רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
חוות דעת פסיכיאטרית
חוות דעת לאפוטרופסות

חוות דעת לאפוטרופסות

חוות דעת לאפוטרופסות

מתי נדרשת חוות דעת לאפוטרופסות?

אפוטרופוס הנו אדם, אשר מונה באופן רשמי, לצורך קבלת החלטות עבור אדם אחר. לפעמים מדובר בהליך אוטומטי כאשר לדוגמה ההורים- הם האפוטרופוס של ילדיהם, עד שהם הופכים לבגירים. במאמר זה נדון על חוות דעת לאפוטרופסות.

חוות דעת לאפוטרופסות, מהווה מסמך משפטי שלרוב הוא שלב הכרחי מההליכים למינוי אפוטרופוס. על מנת למנות אפוטרופוס, צריך להגיש לבית המשפט את חוות הדעת הפסיכיאטרית למינוי אפוטרופוס, ובחוות הדעת, פסיכיאטר יחווה דעתו על כשירותו אותו אדם, הנבדק אם ביכולתו לנהל את עניינו.

כאשר מתעורר ספק בנוגע ליכולת אדם מסוים לדאוג לעצמו ולענייניו, וכאשר נוצר מצב שמישהו אחר צריך לדאוג לו ולקבל החלטות עבורו, נדרש לערוך חוות דעת אפוטרופוס. כאשר בית המשפט ממנה אפוטרופוס, לאחר קריאת חוות הדעת הפסיכיאטרית, האדם יוגדר כחסוי (כלומר בחסות אפוטרופוס).

מעוניינים שנצור קשר?

מהי חוות דעת לאפוטרופסות?

חוות דעת לאפוטרופסות הנה חוות דעת רפואית משפטית כחלק מהליך למינוי אפוטרופוס המוגש לבית משפט. הליך זה כולל הגשת חוות דעת פסיכיאטרית ולעתים עדות פסיכיאטר מומחה בבית המשפט להסביר האם אדם נמצא כשיר או שאינו כשיר לנהל באופן אוטונומי את ענייניו השונים. חוות דעת פסיכיאטרית לאפוטרופסות נדרשת כאשר קיים ספק באשר ליכולתו של אדם לנהל את ענייניו בשני מישורים: גוף ורכוש. "חסוי" הנו ביטוי משפטי לאדם שבית המשפט קבע כי יתמנה עבורו אפוטרופוס.

חוות דעת פסיכיאטרית מסוג זה נדרשת במגוון של מצבים: כאשר אדם לדוגמה אינו כשיר להביע "הסכמה מדעת" להליכים רפואיים קריטיים (תחום "הגוף") או לדוגמה כאשר אינו כשיר לבצע החלטות משמעותיות לגבי כספים, נכסים וכו' (תחום ה"רכוש"). בית המשפט מסוגל לקבוע מינוי אפוטרופסות לתחום אחד בלבד או במקרים מסוימים לשני התחומים.

מינוי אופטרופוס "גוף" מקובלת בבתי המשפט כאשר קיים פיגור שכלי, מחלת נפש משמעותית, גידול במוח או פגיעת תאונה במוח, שיטיון (דמנציה) וכדומה.

הן בהליכי הגשת הבקשה למינוי אפוטרופסות והן בהליכי ערעור על אפוטרופסות במידה ומתקיימים, יש צורך בחוות דעת פסיכיאטרית לבית המשפט. חוות דעת זו נערכת בצורה מעמיקה ויסודית ככל הניתן. מתבצע תחקיר נפשי של הפסיכיאטר על מצבו של האדם הנידון, גם בהווה וגם בעבר, מתבצעות בדיקות קליניות, הערכות ואבחונים על מנת להגיע למסקנה יסודית שאינה מותירה מקום לספק ככל הניתן.

מינוי אפוטרופוס הכרחי לעתים להגן הן על רכושו של ה"חסוי" (האדם הנידון בתיק) והן לאפשר לו לקבל טיפול רפואי הולם (בדרך כלל טיפול מציל חיים) במידה והתנגד לכך קודם לכן. כמובן שהאפוטרופוס שמינה בית המשפט אחראי לרווחתו הגופנית והנפשית של החסוי ולדאגה לענייניו בכל דרך אפשרית.

מינוי אפוטרופוס ל"גוף" כולל אחריות על החלטות רפואיות במקומו של ה"חסוי", כאשר כל הליך רפואי מחייב את אישורו מלבד הליכים קריטיים מצילי חיים. מינוי אפוטרופוס "רכוש" כולל אחריות כוללת על רכושו של ה"חסוי", כולל ביצוע כל פעולה באופן חופשי וללא הגבלה, וזאת לרווחתו של ה"חסוי". במידה ובית המשפט לא מצא אפוטרופוס רכוש מטעם המשפחה יחליט על אפוטרופוס כללי שפטור מאחריות נשיאת רווחים כמקובל באותה תקופה (אחריות החלה על אפוטרופוס לא כללי).

בכתיבת חוות דעת פסיכיאטרית לאפוטרופסות, מעריך פסיכיאטר מומחה אם אכן יש צורך באפוטרופוס, עבור אדם מסוים. במידה ועולה צורך כזה, הוא יבדוק האם האפוטרופסות תהיה בנוגע למישור הכלכלי, למישור הגופני, או לשילוב של השניים. חוות דעת פסיכיאטרית למינוי אפוטרופוס קשורה בכל מיני מצבים שונים ומגוונים, כמו פיגור שכלי, לאחר חבלות ראש בתאונות שונות, לאחר ניתוחים, מחלות שעשויות להשפיע על תפקוד קוגניטיבי וכן מחלות נפש. חוות הדעת צריכה להתבצע בזהירות רבה, מכיוון שיש לה השלכה נרחבת וגדולה על עצמאותו של האדם.

בכל מקרה, גם כאשר מדובר באפוטרופוס לגוף וגם כשמדובר באפוטרופוס לנפש, בית המשפט הנו הגוף היחידי שמחליט ומכריע על מינוי רפוטרופוס. ההחלטה תתבסס ותיעזר בחוות הדעת הפסיכיאטרית שהוגשה לבית המשפט. גם בהליכי ערעור או ביטול אפוטרופסות, יש צורך בחוות דעת פסיכיאטרית עדכנית, שתוגש בזמן לבית המשפט.

אצלנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה, אנו נותנים מענה ושירות בכל הנוגע לחוות דעת פסיכיאטריות. אצלנו במכון פסיכיאטרית מומחית, דוקטור שירה כהן, עורכת גם חוות דעת פסיכיאטרית לאפוטרופסות, תוך התייחסות לכל הרבדים שמתעוררים, ורגישות רבה לאדם הזקוק למינוי אפוטרופוס עבורו. שירה שמה דגש רב על רגישות ואמינות. אנו ממליצים בחום לפנות אלינו לפגישה ראשונית במידה ועולה צורך בחוות דעת פסיכיאטרית.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר