רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
חוות דעת פסיכיאטרית
חוות דעת לרישיון נהיגה

חוות דעת לרישיון נהיגה

חוות דעת לרישיון נהיגה

חוות דעת פסיכיאטרית רפואית למשרד הרישוי

בדרך כלל קבלת רישיון נהיגה אינה מצריכה חוות דעת כלשהיא, פסיכיאטרית או רפואית. ע"פ חוק, חוות דעת לרישיון נהיגה נדרשת כאשר קיים סיכון לתפקודו התקין של הנהג בזמן הנהיגה, כאשר סיכון זה יכול לנבוע הן מסיבות רפואיות והן מסיבות נפשיות או שילוב ביניהן. במקרה של קשיים נפשיים שדווחו, נדרש הנהג להגיע לוועדה רפואית (של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים) על מנת לדון האם הוא מסוגל לנהוג כהלכה או שיפסל רישיון הנהיגה שלו.

חוות דעת רפואית או פסיכיאטרית עבור הועדה הרפואית של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) נדרשת כאשר אדם מעוניין להצטייד בחוות דעת מסוג זה טרם לכתו לוועדה או כאשר נפסל רישיונו והוא מעוניין לערער על ההחלטה, ובמיוחד כאשר נפסל רישיונו של אדם עקב "אי התאמה אישיותית או נפשית". תחת הגדרה משפטית זו קיימת קשת רחבה של אבחנות והגדרות נפשיות, כאשר המשמעות המרכזית היא כי הועדה הרפואית קבעה שמטעמים נפשיים קיימת מסוכנות לאדם או לאחרים במידה ולא יפסל רישיון הנהיגה שברשותו.

המציאות מלמדת כי המונח המשפטי "אי התאמה אישיותית" כולל קשת רחבה של הגדרות ואבחנות נפשיות, כגון אי התאמה, חוסר בשלות, הפרעת הסתגלות, אימפולסיביות, חוסר אחריות כלפי העצמי ו\או הסביבה וכדומה. חוות הדעת פסיכיאטרית עבור משרד הרישוי כוללת התייחסויות והסקת מסקנות שונות הרלוונטיות לנהיגה: יכולת ריכוז, קבלת החלטות וכו'.

מעוניינים שנצור קשר?

בעת כתיבת מסמך משפטי זה, חוות דעת לרישיון נהיגה, עורך לעתים הפסיכיאטר בדיקות נוספות מעבר לבדיקה הפסיכיאטרית הרגילה, כגון מבחני אישיות ומבחנים פסיכודיאגנוסטיים, וזאת על מנת להעמיק, לתקף ולבסס את חוות דעתו. כמו כן פסיכיאטר מומחה עשוי להפנות לבדיקת שתן ודם, בדיקות נוירולוגיות או בדיקות אחרות הרלוונטיות לסיבה שהובילה לפסילת הרישיון.

חשוב מאוד כי המסמך של חוות דעת לרישיון נהיגה יהיה ענייני וממוקד בנושאים הרלוונטיים לדיון בועדה הרפואית. לעתים מדובר בדיון קצר ותכליתי, ולכן מסמך זה צריך לקלוע למטרה ולהציג את הנושאים באופן בהיר וממוקד. עצם קיומה של חוות דעת יכול לקדם דיון ענייני ומקצועי שיתמקד בפרטים הקשורים למצב. חוות דעת פסיכיאטרית מקצועית עשויה להעניק ידע, כלים והמלצות הן לועדה והן לאדם הניגש אליה, על מנת להגן על עצמו ועל אחרים.

חוות דעת לרישיון נהיגה נדרשת לעתים על מנת לשמור על זכויותיהם של נהגים, במיוחד אלו בעלי רישיון נהיגה ציבורי או מסחרי המתפרנסים מכך. חוות דעת מסוג זה יכולה להמליץ על טיפול פסיכולוגי או תרופתי במידה וקיים צורך, וזאת על מנת להדגיש אפשרויות התומכות בעמדת המערער. לעתים חוות הדעת יכולה להמליץ כי אדם בעל קושי נפשי מסויים מסוגל לנהוג ביתר זהירות.

 

רישיון נהיגה למאובחנים במחלת נפש

מחלות נפשיות שונות כגון הפרעה דו קוטבית, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית OCD, סכיזופרניה ועוד, עשויות ליצור לנהג קושי אמיתי בזמן הנהיגה העשוי לסכן אותם ואחרים. יחד עם זאת חשוב לומר כי מחלה או הפרעה נפשית אינה מונעת מאדם לנהוג! קיימים אנשים רבים הסובלים מהפרעות ומחלות נפשיות המטופלים תרופתית ונוהגים כהלכה. כמו כן יש לציין כי אנשים המשתמשים בסמים עשויים להוות סיכון בזמן נהיגה. המכון הרפואי לבטיחות בדרכים עשוי לקבוע תנאים מסוימים בהם לא תתבצע נהיגה, כגון איסור נהיגה בלילה, נהיגה ללא נטילת טיפול תרופתי או איסור על נהיגה ברכב ציבורי או מסחרי.

חשוב לציין כי הפרעה או מחלה נפשית של אדם אינה פוסלת ממנו בהכרח להחזיר ברישיון נהיגה. אנשים רבים נוטלים תרופות פסיכיאטריות ומחזיקים ברישיון נהיגה ללא כל חשש או סיכון. הפסיכיאטר מתייחס ליכולות הנהיגה של הנבדק, קבלת החלטות תקינה, ופרמרטרים נוספים על פי שיקול דעתו המקצועי.

הפסיכיאטר העורך את חוות הדעת, עושה אינטגרציה ומשתמש בכל מידע רלוונטי עבור יכולותיו הקוגניטיביות ומצבו הנפשי של הנבדק. הוא מנתח את הנתונים ומסיק מסקנות, שרלוונטיות לכושר הנהיגה שלו. במקרים מסוימים ישנו צורך לערוך בדיקות נוספות, משלימות, והפסיכיאטר עשוי להפנות את הנבדק לערוך בדיקות שונות בשביל להשלים את המידע שחסר לו. לעתים חוות הדעת הנה ספציפית ומתייחסת לסיבה בגללה נשלל הרישיון.

חשיבותה של חוות דעת פסיכיאטרית לרישיון נהיגה

חוות דעת פסיכיאטרית מקצועית – כפי שנעשה עבור חוות דעת לרישיון נהיגה, גם מסייעת לנבדק בהערכה מדויקת שעלתה, וגם תעניק לו כלים וידע שיסייעו לו לשמור ולהגן על עצמו ועל סביבתו, כנהג. המחיר של נהיגה מרושלת בכביש, כפי שאנו רואים מדי יום, חמור יותר מכל שלילת רישיון או קנס.

ולכן אנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה, מעניקים שירות מקצועי של חוות דעת לרישיון נהיגה ובחוות דעת פסיכיאטריות בעוד תחומים רבים, אנו מאמינים במהימנות והבחנה מדוייקת של הנבדק על מנת לצמצם כמה שאפשר את מידת הסיכון של האדם על עצמו ועל סביבתו. ד"ר שירה כהן, הפסיכיאטרית המומחית אצלנו, נותנת מענה מקצועי ביותר לאלה המבקשים חוות דעת פסיכיאטרית לרישיון נהיגה, תוך דגש על רגישות ואמינות.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר