רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

ואבן (Vaben)

ואבן היא תרופה פסיכיאטרית. שימושיה העיקריים הם לטיפול בהפרעות חרדה, להרגעה ולטיפול בהפרעות שינה. היא שייכת למשפחת התרופות מסוג בנזודיאזפינים (בדומה לואליום) ושמה הגנרי הוא אוקסאזפאם (Oxazepam).

התרופה משמשת בעיקר לטיפול בהפרעות חרדה. במקרים מסוימים היא ניתנת גם לטיפול בהפרעות חרדה נרחבות יותר, כגון חרדות חברתיות, הפרעות דחק פוסט טראומתיות, ואף במקרים של פוביות מסוימות הגורמות לפגיעה בתפקוד. התרופה יעילה גם במצבים בהם החרדה היא חלק ממצב של דכאון, כשהיא משמשת כטיפול משלים לתרופות אנטי דכאוניות.

מאחר והתרופה גורמת לישנוניות, היא יעילה גם בקרב מטופלים הסובלים מהפרעות שינה, ובמיוחד אם להפרעת השינה יש אלמנטים של חרדה כולל גם מחשבות טורדניות בלילות. אולם, מאחר והשפעתה איטית ביחס לתרופות הרגעה אחרות, השימוש שלה בהפרעות שינה נעשה בעיקר כשהבעיה מאופיינת ביקיצות תכופות במהלך הלילה ולא כטיפול בקושי להירדם בתחילת השינה.

שימוש נוסף של ואבן הוא לטיפול בתופעות לוואי שנגרמות כתוצאה מגמילה מסמים ומאלכוהול, ובעיקר כשתסמיני הגמילה כוללים תחושת מתח וחרדה, התכווצויות וכאבים בשרירים, רעידות בידיים, הזעת יתר ודפיקות לב מהירות.

מעוניינים שנצור קשר?

מה היתרונות של השימוש בוואבן?

התרופה, כאמור, שייכת למשפחת הבנזודיאזפינים. השפעתה מרגיעה וחיובית והשימוש בה יחסית נפוץ, בעיקר במינונים נמוכים. השפעת התרופה נמשכת לתקופה קצרה, כשעתיים, כך שהיא לא פוגעת בחזרה לתפקוד רגיל לאחר זמן קצר, ובמיוחד בכל הנוגע לחוסר ערנות.

הפרעות חרדה הן שכיחות, ויכולות לנוע מחרדות קלות ועד להתקפי חרדה משמעותיים. לרוב, הסובלים מהתקף חרדה יחוו אותו יותר מפעם אחת, כך שזו אינה תופעה חד פעמית שחולפת מאליה. חרדות עלולות לפגוע באיכות החיים, להפריע בתפקוד ולגרום לאדם הסובל מהן להמנע ממצבים וסיטואציות מסוימות אותן הוא קושר לחרדות.

טיפול יעיל בחרדות הוא טיפול CBT ייעודי שמספק כלים יעילים ומועילים להתמודדות עם החרדות. שילוב של טיפול זה עם תרופת SSRI נוגדת חרדה או שילוב של תרופת ואבן מוביל לתוצאות אפקטיביות יותר בהתמודדות עם החרדות.

תופעות לוואי שכיחות: האם ואבן ממכר?

תופעות הלוואי הקלות של השימוש בתרופת ואבן כוללות עייפות וישנוניות, כאבי ראש, סחרחורות. התופעות הקשות יותר כוללות: תגובה הפוכה של עוררות יתר, מתח, עצבנות, מצב רוח ירוד ופגיעה בזכרון.

הפסקת נטילת התרופה באופן פתאומי (לאחר שנלקחה זמן מה בקביעות), עלולה לגרום לתופעות לוואי של גמילה כגון בחילה, הזעת יתר, רעידות בידיים, התכווצויות בשרירים, תחושת דכאון והחמרת הפרעות השינה, עקב חוסר היכולת להירדם. כמו כן עלולות להיות תופעות קשות יותר, כמו פרכוסים, הזיות, עד לרמה פסיכוטית, ואף התקפים אפילפטיים.

כדי להמנע מתופעות אלו חשוב ליטול את התרופה בקביעות, בהתאם למינון שקבע הרופא המטפל, ולהפסיק את השימוש בה באופן מבוקר והדרגתי ולא בפתאומיות, לבטח שלא על דעת עצמך. ככלל, מומלץ שלא להפסיק נטילת תרופות עצמאית, במיוחד אם נלקחה בקביעות במשך זמן מה. הפסקה הדרגתית ומבוקרת של הרופא ולפי המלצותיו, יפחיתו משמעותית את תופעות הלוואי שעלולות להגרם עקב הפסקה פתאומית של התרופה.

יצוין בהקשר זה כי ואבן עלולה לגרום להתמכרות. מסיבה זו אין ליטול אותה ללא התוויה רפואית שמצדיקה את נטילתה, וללא מעקב רפואי קבוע. מומלץ לא ליטול תרופה זו יותר ממספר ימים ברצף.

מתי אין להשתמש בואבן?

התרופה אינה מתאימה לשימוש בקרב קשישים, נשים בהריון או מיניקות, ילדים, אנשים החולים במחלת ריאות קשה או מכורים לסמים ולאלכוהול.

טיפול בחרדות באמצעות תרופת ואבן יהיה יעיל יותר אם התרופה תהיה חלק מתוכנית טיפול מקיפה, הכולל טיפול מקצועי בחרדות, כגון טיפול CBT שהנו תהליך טיפולי בו נבחנים הגורמים לחרדות, עימות עימם ודרכים להקל על התסמינים הקשים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר