תחושת הפחד הגדול יכולה להיות ממשהו ברור כגון – חרדה מטיסות, חרדה מחרקים, או ממשהו בעולמו הפנימי של האדם, בנפשו, כגון – חרדת נטישה, חרדה חברתית.  אף על פי שיש מגוון סוגי חרדות הן כולן זהות בהשפעתן הרבה על איכות חייו של האדם. אין זה משנה אם יש חרדות ופחדים מדברים ממשיים או פנימיים, ההשפעה על התפקוד ואיכות חייו הנפשיים של האדם היא תמיד שלילית ודומיננטית.

התמודדות עם חרדה

התמודדות עם חרדה היא משימה לא קלה לאדם שחי תחת הכובד התמידי שלה, שכן היא משפיעה באופן מכריע על איכות חייו. לא  פשוט להתמודד עם חרדה אך חשוב לעבור תהליך של התמודדות עם חרדה, פנים מול פנים, ולא תהליך שמייצר מעקפים להימנע ממנה, כיוון שבאופן זה היא רק מתגברת ומתישה את הסובל ממנה.

אנשים עם חרדה מתהלכים בעולם עם תחושת זהירות ופחד פנימי בלתי נשלט, החרדה מנהלת את התנהגותם ומכתיבה את שיקולי הדעת בבחירות שעושים. אבל גם מי שסובל מחרדות יכול לשבור את המעגל הזה ולשפר את איכות חייו.

טיפול בחרדות במכון תל אביב לפסיכותרפיה

טיפול בחרדה על ידי איש מקצוע מייצר מרחב מחזיק ובטוח לעבור את הדרך הזו. פסיכולוגים, פסיכיאטרים ומטפלי CBT עוסקים בטיפול בחרדות, כל אחד בדרך מעט שונה, אך כולם הוכחו כיעילים ביותר לפתרון המועקה והקושי שחרדה מביאה עמה. על מנת להתחיל תהליך טיפולי אנו מתאימים למטופלים המגיעים למכון תל אביב לפסיכותרפיה, את סוג הטיפול והמטפל המתאים.

אחת ההתמחויות המרכזיות של המכון היא טיפול בחרדות, אנו נותנים מענה מקיף של טיפול CBT, טיפול פסיכולוגי וגם תמיכה מפסיכיאטר בעת הצורך. האדם שתוהה איך להתמודד עם חרדה יקבל תשובות ברורות לגבי התהליך שמתאים ספציפית לסוג החרדה שלו ולמאפייניו האישיים, וליווי מקצועי הקשוב לצרכיו. הטיפול מבוצע במכון תל אביב לפסיכותרפיה, או בקליניקה בחיפה.

התאמת הטיפול לאדם היא קריטית בהצלחת התהליך, ועל מנת לדייק בבחירת הטיפול צריך ידע רחב אודות סוגי חרדות, התקפי חרדה, חרדות בגילאים השונים וקשיים נוספים שנלווים לחרדה. אתם מוזמנים להתייעץ איתנו לגבי הטיפול הנכון יותר עבורכם!

מעוניינים שנצור קשר?

טיפול דינמי בגישה פסיכואנליטית

טיפול בחרדה בגישה הפסיכואנליטית הוא טיפול שרוב האנשים מכירים כטיפול פסיכולוגי קלאסי. הטיפול הדינאמי מניח שקיימים מקורות לא מודעים להיווצרות החרדה, הוא מציף אותם, חוקר אותם, ומאפשר עיבוד והחלמה. טיפול פסיכולוגי לחרדה הוא מעין טיפול שורש, האדם מפתח מודעות עצמית לחלקים פנימיים לא פתורים שיצרו תשתית לחרדה. זה תהליך ארוך אך הוא בסיס טוב למי שרוצה להתמודד עם חרדה ומחפש טיפול בחרדות ללא תרופות.

טיפול התנהגותי (Behavioral Therapy)

טיפול פסיכולוגי מסוג זה הינו טיפול ממוקד בתופעות ההתנהגותיות של החרדה. המוקד שלו הוא לנסות לשנות התנהגויות בלתי רצויות ולשלוט בהן. בטיפול התנהגותי האדם לומד כיצד להתמודד טוב יותר עם מצבים שקשים לו, לעיתים באמצעות טכניקה שמשתמשת בחשיפה לאותם מצבים קשים באופן מבוקר והדרגתי, וכך להתגבר על החרדה ולהרגיש שליטה במצבים קשים.

טיפול קוגניטיבי (Cognitive Therapy)

מטרתו של טיפול פסיכולוגי מסוג זה היא לנסות לשנות דפוסי חשיבה שאינם יעילים ושמגבירים את החרדה. האדם לומד באמצעות טיפול זה כיצד לעשות הבחנה בין מחשבות מציאותיות למחשבות לא מציאותיות וכאלו שאין מועילות לו. כפי שמתרחש בטיפול ההתנהגותי, האדם מרגיש פעיל ושולט יותר ויותר בחייו ובמחשבתו, וכך מקבל תחושת ביטחון הולכת וגוברת.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT Cognitive Behavioral Therapy)

טיפול בחרדות בעזרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי מאוד מקובל ונפוץ היום. טיפול CBT לחרדה נפוץ ויעיל כיוון שהוא עושה שימוש גם בטיפול הקוגניטיבי וגם ההתנהגותי. המטופל לומד גם לשלוט במחשבותיו וגם לשלוט בהתנהגותו באופן טוב יותר במצבים שקשים לו ויוצרים חרדה. כך נוצרת תחושה של שליטה והתגברות על סיטואציות שקודם לכן היה קשה להתמודד איתן. כך מטפלים בחרדות גם בתשתית המחשבתית וגם בתשתית ההתנהגותית, ולטיפול זה יש תוצאות מאוד יעילות ומהירות יותר מסוגי טיפולים אחרים בחרדה.

הפסיכולוג איתמר פסקל מסביר על טיפול בחרדה:

טכניקות של הרפיה ודמיון מודרך

ישנן טכניקות שונות שמסייעות למי שמחפש איך להרגיע חרדה ממש ברגע בו היא מופיעה במלואה. אלו טכניקות שמסייעות להורדת לחץ ונותנות כלים איך לצאת מחרדה שהתפרצה בסיטואצייה קשה. הן מרגיעות את הסימפוטומים של לחץ בחזה, קשיי נשימה, סחרחורת ועוד.

טכניקות של הרפית הגוף ודמיון מודרך יכולות להיעשות בדרכים שונות, כגון עבודה עם הנשימה, תנועה, עבודה עם דמיוןו מחשבות,כמו חשיבה על מקום בטוח ורגוע, התחברות אל הכח הפנימי.  בתהליך טיפולי מתאמנים על הפעלתן של טכניקות אלו.

טיפול תרופתי בחרדה

טיפול תרופתי להתמודדות עם חרדה נועד לתת פתרון פרמקולוגי, לעיתים בנוסף לטיפול פסיכולוגי בחרדה. מדובר בתרופות מפחיתות חרדה על מנת להקל על הסימפטומים השונים שעשויים לפגוע בתפקוד היומיומי. ההתאמה התרופתית נעשית באופן אישי עם פסיכיאטר תוך מעקב לאורך זמן כי התרופה אכן תורמת את חלקה, מקלה על החרדה ואין תופעות לוואי לא רצויות. טיפול תרופתי מאוד עוזר להתמודד עם חרדה, הוא טיפול תומך ויעיל ביותר כאשר הוא מלווה בטיפול פסיכולוגי או CBT.

התרופות הנפוצות לשימוש בקרב רופאי משפחה ופסיכיאטרים הם קודם כל משפחת ה SSRI. אם אין תגובה לכך, יש אפשרות להשתמש בתרופות ממשפחת הבנזודיאזיפינים כגון ואבן, וכן בתרופות ממשפחות טריציקליקים, חסמי בטא, ו-MAOI.

היפנוזה

טיפול פסיכולוגי מסוג היפנוזה משתלב בתוך תהליכי הטיפול בחרדה והוא יכול לסייע ככלי שמאיץ תהליכים לא מודעים. שורש החרדה הוא בחוויות עבר שלעיתים אינן מודעות, עבודה עם היפנוזה יכולה לטפל בחרדות באופן עקיף. חשוב לציין כי רק מטפלים שהוסמכו לעבוד בהיפנוזה רשאים להשתמש בה.

EMDR

טיפול שיכול להשתלב כחלק מטיפול פסיכולוגי לחרדה ויעיל בעיקר עבור הפרעת חרדה פוסט טראומטית (PTSD). זו היא שיטת פסיכותרפיה שמעוררת זכרונות שלא אוחסנו כראוי בשל הצפה בעת טראומה. השיטה מאפשרת עיבוד של זכרונות אילו וטיפול בהם. טיפול EMDR נערך ע"י גירוי של שתי המיספרות המח במקביל באמצעות גירוי חושי כגון, קול, תנועה,ועוד. על מנת לטפל בחרדות שהתפתחו מטראומה טיפול EMDR יכול להיות משמעותי. למידע נוסף אודות טיפול EMDR >

אנחנו כאן כדי לסייע לכם להתגבר על החרדה

אם אתם סובלים מחרדה שמתמשכת לאורך זמן והיא נמצאת בצוות ההנהלה של חייכם, דעו כי זה לא חייב להישאר כך. אפשר לטפל בחרדות ולצמצם את השפעתם על חייכם. מוזמנים לפנות אלינו להתייעצות בכל שאלה או התלבטות.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו