רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול CBT
טיפול ב-OCD

טיפול ב-OCD

טיפול ב OCD

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית מתבטאת במגוון אופנים ובדרגות חומרה שונות. היא מבוססת על חרדה ומורכבת ממחשבות טורדניות ואובססיביות ומפעולות כפייתיות המתבטאות בצורה של ריטואלים, טקסים, החוזרים על עצמם ומסייעים למי שסובל מההפרעה להקל על החרדה או לנטרל את המחשבות הטורדניות. טקסים אלו הם רצף של פעולות החוזרות על עצמן, מובילות להקלה מצד אחד וגורמות לפגיעה בתפקוד מצד שני.

למשל, חרדה מפני מחלות תוביל את הסובל מההפרעה להמנע מיציאה למקומות ציבוריים וממגע עם אנשים אחרים, חשש מביצוע פעולה שלא לפי סדר מסוים וקבוע, אחרת יקרה משהו איום ונורא ועוד דוגמאות רבות ושונות, למצבים שמשבשים לסובלים מההפרעה את שגרת החיים, גורמים למצוקה קשה ומקשים עליהם לנהל את שגרת חייהם.

לעתים המחשבות המטרידות הן קיצוניות, למשל תוקפניות, גם אם האדם אינו אלים או תוקפן, דבר שעשוי לגרום לו לחוש אשמה ובושה על המחשבות הללו שעוברות בראשו, ולהתייסר בגינן. האדם (הבוגר) מודע לכך שמחשבותיו אינן רציונליות, אולם אינו יכול להפטר מהן.

אנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה, מזמינים אתכם לפגישת אבחון ויעוץ וקבלת טיפול ממוקד ב-OCD, על ידי מטפלים ופסיכולוגים מוסמכים ובעלי נסיון רלוונטי, שיביא להקלה משמעותית בתסמינים.

מעוניינים שנצור קשר?

צפו: מה זה OCD ואיך לזהות אותו?

תסמינים נפוצים ל-OCD

  • מחשבות שחוזרות על עצמן ו"נתקעות" בראש ללא יכולת להשתחרר מהן (אובססיה), ולעתים אינן משקפות את זהותו או אמונתו של האדם החושב אותן.
  • מחשבות שמעוררת חרדה
  • צורך לחזור על מעשים ופעולות (קומפולסיה), גם כשברור למבצע שהפעולות החוזרות מיותרות
  • צורך להתמיד על סדר פעולות קבוע ובמידה והוא משתבש לחוש סבל ואי נוחות
  • צורך לאגור חפצים
  • חרדה עמוקה ממחלות וזיהומים
  • צורך לגעת שוב ושוב בדבר מסוים, או לספור אותו

תסמיני OCD יכולים להתחיל כבר בילדות או בגיל ההתבגרות, או להתפרץ בגיל מאוחר יותר. לעתים ההפרעה אינה מאובחנת כראוי, בעיקר בשל בושה שחשים הסובלים מההפרעה והצורך שהם חשים להסתיר אותה, דבר שעלול לגרום להחמרת המצב מאחר ואינו מטופל כראוי. במקרים של הסתרה יסבול האדם הסובל מהפרעה ממצוקה נפשית, פיזית וחברתית, בעוד שהתערבות טיפולית יכולה לספק כלים להתמודדות והקלה בייסורים.

מהן אפשרויות הטיפול ב-OCD?

ישנן כמה דרכי טיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית, ביניהן טיפול תרופתי שמסייע בהחזרת האיזון ומופר אצל הסובלים מ- OCD. התרופות מגדילות את הסרוטונין במוח ומטפלת ביתר פעילות בחלק של המוח הקרוי מסלול קורטיקלי תלמי.

גישה נוספת הנחשבת כיום כטיפול הראשוני והמרכזי בנושא היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המוכר בשם CBT. גישה זו מטפלת בחרדה שבבסיס האובססיה והטיפול נסוב סביב המחשבות המטרידות והטקסים, ומסייע למטופל לרכוש כלים שיעזרו לו להתמודד ולהגיב למחשבות, במקום להתמקד בנסיון להתנגד להן ולסלקן.

טיפול CBT בהפרעה טורדנית כפייתית

טיפול CBT נמצא יעיל ביותר להפרעות OCD והוא כולל חשיפה הדרגתית, אמיתית, או באמצעות דמיון מודרך, למצבים שגורמים לחרדה אצל המטופל. מטפל CBT מאפשר למטופל לחוות את המצבים שמעוררים אצלו אובססיה, ומבלי לעסוק בקומפולסיה, כאשר קצב ההתקדמות בטיפול תלוי בחומרת מצבו של המטופל, בקשר נוצר בינו לבין מטפל CBT והיכולת של המטופל לחוות ולחוש את החרדה ולהתנגד להתנהגות הכפייתית באמצעות הטכניקות והכלים שקיבל מהמטפל.

מטפל CBT קוגניטיבי התנהגותי מתמקד בטיפול בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות לא יעילים, באמצעות תרגול, הקניית מיומנויות, חשיפה להתנסויות ושיתוף פעולה אקטיבי בינו לבין המטופל.ההנחה הבסיסית של טיפול ה-CBT היא שהקוגניציה, הרגש וההתנהגות, נמצאים באינטראקציה הדדית מתמדת, בהקשר של סיבה ותוצאה.

טיפול CBT שם דגש על הבעיות והקשיים הרגשיים מהם סובל המטופל שגורמים לקשיים בתפקוד ושיבוש ההתנהלות הסדירה של המטופל. הטיפול מתבצע בכמה שלבים שמטרת כולם היא להקנות למטופל כלים אפקטיביים להתמודדות עם המצבים המגבילים והקשיים הרבים בהם הוא נתקל.

שלבים בטיפול CBT

שלבי הטיפול כוללים הגדרת הבעיה והגדרת היעדים הרצויים להגיע אליהם במהלך הטיפול. החלק הקוגניטיבי עוסק בהבנה של קשיי המטופל, מה מקור אותם הקשיים ומה באופן התגובה והחשיבה שלו מגביר את הסבל. המטופל לומד לזהות את דפוסי החשיבה שגורמים לו לפעול בדרך בה הוא פועל ומבין כיצד דפוסים אלו, או התנהגות מסויימת, מגבילים את דרכו להשגת יעדים.

בהמשך ירכוש המטופל כלים להרגעה עצמית ודרכי התמודדות עם המחשבות הטורדניות, ובמקביל יוטמעו תהליכים התנהגותיים ומחשבתיים, שיסייעו לשנות את התגובה לסיטואציות אותן הוא חווה, כמו מחשבות טורדניות, הצורך לבצע טקסים וכדומה. החלק ההתנהגותי של הטיפול עוסק בלימוד שינוי בפועל של דפוסי התנהגות שפוגעים באיכות חייו ואינם באמת משרתים אותו. המטופל מפנים דפוסי התנהגות חדשים ויעילים שכן משרתים את מטרותיו, אופיו ויעדיו.

מטפל CBT משתמש בטכניקות שונות כדי להביא את המטופל ליכולת התמודדות יעילה עם הקשיים שהוא חווה, למשל, לחשוף אותו בהדרגה למצבים שמעוררים בו חרדה ולאחר מכן לספק לו כלים שיסייעו לו להתמודד איתה בהצלחה.

שלבי הטיפול מבוססים על האמונה שניתן ליצור שינוי אצל המטופל באמצעות שינוי תפיסת המציאות שלו, תוך כדי לימוד התנהגויות ודפוסים חדשים.

טיפול משולב ב-OCD

אנו במכון ת"א לפסיכותרפיה, ממליצים במידת הצורך על טיפול משולב ב-OCD, שיכלול טיפול CBT יחד עם טיפול תרופתי. מניסיוננו ואף על סמך מחקרים, נמצא השילוב הזה כטיפול היעיל ביותר להפרעת OCD.

ברוב המקרים נרשם שיפור ניכר במצבו של המטופל. הוא לומד כיצד לנהל את חייו, גם עם התסמינים שעדיין קיימים.

אנו מזמינים אתכם לאבחון, יעוץ והתאמת טיפול מקל ותומך ב-OCD, על ידי מטפלים בגישת CBT, מוסמכים ובעלי נסיון, שילוו אתכם בתהליך ויסייעו לכם לשפר את איכות החיים ולהשתחרר מהייסורים והמצוקות. צרו עמנו קשר ונשמח לסייע.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו