רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

זיפרקסה

זיפרקסה, או בשמה הגנרי אולנזאפין Olanzapine, היא תרופה פסיכיאטרית אנטי פסיכוטית המשמשת לטיפול בחולים הסובלים מהפרעות ומחלות פסיכוטיות שונות ובעיקר סכיזופרניה, הלוצנציות (מחשבות שווא כגון רדיפה או גדלות, או עיוותי תפיסה כגון הזיות שמיעה, ראייה וריח) ואף במקרים מסויימים של OCD – Obsessive Compulsive Disorder.

כמו כן היא משמשת כטיפול תרופתי במצבי מאניה (כחלק מטיפול במחלה דו-קוטבית), במיוחד עבור מאניה עם תסמינים פסיכוטיים, לטיפול בדברנות יתר, מחשבות מהירות, מרץ מוגבר, קושי לישון וצורך מופחת בשינה והערכה עצמית גרנדיוזית ולא מותאמת.

זיפרקסה נחשבת לתרופה מדור חדש יותר (פעילה בארץ החל משנת 1996), דור שני לתרופות אנטי-פסיכוטיות. הוכח כי לתרופות אלו תופעות לוואי פחותות וקלות יותר מאשר הדור הראשון.

מינון מקובל לזיפרקסה

על מנת ליטול את הזיפרקסה יש להיוועץ עם רופא פסיכיאטר בלבד (רופא משפחה אינו רשאי למתן תרופה זו), כמו כן, יש ליטול את התרופה על פי הוראות הרופא המטפל בלבד. המינון ואופן הטיפול יקבעו על ידי הרופא בלבד, ואם אינך בטוח באופן השימוש התייעץ עם הרופא המטפל.

התרופה מיועדת למבוגרים מעל גיל 18, כאשר המינון המקובל נע בין 2.5-20 מ"ג ליום (בכפוף להנחיות הרופא המטפל). ניתן לקבל את התרופה באמצעות טבליות, אמפולות או זריקות שחרור מושהה.

תוך כמה זמן הזיפרקסה משפיעה?

תרופה נספגת במערכת העיכול ורובה מתפרקת בכבד. כך שזמן השפעת התרופה תלוי בכך, האם נוטלים את התרופה לפני או אחרי האוכל. בדרך כלל התרופה מגיעה לשיאה במחזור הדם לאחר 5 שעות מזמן נטילתה. את התרופה נוטלים אחת ליום.

מעוניינים שנצור קשר?

נטילת זיפרקסה - תופעות לוואי אפשריות

תופעות הלוואי השכיחות בטיפול בזיפרקסה כוללות עייפות, נדודי שינה, כאבי ראש וסחרחורות שעשויות להשתפר ולרוב מופיעות בימים הראשונים לטיפול. זיפרקסה עלולה לגרום לתחושת ישנוניות, לחץ דם מוגבר במעבר משכיבה לישיבה ועמידה, ואי יציבות שעלולים לגרום לנפילות ופציעות כתוצאה מכך.

התרופה גורמת לעלייה מסויימת בתיאבון, לפיכך מומלץ לשלב עם הטיפול פעילות גופנית קבועה והרגלי אכילה מבוקרים. כמו ציפרלקס לדוגמה, היא עלולה לגרום לעלייה במשקל – תופעת לוואי אשר נכנסת למערך השיקולים האם ליטול תרופה זו. מומלץ לבצע מעקב משקל, סוכר ושומנים בדם עקב החשש להשמנת יתר וסכרת עקב נטילת התרופה.

שלא כמו תרופות אנטי פסיכוטיות ידועות אחרות, תרופת הזיפרקסה אינה גורמת לשינוי במערכת תאי הדם הלבנים, כמו כן תרופה זו פוגעת פחות ביכולת התנועה לעומת תרופות דומות אחרות כגון הרספרידל.

יש לדווח לרופא המטפל על תופעות לוואי נדירות וחריגות כגון: עילפון, אלרגיות, גירודים, פריחות, נוקשות שרירים, חוסר מנוחה אקוטי או כל תופעה אחרת הנראית חריגה ובולטת.

הפסקת הטיפול: האם קיימים תסמיני גמילה מזיפרקסה?

אין להפסיק נטילת תרופת זיפרקסה ללא התייעצות עם הרופא המטפל. עם הפסקת נטילת התרופה עלולות להיות תחושות הקאה, בחילה והזעה. אין דיווח על תסמונת גמילה מתרופה זו.

טיפול פסיכולוגי בשילוב טיפול תרופתי פסיכיאטרי

לעיתים מומלץ לשלב טיפול שיחתי יחד עם טיפול תרופתי כגון זיפרקסה. הטיפול התרופתי נותן מענה למרבית התסמינים ולקושי הנפשי שהובילו לנטילת התרופה, אך הטיפול הפסיכולוגי השיחתי מיועד למתן תמיכה נפשית מתאימה, הבנה טובה יותר של העצמי וקבלת מענה נפשי לכל הקשיים שעולים.

טיפול פסיכולוגי לסכיזופרניה הינו חשוב להתמודדות טובה יותר עם המחלה, הבנה שלה והשפעתה על האדם, התמודדות עם ההשלכות הן על העצמי והן בהתמודדות עם הסביבה, וקבלת כלים לתפקוד טוב ככל הניתן מול המציאות.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר